eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Ograniczenie kradzieży w PKP Cargo. Pomogły drony

Ograniczenie kradzieży w PKP Cargo. Pomogły drony

2015-03-23 16:33

Ograniczenie kradzieży w PKP Cargo. Pomogły drony

Spadła skala kradzieży w PKP Cargo © PKP Cargo

W PKP Cargo wartość towarów skradzionych z wagonów spadła w 2014 roku o niemal 3,5 mln zł w porównaniu do 2013 roku, czyli o 32 proc. Straty przewoźnika z tytułu kradzieży nie ograniczają się wyłącznie do kradzionych towarów, spółka ponosi również koszty związane z zatrzymaniem pociągów i naprawami taboru uszkodzonego przez złodziei. W monitorowaniu pociągów i ograniczeniu strat pomagają przewoźnikowi drony.

Przeczytaj także: PKP: drony przeciwko kolejowym złodziejom

PKP Cargo straty związane z kradzieżami na torach mierzy w milionach złotych. Najczęściej kradzionymi towarami ze składów tego przewoźnika kolejowego są węgiel, złom oraz towary wysoko przetworzone, np. sprzęt elektroniczny i części samochodowe. Skala kradzieży jest największa na Górnym Śląsku, gdzie najczęściej kradzionym towarem jest węgiel. W ubiegłym roku ponad 60 proc. wartości skradzionych towarów przypadało na to paliwo. Węgiel jest kradziony z wagonów poprzez tzw. usypy. Złodzieje otwierają węglarki w trakcie jazdy lub po uprzednim zatrzymaniu pociągu. W podobny sposób złodzieje kradną z wagonów złom. Zdarzają się także kradzieże elementów samochodów przewożonych koleją oraz włamania do kontenerów, w których przewożone są np. części samochodowe, sprzęt elektroniczny i inne wysoko przetworzone towary.

PKP Cargo powołały w ubiegłym roku do walki ze złodziejami specjalną komórkę – Zespół ds. Operacyjnych – odpowiedzialną za zmniejszanie liczby kradzieży i podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na torach. Po roku działania tej komórki, efekty jej funkcjonowania są znaczne – w ciągu zaledwie roku wartość skradzionego złomu spadła o ponad 40 proc., węgla o jedną trzecią, a towarów wysoko przetworzonych o jedną czwartą.

PKP Cargo do ochrony swoich pociągów używa między innymi dronów. Urządzenia te mają zamontowane kamery, umożliwiające obserwowanie złodziei z dużej wysokości. Drony sprawnie funkcjonują niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych, ponieważ mogą być wyposażone np. w kamery termowizyjne.

Ponieważ najczęściej kradziony jest węgiel, to działania PKP Cargo skupiają się głównie na ochronie transportów tego materiału opałowego. Pracownicy PKP Cargo na bieżąco otrzymują informacje o tym, z których kopalni i według jakiego rozkładu wyruszają pociągi z węglem, dzięki temu mogą monitorować składy, również przy użyciu dronów. PKP Cargo wprowadziły też o wiele skuteczniejsze, śrubowe zabezpieczenia wagonów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kolej, PKP, PKP Cargo, przewozy kolejowe, drony, drony

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: