eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konflikt międzynarodowy - największe zagrożenie ładu

Konflikt międzynarodowy - największe zagrożenie ładu

2015-01-23 12:59

Konflikt międzynarodowy - największe zagrożenie ładu

Konflikt międzynarodowy największym zagrożeniem ładu © breaker213 - Fotolia.com

Międzynarodowy konflikt, wystąpienie ekstremalnych zjawisk pogodowych, załamania w obrębie struktur administracji rządowych, kryzys o charakterze krajowym oraz wysokie bezrobocie strukturalne to najpoważniejsze zagrożenia dla ładu i stabilizacji światowej w perspektywie najbliższej dekady - wynika z dziesiątej edycji raportu Global Risks.

Przeczytaj także: Sorry, taki mamy klimat, czyli globalne zagrożenia 2019

W tej edycji raport, który każdego roku przedstawia opinie dotyczące najpoważniejszych ryzyk identyfikowanych w oparciu o prawdopodobieństwo oraz potencjalne następstwa ich wystąpienia, na pierwszym miejscu (pod względem prawdopodobieństwa) i na czwartym (pod względem dotkliwości konsekwencji) wymienia konflikt międzynarodowy. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium wyprzedza on ekstremalne zjawiska pogodowe (2), załamania struktur administracji rządowych (3), upadek lub kryzys krajowy (4) oraz wysokie bezrobocie strukturalne lub zatrudnienie poniżej kwalifikacji (5).

W wyniku analizy zagrożeń globalnych pod kątem potencjalnych konsekwencji niemal 900 ekspertów biorących udział w badaniu Global Risk Perception Survey oceniło kryzys wodny jako najpoważniejsze ryzyko w skali światowej. Pozostałymi najpoważniejszymi ryzykami wyróżnionymi ze względu na konsekwencję, wskazanymi obok wspomnianego kryzysu wodnego i konfliktu międzynarodowego, są: gwałtowne rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych (2), broń masowej zagłady (3) i niezdolność do dostosowania się do zmian klimatycznych (5).

fot. breaker213 - Fotolia.com

Konflikt międzynarodowy największym zagrożeniem ładu

Wyprzedza on ekstremalne zjawiska pogodowe (2), załamania struktur administracji rządowych (3), upadek lub kryzys krajowy (4) oraz wysokie bezrobocie strukturalne lub zatrudnienie poniżej kwalifikacji (5).


Oceniane w tym roku 28 zagrożeń globalnych poddano kategoryzacji, na podstawie której wyodrębniono pięć grup ryzyk: ekonomicznych, środowiskowych, geopolitycznych, społecznych i technologicznych. Podział ten ujawnia szczególny charakter 2015 roku, objawiający się wzrostem zagrożeń politycznych, które nie występowały z takim nasileniem jak obecnie w przeciągu ostatnich 5 lat. W związku z intensyfikacją napięć geopolitycznych i ich wpływem na światową gospodarkę ryzyka te stanowią trzy z pięciu o najwyższym stopniu prawdopodobieństwa i dwa z najbardziej dotkliwych w 2015 roku. Ponadto, w ramach tej grupy ryzyk aż trzy (międzynarodowy konflikt o skutkach lokalnych, broń masowego rażenia oraz ataki terrorystyczne) wyróżniają się jako szczególnie narastające w stosunku do 2014 roku pod względem prawdopodobieństwa i konsekwencji.

Raport podkreśla także obawy dotyczące zdolności rozwiązywania najistotniejszych problemów społecznych będących konsekwencją zagrożeń ekonomicznych, środowiskowych i geopolitycznych. Dlatego też ryzyka społeczne stanowią najważniejsze dwa spośród ryzyk o szczególnej dotkliwości.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: