eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

2015-04-09 00:59

Przeczytaj także: Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?


Poprawa dostępu


Największa poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych nastąpiła w dziedzinach angiologii, stomatologii oraz chirurgii-szczękowo twarzowej. W dziedzinie angiologii obserwujemy spadek średniego czasu oczekiwania o 2,5 mies., należy jednak podkreślić, że na świadczenia z dziedziny angiologii, pomimo poprawy, należy czekać średnio 4,2 mies.

W przypadku 40-letniej kobiety z żylakami kończyny dolnej na zabieg usunięcia żylaków oczekuje się średnio 8 mies., a uprzednio na wizytę u specjalisty angiologia 4 mies. Na zabieg usunięcia żylaka pacjent również poczeka długo, bo około 7,1 mies., choć czas znacznie się skrócił z poprzednio badanym okresem, aż o około 5,6 mies. Skrócenie średniego czasu oczekiwania o ponad 3 miesiące Fundacja WHC zaobserwowała dla dopplerowskiego USG naczyń kończyn dolnych. W przypadku angioplastyki tętnic czas oczekiwania uległ skróceniu jedynie o 0,6 mies.

Obecny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny stomatologii wynosi 7,4 mies. i jest on najkrótszy od jesieni 2013 roku (rys. 15). Fundacja WHC odnotowała również skrócenie czasu oczekiwania z poprzednio badanym okresem o 1,9 mies. Poprawę w dostępności do świadczeń z zakresu stomatologii odnotowano w szczególności w odniesieniu do leczenia aparatem ortodontycznym, aż o 14,6 mies. Dostęp do takich świadczeń jak wizyta u ortodonty, leczenie dentystyczne pod narkozą oraz leczenie próchnicy nie uległy istotnej zmianie. Wydłużenie czasu oczekiwania odnotowano natomiast w czasie oczekiwania na protezę akrylową.

Fundacja odnotowuje dość duże zmiany średniego czasu oczekiwania w stomatologii, jednak czas ten od jesieni 2013 roku utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie i nie spadł poniżej 7 miesięcy.

Poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych odnotowano również w dziedzinie chirurgii szczękowotwarzowej. Pacjenci na świadczenia zdrowotne poczekają o 1,6 miesiąca krócej, jest to czas o 1,6 mies. krótszy niż rok temu.

O 2,4 mies. skrócił się czas oczekiwania na wizytę u chirurga szczękowo-twarzowego, teraz na świadczenie 20-letnia kobieta z wyrzynającym się zębem mądrości, bólem gardła oraz spuchniętymi dziąsłami czeka 0,8 mies. Jest to pozytywna zmiana i jest to najkrótszy czas odnotowany przez Fundację WHC od dwóch lat (rys. 18). Resekcja ślinianki podżuchwowej jest kolejnym świadczeniem, w którym czas oczekiwania uległ znaczącemu skróceniu bowiem o 2,3 mies. Aktualnie na zabieg średnio czeka się 1,6 mies.

Warto zaznaczyć iż wszystkie świadczenia w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej uległy skróceniu w porównaniu z poprzednio badanym okresem. Świadczeniem obarczonym najdłuższym czasem oczekiwania ww. dziedzinie jest operacja krzywej przegrody nosowej u 39-letniego mężczyzny z nawracającym ostrym zapaleniem zatok. Pacjent na zabieg poczeka 2,8 mies., czas ten uległ skróceniu o 0,6 mies.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: