eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2015

Koniunktura przemysłowa I 2015

2015-01-23 13:35

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2014


Od trzech miesięcy odnotowywane jest pogorszenie bieżących ocen popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej jednostek, a także zwiększanie się opóźnień płatności za wykonane usługi. Od października ub. r. także prognozy w tym zakresie są coraz bardziej niekorzystne, choć przewidywania ze stycznia są już nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w grudniu ub. r. Przedsiębiorcy przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia oraz niewielki spadek cen – prognozy te kształtują się na zbliżonym poziomie od lutego 2014 r.

W styczniu 6,0% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 6,4%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności, wskazywane już od dłuższego czasu przez firmy zgłaszają-ce bariery, związane są z kosztami zatrudnienia (55% w styczniu br., 61% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (50% w styczniu br., 52% przed rokiem). Od dwóch lat odnotowywany jest spadek znaczenia barier związanych z niedostatecznym popytem oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 6 (przed miesiącem minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie – 18% (w grudniu odpowiednio 10% i 18%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Od sierpnia 2014 r. odnotowuje się pogarszanie negatywnych diagnoz oraz prognoz dotyczących popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej, ale podczas gdy oceny bieżące są bardziej negatywne niż w grudniu ub. r., to przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Od trzech miesięcy rosną opóźnienia płatności za wykonane usługi. Od września 2014 r. prognozowane jest zmniejszenie skali zwolnień, w styczniu kierujący podmiotami zapowiadają utrzymanie obecnego stanu zatrudnienia. W styczniu dyrektorzy jednostek przewidują utrzymanie spadku cen, prognozowanego od stycznia 2013 r.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 5,2% (przed rokiem 7,5%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (65% w styczniu br., 69% przed rokiem), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (50% w styczniu br., 51% przed rokiem), niedostatecznym popytem (44% w styczniu br., 45% przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (44% w styczniu br., 46% przed rokiem).

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (przed miesiącem plus 12). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie – 6% (w grudniu odpowiednio 18% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego popytu oraz sprzedaży usług są pozytywne i od trzech miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie; w tym okresie coraz bardziej korzystnie oceniana jest aktualna sytuacja finansowa. Może to być związane ze zmniejszaniem się opóźnień płatności za wykonane usługi. Od października ubiegłego roku pogarszają się, mimo to nadal korzystne, prognozy popytu i sprzedaży usług. W tej grupie jednostek planowany jest, zbliżony do zapowiadanego przed miesiącem, wzrost zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach kierujący jednostkami przewidują spadek cen.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,2% (przed rokiem 8,4%). Wśród firm zgłaszających bariery, od kilku lat największe trudności związane są z kosztami zatrudnienia (53% w styczniu br., 50% przed rokiem). Od lutego 2013 r. można zaobserwować zmniejszanie się uciążliwości bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 22 (przed miesiącem plus 17). Poprawę koniunktury odnotowuje 27% badanych firm, a jej pogorszenie – 5% (w grudniu odpowiednio 25% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: