eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Gdański Port Północny zyska lepsze połączenie kolejowe

Gdański Port Północny zyska lepsze połączenie kolejowe

2015-05-24 19:33

Gdański Port Północny zyska lepsze połączenie kolejowe

PKP PLK rozbudowuje połączenie z Portem Północnym © Grzegorz Polak - Fotolia.com

Linia kolejowa prowadząca do gdańskiego Portu Północnego sześciokrotnie zwiększy przepustowość. PKP Polskie Linie Kolejowe w modernizację i rozbudowę tej linii zainwestują 370 milionów złotych. Linia po modernizacji umożliwi przejazd 180 par pociągów na dobę.

Przeczytaj także: Miliardowe inwestycje w kolej na Dolnym Śląsku

Prace modernizacyjne na linii Pruszcz Gdański - Port Północny obejmują cały, 12-kilometrowy odcinek. Trwa budowa nasypów kolejowych i montaż sieci trakcyjnej, powstają budynki nastawni w Gdańsku Olszynce i Gdańsku Porcie Północnym. W stoczni Gdynia Nauta są obecnie spawane elementy mostu, który w lipcu zostanie przetransportowany nad Martwą Wisłą i osadzony na wykonanych już przyczółkach. Nowy most będzie miał 122 metry długości a jego waga wyniesie 2000 ton.

To właśnie ten most na Martwej Wiśle jest kluczowym elementem inwestycji. Nowa przeprawa będzie dwutorowa. Pociągi pojadą po nim z prędkością 100 km/h i będą mogły przewozić cięższe niż obecnie ładunki. Wzrośnie też przepustowość. Po starym moście mogło jeździć 30 par pociągów na dobę, a z nowego będzie mogło korzystać sześć razy więcej. Nowy most będzie osadzony wyżej niż poprzedni, co usprawni żeglugę.

Koszt budowy mostu to 38 mln zł. Cała inwestycja wraz z przebudową linii kolejowej zakończy się w sierpniu 2016 roku. Cała modernizacja mostu i linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny będzie kosztować 370 mln zł.

Zmodernizowana zostanie również linia kolejowa do portu w Gdyni. PKP PLK opracowuje już stosowną dokumentację przedprojektową. Prace przewidziano na lata 2017 – 2021. Program portowy obejmuje wszystkie cztery najważniejsze porty morskie.

PKP PLK oprócz poprawy dostępu do portów morskich zamierzają również udrożnić wyjazdy ze Śląska oraz korytarze towarowe na osi północ – południe.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: