eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

2015-04-09 00:59

Przeczytaj także: Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?


Negatywny wpływ na wydłużenie czasu oczekiwania wywiera również wzrost średniego czasu oczekiwania na masarz klasyczny kręgosłupa. Dotyczy to np. 55-letniej kobiety z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa oraz dyskopatią odcinka L-S. Chora będzie musiała poczekać średnio ok. 7,3 miesiąca. Porównanie z ostatnio badanym okresem wskazuje na wydłużenie czasu oczekiwania o 2,3 mies.

fot. mat. prasowe

Zmiany w czasie oczekiwania na realizację świadczeń zdrowotnych w dziedzinie rehabilitacji

Wśród pozostałych analizowanych przez Fundację świadczeń z zakresu rehabilitacji medycznej, jedynie w przypadku rehabilitacji po zawale serca zaobserwowano skrócenie czasu oczekiwania o 1,2 mies.


Wśród pozostałych analizowanych przez Fundację świadczeń z zakresu rehabilitacji medycznej, jedynie w przypadku rehabilitacji po zawale serca zaobserwowano skrócenie czasu oczekiwania o 1,2 mies. w porównaniu z poprzednio badanym, w ramach Barometru WHC, okresem. Kolejną dziedziną charakteryzującą się wydłużeniem czasu oczekiwania jest hematologia i hematoonkologia. Największe ograniczenie w obrębie dziedziny wynika z długich kolejek do wizyty u specjalisty hematologa. W poprzednio badanym okresie na przełomie października i listopada 2014 r. czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w hematologii w porównaniu z okresem letnim skrócił się do 1,9 mies. (rys. 7). Niestety Fundacja zaobserwowała ponowny wzrost średniego czasu oczekiwania do 3,6 mies.

Średni czas oczekiwania na poszczególne świadczenia z zakresu hematologii i hematoonkologii zaprezentowany został na rys. 8. Jak wskazano wcześniej największe zanotowane ograniczenie dostępu dotyczy wizyty u specjalisty hematologa, na które pacjent musi czekać ok. 4,9 mies. Drugim, co do długości czasu oczekiwania, świadczeniem jest biopsja szpiku kostnego, na którą czeka się ok. 3,7 mies. Czas oczekiwania na to świadczenie wydłużył się o 2,3 mies. w porównaniu do poprzednio badanego okresu. Szczególnie niepokojący jest wzrost kolejek we wszystkich świadczeniach znajdujących się w dziedzinie hematologii i hematoonkologii w pierwszym kwartale 2015 roku.

Kolejną dziedzina medycyny, w której czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne wydłużył się o ponad miesiąc jest gastroenterologia, na świadczenia w tej dziedzinie chory poczeka o 1,2 miesiąca dłużej niż w poprzednio badanym okresie.
Świadczeniem obarczonym najdłuższym czasem oczekiwania w tej dziedzinie medycyny jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka, chory na zabieg musi poczekać średnio 7,4 mies. Średni czas oczekiwania na pozostałe świadczenia w tej dziedzinie wynosi 3mies. Najkrócej czeka się na operację usunięcia uchyłka Zenkera (2,1 mies.). Fundacja odnotowała wydłużenie średniego czasu oczekiwania na wszystkie świadczenia objęte badaniem w tej dziedzinie medycyny.

fot. mat. prasowe

Ogólne zestawienie zmian w czasie oczekiwania (w mies.) w dziedzinie gastroenterologii

Kolejną dziedzina medycyny, w której czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne wydłużył się o ponad miesiąc jest gastroenterologia, na świadczenia w tej dziedzinie chory poczeka o 1,2 miesiąca dłużej niż w poprzednio badanym okresie.


Ostatnią dziedziną, w której odnotowano wydłużenie średniego czasu oczekiwania o ponad miesiąc (1,1 mies.) jest reumatologia. Obecnie, aby uzyskać świadczenia w obrębie reumatologii należy średnio poczekać 3,6 mies., podczas gdy jesienią ten czas wynosił 2,5 mies., co oznacza ponad miesięczne wydłużenie średniego czasu oczekiwania w kolejkach.

Wśród przeanalizowanych przez Fundację świadczeń z zakresu reumatologii zauważyć można znaczne wydłużenie kolejek do takich świadczeń zdrowotnych jak: rehabilitacja w ośrodku rehabilitacji dziennej oraz artrografia stawu. Dla trzech pozostałych świadczeń badanych w tej grupie czas oczekiwania skrócił się o ponad miesiąc. Największą niekorzystną zmianę odnotowano w czasie oczekiwania na rehabilitację w ośrodku rehabilitacji dziennej u 32-letniej kobiety chorującej na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Obecnie na rehabilitację w ośrodku rehabilitacji dziennej średni czas oczekiwania wynosi 14,7 mies.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: