eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konflikt międzynarodowy - największe zagrożenie ładu

Konflikt międzynarodowy - największe zagrożenie ładu

2015-01-23 12:59

Przeczytaj także: Sorry, taki mamy klimat, czyli globalne zagrożenia 2019


Warto zauważyć, że wśród kluczowych zagrożeń znalazła się większa liczba ryzyk środowiskowych niż ekonomicznych. Taki stan rzeczy nie wynika jednak ze zmniejszenia się obaw dotyczących ‘przewlekłych’ ryzyk ekonomicznych takich jak bezrobocie, zatrudnienie poniżej kwalifikacji czy kryzys finansowy, które pozostają stosunkowo na stabilnym poziomie w stosunku do 2014 roku. Jest on raczej rezultatem nasilenia się negatywnej oceny ekspertów na temat stanu przygotowania działań zaradczych na wypadek ekstremalnych warunków pogodowych i zmian klimatycznych.

Poza oceną prawdopodobieństwa i potencjalnych konsekwencji wyodrębnionych 28 ryzyk globalnych, raport Global Risks 2015 poddaje wnikliwej analizie zarówno istniejące korelacje pomiędzy samymi ryzykami, jak i ich oddziaływanie z trendami kształtującymi występowanie ryzyk w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Raport zawiera również analizę trzech obszarów wyłaniających się z mapy oddziaływujących ze sobą ryzyk: zależności pomiędzy geopolityką a ekonomią, powstających nowych technologii oraz ryzyk związanych z niekontrolowaną urbanizacją w krajach rozwijających się.

Rozpatrując kwestie urbanizacji, raport skupia się na rozwiązaniach, które pomogą wykształcić odporność na ryzyko i tym samym zminimalizować negatywne skutki gwałtownych i historycznych przekształceń z pierwotnie dominującego modelu życia na obszarach wiejskich na rzecz życia w obrębie miast.

Błyskawiczne tempo innowacji w obszarze nowych technologii takich jak biologia syntetyczna czy sztuczna inteligencja, równoznaczne jest z implikacjami dotyczącymi zagadnień społecznych, ekonomicznych i etycznych. Kluczowym zadaniem liderów jest rozwój środowisk nadzorujących, posiadających wystarczające zdolności adaptacyjne, by zabezpieczyć gwałtowny rozwój technologiczny oraz odnosić wynikające z niego wymierne korzyści, przy jednoczesnym zapobieżeniu jego niewłaściwemu wykorzystaniu i wszelkim nieprzewidzianym, negatywnym skutkom.

Raport zawiera także analizę ryzyk, które respondenci wskazali jako te, na które ich zdaniem ich własne regiony są najgorzej przygotowane oraz jako te, wobec których dokonano postępów w ciągu ostatnich 10 lat. Po raz pierwszy zostały także zaprezentowane dane z poziomu poszczególnych krajów na temat tego, jak ryzyka globalne w poszczególnych krajach są postrzegane przez przedsiębiorstwa.

Informacje o badaniu
Raport Global Risks 2015 został sporządzony przy współpracy z Partnerami Strategicznymi: Marsh & McLennan Companies i Zurich Insurance Group. Wkład w powstawanie raportu mieli również eksperci akademiccy z Oxford Martin School (University of Oxford), National University of Singapore, Wharton Risk Management and Decision Processes Center (University of Pennsylvania) oraz Komitet Doradczy raportu Global Risks 2015.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: