2014-01-31 12:42
Przeczytaj także: Polski przemysł konkurencyjny
- Przemysł jest w sercu Europy, jest też niezbędny, by sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom społecznym – stwierdził unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani. Dlatego Komisja Europejska ustanowiła rok temu nowy strategiczny cel dla gospodarki UE. Udział sektora produkcyjnego w wytworzonej wartości dodanej ma wzrosnąć do 2020 roku z 16 do 20 procent. To odpowiedź na spadek roli przemysłu w ostatnich latach. - Główną przyczyną jest brak globalnej konkurencyjności – zauważa Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank w Polsce. - Produkcja w krajach Europy Zachodniej jest zbyt droga w porównaniu z innymi kontynentami, na obniżenie konkurencyjności wpływa także to, że w ostatnich latach kurs EUR utrzymuje się na silnym poziomie – dodaje.fot. mat. prasowe
Znaczenie przemysłu w gospodarce Europy spada
Udział sektora produkcyjnego w wytworzonej wartości dodanej ma wzrosnąć do 2020 roku z 16 do 20 procent. To odpowiedź na spadek roli przemysłu w ostatnich latach.
fot. mat. prasowe
Europa Środkowa i Wschodnia na czele
W ciągu ostatnich 12 lat wartość dodana przemysłu zmniejszyła się w kluczowych gospodarkach Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech czy Francji).
fot. mat. prasowe
Wyjątkowo silny wzrost wartości dodanej sektora przemysłowego w Polsce
Przemysł dużo lepiej rozwija się w nowo przyjętych krajach UE. W latach 2000-2012 wartość dodana sektora przemysłowego na Słowacji wzrosła o 206 proc., w Polsce o 137 proc., a w najbardziej uprzemysłowionych w naszym regionie Czechach o 113 procent.
fot. mat. prasowe
Polska jednym z 4 krajów, gdzie znaczenie przemysłu w gospodarce wzrosło
Polska, Litwa, Łotwa i Niemcy to jedyne kraje Unii, gdzie udział przemysłu w wartości dodanej gospodarki w ciągu ostatnich lat wzrósł. Dlatego, zdaniem analityków Deutsche Bank Research, cel ustanowiony przez Komisję Europejską jest zbyt ambitny i nie może być zrealizowany w możliwej do przewidzenia przyszłości.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Słabe nastroje w przemyśle, PMI 42.1 pkt.
Przemysł ostro wyhamował
Wynagrodzenia w produkcji przemysłowej: ile zarabia inżynier i specjalista?
PMI trochę przyspieszył
Przemysł wyhamował
PMI w górę w grudniu 2021
PMI lekko w górę w październiku 2021
PMI spada w kwietniu do 53,7 pkt
PMI w górę
Przypominamy o nowym serwisie informacyjnym stworzonym przez Narodowy Bank Polski - NBPnews. W Narodowym Banku Polskim powstał nowy serwis ...
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży