eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców III 2015

Plany polskich pracodawców III 2015

2015-03-10 13:10

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców X 2014


Pracownicy mogą liczyć na podwyżki


Konkurowanie firm o kondydatów do pracy ma też inny, korzystny dla zatrudnionych efekt – przedsiębiorstwa są bowiem bardziej skłonne do podnoszenia wynagrodzeń pracowniczych. Wyniki badania „Plany Pracodawców” wskazują, że w nadchodzącym półroczu już 28% firm planuje podwyżki wypłacanych pensji. Jest to o 3 punkty procentowe wyższy wynik niż w ubiegłym kwartale.
Ważne, aby zauważyć, że bieżący wynik po raz pierwszy w historii badania jest wyższy, niż w poprzedzającym kwartale – zauważa Agnieszka Bulik. - Zwykle to przełom roku jest okresem ‘podwyżkowym’ i po nim następuje zamrożenie podwyżek aż do kolejnego roku budżetowego. Tymczasem i tak spory – o 5 p.p. wzrost w poprzednim kwartale został obecnie dalej umocniony. Tylko raz w 25 edycjach badania wynik ten był wyższy i osiągnął 29%. Było to zimą 2010 roku.

Na zwiększenie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy wszystkich branż, jednak w wynikach zdecydowanie wybija się dynamicznie rozwijąjący się sektor przemysłowy (37%).

Najwięcej pracodawców (37%), zwłaszcza tych zatrudniających ponad 250 osób, planuje podwyżki na poziomie od 2% do 4%. Mniejsza, ale nadal znacząca grupa (27%) zdecyduje się na wyższy poziom podwyżek – warto zauważyć, częściej takie plany mają pracodawcy z mniejszych firm (zatrudniających od 10 do 49 pracowników).

W większości firm, w których planowany jest wzrost poziomu wynagrodzeń w najbliższej przyszłości, podwyżki nie będą selektywne i obejmą wszystkie działy oraz wszystkie poziomy stanowisk.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany w poziomie wynagrodzeń w okresie najbliższych 6 miesięcy

Najwięksi pracodawcy planują podwyżki na poziomie od 2% do 4%


Niskie oceny dla gospodarki, wysokie dla firm


Od drugiej połowy 2014 roku widoczny jest systematyczny spadek odsetka przedsiębiorców przewidujących poprawę sytuacji gospodarczej. W bieżącej edycji „Planów Pracodawców” wzrostu gospodarczego spodziewa się niemal co czwarty badany (24%), podczas gdy jeszcze rok temu było to 36%. Oznacza to, że na przestrzeni 4 kwartałów grupa optymistów skurczyła się aż o jedną trzecią. Względem ubiegłego kwartału w badaniu widoczne jest również powiększenie grupy osób przewidujących recesję (z 10% w XI/2014 do 14% obecnie).

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy

Poprawy sytuacji gospodarczej spodziewa się tylko 24% badanych przedsiębiorców


Niezależnie jednak od słabnącego entuzjazmu wobec ogólnej sytuacji gospodarczej, tylko 5% przedsiębiorców określa kondycję swojej firmy jako złą lub bardzo złą. Większość badanych firm ocenia swoją sytuację finansową jako przynajmniej dobrą (64%). Warto zauważyć, że tak pozytywna diagnoza utrzymuje się już od początku 2014 roku, a w bieżącym kwartale wynik uległ dalszemu, nieznacznemu podwyższeniu (o 2 p.p.)
W ubiegłym roku spadło bezrobocie, a wynagrodzenia wzrosły. Wzrost odnotowała również produkcja przemysłowa, PKB i popyt krajowy. W takiej rzeczywistości gospodarczej nie dziwi wysoki odsetek pracodawców pozytywnie oceniających sytuację finansową swojej firmy. – podsumowuje Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy

Jedynie 5% przedsiębiorców określa sytuację swojej firmy jako złą lub bardzo złą


Informacje o badaniu:


Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).

Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Wywiady bieżącej, 25. edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 14 stycznia do 11 lutego 2015 r.

Badanie realizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) zostało zainicjowane w listopadzie 2008 roku i odbywa się w cyklu kwartalnym. Od 20. edycji badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.




poprzednia  

1 2

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: