eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w I kwartale 2015 r.

Rynek pracy w I kwartale 2015 r.

2015-04-25 00:30

Rynek pracy w I kwartale 2015 r.

Rynek pracy w I kwartale 2015 r. © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Początek roku nie przyniósł rewolucji na rynku pracy – zgodnie z analizą portalu Praca.pl, najbardziej poszukiwani byli przedstawiciele handlowi, programiści i księgowi. W stosunku do analogicznego okresu roku wcześniejszego wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, inżynierów i specjalistów human resources. Z kolei poszukujący pracy byli najbardziej zainteresowani zawodem przedstawiciela handlowego, sprzedawcy i specjalisty ds. administracyjnych.

Przeczytaj także: Rynek pracy w III kwartale 2018 r.

Dynamika rynku pracy w Q1 2015 r.


Pierwszy kwartał 2015 r. zaowocował wzrostem publikowanych ofert pracy i nieznacznymi zmianami w obszarze najbardziej popularnych stanowisk.

Biorąc pod uwagę ilość publikowanych przez pracodawców ogłoszeń widać wyraźnie, że najłatwiej o pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta (32,6% wszystkich ofert pracy) oraz programowania i IT (21,2%). Branże, w których stosunkowo łatwo o pracę to również księgowość i podatki (12,5%) oraz – w dalszym ciągu – finanse i bankowość (13,5%). Przy czym w ramach IT ilość ofert pracy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,7%, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów. Pozostałe najpopularniejsze branże, mimo że nadal dominują na rynku pracy, odnotowały procentowy spadek ilości ogłoszeń. W przypadku sprzedaży o 5,5%, finansów i bankowości o 3,4%, a w przypadku księgowości – o 1,5%.

Duże zapotrzebowanie wśród pracodawców widać w zakresie kadry zarządzającej – ogłoszenia na stanowiska menedżerskie stanowiły 10,1% ilości wszystkich ogłoszeń. Oznacza to, że co dziesiąte ogłoszenie kierowane jest do osoby, która będzie dysponować kompetencjami przywódczymi.

Poza branżą programowania i IT największy przyrost ofert pracy w porównaniu do Q1 2014 r. odnotowały takie branże jak inżynieria i projektowanie, doradztwo i konsulting oraz human resources i kadry. O 1,7% wzrosło również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych – ogłoszenia w tej kategorii stanowiły prawie 7% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie.

fot. vege - Fotolia.com

Rynek pracy w I kwartale 2015 r.

Pierwszy kwartał 2015 r. zaowocował wzrostem publikowanych ofert pracy i nieznacznymi zmianami w obszarze najbardziej popularnych stanowisk.


Top 10 poszukiwanych stanowisk pracy


Kogo poszukiwali pracodawcy w pierwszym kwartale 2015 r.? Przede wszystkim były to stanowiska związane z branżą IT – programiści (głównie Java i .NET) oraz sprzedażą i obsługą klienta.

10 najpopularniejszych stanowisk to:
  1. Przedstawiciel Handlowy
  2. Programista Java
  3. Księgowy
  4. Specjalista ds. Obsługi Klienta
  5. Programista
  6. Programista .NET
  7. Pracownik ds. Telefonicznej Obsługi Klientów Obcojęzycznych
  8. Pracownik Help Desk
  9. Specjalista ds. Księgowości
  10. Sprzedawca

W porównaniu do analogicznego kwartału 2014 r. nie widać większych zmian w zakresie najbardziej pożądanych pracowników – wprawdzie pracodawcy w mniejszym stopniu poszukiwali młodszych księgowych, ale TOP 10 najpopularniejszych stanowisk nadal zdominowane jest przez IT, księgowość oraz pracowników związanych z obsługą klienta i handlem.

Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?


Najwięcej ofert pracy w Q1 215 r. zostało opublikowanych w województwach mazowieckim (17,5% wszystkich ogłoszeń), małopolskim (12,5%) oraz dolnośląskim (12,3%). Te województwa zanotowały również największy – w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku – przyrost ilości ofert pracy. Najmniej ofert pojawiło się w województwie świętokrzyskim (1,9%), podlaskim (2,1%) i lubuskim (2,4%). Warto jednak zauważyć, że jest to związane nie tylko z dynamiką rozwoju firm w poszczególnych regionach, ale również z wielkością zaludnienia.

Analizując procentowo podział ogłoszeń na województwa, w większości regionów sytuacja w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku była podobna. Jedynie w województwie wielkopolskim procentowy udział ogłoszeń w stosunku do całości kraju spadł o 2,2% (z 12,1% w Q1 2014 r do 9,8% w Q1 2015 r.). Nie oznacza to jednakże spadku ilości miejsc pracy czy samych anonsów – jest to raczej wynik tego, że pozostałe regiony zwiększyły nieznacznie swój udział w rynku pracy. Warto zauważyć, że w tym województwie 71% ofert pracy dla regionu i tak dotyczyło samego Poznania.

Większość ofert pracy koncentruje się w stolicach poszczególnych regionów. W małopolskim aż 89% ofert pracy dotyczyło Krakowa (o 10% więcej niż w Q1 ubiegłego roku). W przypadku Wrocławia było to 78% ogłoszeń przypadających na województwo, w przypadku Warszawy – 76%. Nieco inna dynamika występuje np. w województwie pomorskim, gdzie tylko niespełna 42% ogłoszeń dotyczy Gdańska.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: