eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Jest popyt na tworzywa sztuczne

Jest popyt na tworzywa sztuczne

2015-05-22 14:15

Jest popyt na tworzywa sztuczne

Jest popyt na tworzywa sztuczne © selensergen - Fotolia.com

Polski przemysł tworzyw sztucznych ma się całkiem dobrze. Na to przynajmniej wskazują dane opublikowane przez stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope, z których wynika, że w minionym roku popyt na tworzywa sztuczne w naszym kraju zanotował ponad 7-procentowy wzrost, przekraczając jednocześnie 3,1 mln ton. Takie statystyki umiejscawiają nas na szóstym miejscu w Europie, po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Polski przemysł w czołówce Europy?

W 2014 roku przetwórstwo przemysłowe rosło w całej Europie, jednak to nasz kraj pozytywnie wyróżnia się na tle innych. Wzrost, który udało się nam osiągnąć sięga 4,6%, co jest wynikiem znacznie lepszym nie tylko od średniej europejskiej (2%), ale i światowej (3,8%). Tę prawidłowość potwierdzają również dane płynące z sektora tworzyw sztucznych.

Niezakłócony wzrost tego sektora pokazują analizy długoterminowe, a przede wszystkim przykład produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy. W latach 2000-2014, pomimo znacznego spowolnienia podczas kryzysu, produkcja wzrosła aż trzykrotnie. Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych od kilku lat wykazuje się wyjątkową stabilnością, a odnotowywane wahania maja charakter zaledwie kosmetyczny.
Polski przemysł tworzyw sztucznych od kilkunastu lat odnotowuje systematyczny wzrost. Jednym z motorów jest tu rozwój branż powiązanych, szczególnie sektora produkcji opakowań, produkcji urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji” mówi Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska dodając: Krajowa produkcja nie zaspokaja popytu, a ujemny bilans handlu zagranicznego pogłębia się. Importujemy zarówno surowce do przetwórstwa, jak i wyroby z tworzyw sztucznych, a łączny deficyt handlu zagranicznego wynosi obecnie ponad 3,6 mld euro. Głównym partnerem handlowym Polski w wymianie wewnątrzunijnej - export, import, tworzywa w formach podstawowych oraz w wyrobach - są od wielu lat Niemcy. Z krajów poza UE nasze największe rynki eksportowe to Rosja - w zakresie tworzyw w formach podstawowych i Ukraina - w zakresie wyrobów.”

Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2014 osiągnęła poziom 311 mln ton, co oznacza wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego o 3,8% przy nieznacznym spadku dynamiki produkcji. Utrwaliła się dominacja krajów azjatyckich - obecnie region ten odpowiada za ponad 47% światowej produkcji. Bez zmian pozostają trendy średnioterminowe wskazujące na przeniesienie głównych rynków do Azji, a w Europie przesunięcie ich w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

W 2014 roku Europa z udziałem na poziomie 19,6%, znalazła się na drugim miejscu w światowej produkcji tworzyw wyprzedzając kraje NAFTA (18,6%). Europa pozostaje eksporterem netto tworzyw sztucznych, a korzystny bilans handlu zagranicznego w odniesieniu do roku ubiegłego wzrósł zarówno w ujęciu wolumenowym (z ok. 8 do 9 mln ton), jak i wartościowym (wzrost o ok. 1,5%). Zapotrzebowanie ze strony europejskich przetwórców wg szacunkowych danych za rok 2014 r. wyniosło 48 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2013 o 3,8%.

fot. selensergen - Fotolia.com

Jest popyt na tworzywa sztuczne

W minionym roku popyt na tworzywa sztuczne w naszym kraju zanotował ponad 7-procentowy wzrost, przekraczając jednocześnie 3,1 mln ton.


Komentując ten pozytywny trend Kazimierz Borkowski podkreślił, że:
„branża tworzyw sztucznych to jeden ze strategicznych filarów sektora produkcyjnego w Europie. Badania przeprowadzone w 2013 roku na przykładzie Włoch pokazały, że wzrost w branży tworzyw sztucznych przekłada się na zwielokrotniony wzrost w całej gospodarce, a każde nowe miejsce pracy w sektorze tworzyw sztucznych generuje dwa nowe miejsca pracy w gospodarce. Jednocześnie przed europejskim przemysłem tworzyw sztucznych stoją określone wyzwania, które związane są nie tylko z wysokimi kosztami energii i stabilnym dostępem do surowców, ale także ze wzrastającą presją ze strony europejskiego prawodawstwa, które już teraz jest znacznie bardzie wymagające w stosunku do przemysłu niż w innych regionach świata. Sprostanie tym wyzwaniom jest możliwe, ale wymaga konkretnych działań, z których najważniejsze jest trwałe włączenie przemysłu tworzyw sztucznych w strategię reindustrializacji Europy.”

Przeczytaj także: PMI dalej w dół PMI dalej w dół

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: