eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › PKP Cargo redukuje zatrudnienie. Odejdzie 3 tysiące osób

PKP Cargo redukuje zatrudnienie. Odejdzie 3 tysiące osób

2015-01-28 23:34

PKP Cargo redukuje zatrudnienie. Odejdzie 3 tysiące osób

Z PKP Cargo wkrótce dobrowolnie odejdzie 3 tysiące pracowników © remik44992 - Fotolia.com

PKP Cargo na przełomie stycznia i lutego, w ramach programu dobrowolnych odejść, zwolni ponad 3 tysiące pracowników. Na wypłatę odpraw spółka wyda w sumie ponad 266 mln zł. Zwalniani otrzymają odprawy w wysokości nawet trzyletnich pensji.

Przeczytaj także: W piątek strajk na kolei

Program dobrowolnych odejść dotyczy pracowników PKP Cargo oraz PKP CargoTabor.

Duże zainteresowanie dobrowolnymi odejściami

Kierownictwo przewoźnika kolejowego wstępnie zakładało, że z programu skorzysta ok. 1 300 osób. Jednak zainteresowanie pracowników okazało się na tyle duże, że szefostwo spółki zdecydowało się przeznaczyć na ten cel trzykrotnie więcej środków, niż pierwotnie założono. W efekcie z obu firm dobrowolnie odejdzie 3041 osób, czyli ok. 90 proc. chętnych.

Niemal co piąta osoba która odejdzie, to pracownik administracji PKP Cargo, co przekłada się na 536 pracowników biurowych.

Odprawy nawet trzyletnie

Wszyscy odchodzący pracownicy otrzymają odprawy, niektórzy w maksymalnej wysokości sięgającej 36 miesięcznych pensji. Najwięcej dostaną pracownicy objęci Paktem Gwarancji Pracowniczych, zawartym przed debiutem giełdowym PKP Cargo.

Po zrealizowaniu programu dobrowolnych odejść Grupa PKP Cargo będzie zatrudniać 23 tysiące osób. W 2014 roku PKP Cargo zatrudniło prawie 500 osób, z czego zdecydowana większość zostanie w ciągu 2 lat wyszkolona na maszynistów.

Program dobrowolnych odejść to możliwość rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, za dodatkową gratyfikacją.

Dodatkowo, wszyscy pracownicy, którzy zdecydowali się skorzystać z programu mogą uczestniczyć w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: