eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalne fuzje i przejęcia: do 2017 r. rynek będzie wart 3,4 biliona USD

Globalne fuzje i przejęcia: do 2017 r. rynek będzie wart 3,4 biliona USD

2015-07-15 12:42

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia 2023: Wschodząca Europa odporna na wyzwania


Globalne perspektywy dla transakcji M&A


Według prognozy, wartość zamkniętych transakcji M&A wzrośnie do 2,7 bln USD w 2015, przed zwiększeniem wartości do 3 bln USD w 2016 r. i 3,4 bln USD w 2017 r.

Wartość transakcji międzynarodowych wzrośnie o 17% w 2015 do 1,03 bln USD. Wartość ta będzie stanowiła 38% łącznych obrotów z transakcji w 2015 r., chociaż przewiduje się, że udział ten następnie nieznacznie zmniejszy się w 2016 r.

Działalność M&A na rynkach rozwijających się będzie się bardzo intensywnie rozwijała, powodując wzrost o 56% do kwoty 678 mld USD w 2018 r. z 435 mld w 2014 r.

Dalszemu wychodzeniu z kryzysu przez gospodarkę globalną będzie jednak towarzyszyło podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne na rynkach rozwiniętych, co będzie powodowało spadki na wiodących rynkach kapitałowych. Po przyzwyczajeniu się przez inwestorów do wyższych bazowych stóp procentowych i końca łatwego dostępu do kredytów, może nastąpić umiarkowane spowolnienie w globalnej działalności transakcyjnej w latach 2018 – 2020.

Przy czym, podobnie jak wzrost nie będzie miał charakteru bańki znanej z 2007, spadek również będzie mniej dramatyczny.
– Dla pomiotów otwierają się teraz możliwości jeśli chodzi o międzynarodowe transakcje – powiedział Tim Gee. – Czynniki strukturalne, cykliczne trendy, takie jak ceny akcji, oraz warunki ekonomiczne, takie jak wzrost PKB, będą korzystne dla transakcji do 2017 r. I być może najważniejsza rzecz: powraca pozytywne nastawienie do rynku. Prezesi przedsiębiorstw mają śmiałość realizować swoje strategie, a rynki kapitałowe nagradzają tych, którzy są na nich aktywni – dodał.

IPO


Perspektywy dla transakcji IPO przedstawiają się podobnie jak dla M&A, ponieważ są uzależnione od tych samych fundamentalnych czynników, istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Zmiany w przepisach, ze szczególnym uwzględnieniem reform emerytalnych, które stanowią dla funduszy zachętę do zamiany obligacji na akcje, powinny nadal stanowić zachętę dla przedsiębiorstw do pozyskiwania kapitału na rynkach kapitałowych. Na rynkach rozwijających nastąpi prawdopodobnie wzrost emerytur, co poszerzy i pogłębi krajowe bazy inwestycji instytucjonalnych.

Prognoza zawiera sugestię, że szczyt całej działalności w zakresie IPO przypadnie na 2017 r. z kwotami 233 mld USD i 89,7 mld USD przypadającymi odpowiednio na działalność krajową i międzynarodową.

Prognoza przewiduje również dalszy rozwój spółek z krajów rozwijających się, które wykorzystują międzynarodowe notowania, ponieważ starają się one pozyskać kapitał na głębszych i lepiej skapitalizowanych rynkach w USA i Wielkiej Brytanii.
- Poziom transakcji IPO różni się nieznacznie od charakterystyki dla transakcji M&A ze względu na polityczne zawirowania i większą zmienność, która nieuchronnie towarzyszy rynkom, które cechuje płynność – mówi Koen Vanhaerents, globalny szef praktyki rynków kapitałowych w Baker & McKenzie. – Jednak ogólnie rzecz biorąc rynki akcji stoją wysoko i to daje zarządom pewność, że mogą śmiało realizować transakcje M&A, więc oba obszary transakcji są ze sobą fundamentalnie powiązane. Obecnie otoczenie transakcji jest w szerokim sensie pozytywne – dodaje.


poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: