eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Migracje ludności groźniejsze niż klęski żywiołowe?

Migracje ludności groźniejsze niż klęski żywiołowe?

2016-01-19 11:33

Migracje ludności groźniejsze niż klęski żywiołowe?

Migracje ludności groźniejsze niż klęski żywiołowe? © gustavofrazao - Fotolia.com

Znane są już wyniki jedenastej edycji raportu Global Risks prezentującego najpoważniejsze zagrożenia, na jakie narażone są ład i globalna stabilizacja. "Zwycięzcami" tegorocznego zestawienia są mimowolne migracje, które na miejscu lidera zastąpiły międzynarodowy konflikt. Tuż za nimi plasują się ekstremalne zjawiska pogodowe oraz niezdolność dostosowania do zmieniających się warunków klimatycznych.

Przeczytaj także: Sorry, taki mamy klimat, czyli globalne zagrożenia 2019

To już kolejna odsłona raportu, który corocznie odsłania eksperckie opinie na temat największych globalnych zagrożeń, których identyfikacji dokonuje się w oparciu o prawdopodobieństwa i potencjalne konsekwencje ich wystąpienia na przestrzeni nadchodzących dziesięciu lat. W najświeższym zestawieniu na pierwszym miejscu pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia znalazły się migracje na dużą skalę (czwarta pozycja pod względem dotkliwości konsekwencji). Zdaniem autorów raportu są one bardziej prawdopodobne niż ekstremalne zjawiska pogodowe (2 miejsce), niezdolność do dostosowania się do zmian klimatycznych (3), międzynarodowy konflikt o negatywnych skutkach lokalnych (4) oraz główne klęski żywiołowe (5).

Jeżeli chodzi zaś o potencjalne konsekwencje zagrożeń, to niemal 750 ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu Global Risk Perception Survey uznało, że najpoważniejsze z nich niesie za sobą niezdolność do dostosowania się do zmian klimatycznych. Warty podkreślenia jest fakt, iż po raz pierwszy w historii publikacji raportów Global Risks od 2006 r. to zagrożenie środowiskowe znajduje się na szczycie rankingu. Pozostałymi ryzykami wyróżnionymi ze względu na konsekwencję, wskazanymi obok wspomnianych zmian klimatycznych oraz migracji, są: broń masowej zagłady (2), kryzys wodny (3) i znaczny wzrost cen za energię elektryczną (5).

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

Migracje ludności groźniejsze niż klęski żywiołowe?

Znane są już wyniki jedenastej edycji raportu Global Risks prezentującego najpoważniejsze zagrożenia, na jakie narażone są ład i globalna stabilizacja. Na pierwszym miejscu pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia znalazły się migracje na dużą skalę.


Oceniane w tym roku 29 zagrożeń globalnych poddano kategoryzacji, na podstawie której wyodrębniono pięć grup ryzyk: ekonomicznych, środowiskowych, geopolitycznych, społecznych i technologicznych. Po raz pierwszy w historii publikacji Raportu Global Risks, aż 4 z 5 kategorii zagrożeń znajdują się na szczycie rankingu tych o szczególnej dotkliwości. Jedyną grupą znajdującą się w klasyfikacji dużo dalej od poprzednich są ryzyka technologiczne - cyberataki uplasowały się na 11 pozycji zarówno w pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia, jak i dotkliwości konsekwencji.

To zróżnicowanie dominujących w rankingach ryzyk wynika z rosnącej ilości zauważalnych efektów rozwijających się wciąż globalnych zagrożeń. Nieustanne ocieplanie się klimatu doprowadziło w 2015 do przełomowego w dziejach wzrostu średniej temperatury na świecie o 1oC. Jak donosi UNHRC, ilość ludzi, którzy zostali zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania z powodu globalnego ocieplenia wyniosła
w 2014 r. 59.5 mln, to prawie 50% więcej niż w 1940 r.

Poza oceną prawdopodobieństwa i potencjalnych konsekwencji wyodrębnionych 29 ryzyk globalnych, raport Global Risks 2016 poddaje wnikliwej analizie zarówno istniejące korelacje pomiędzy wszystkimi ryzykami, jak i fakt powiązania tych kluczowych zagrożeń, które mogą przynieść ogromne w skutkach konsekwencje. Raport donosi, że w porównaniu z 2015 r., zależności między zagrożeniami znacznie się umocniły. Najbardziej powiązanymi ryzykami 2016 r. są: głęboka niestabilność społeczna oraz wysokie bezrobocie/ zatrudnienie poniżej kwalifikacji - ich korelacja stanowi bowiem aż 5% wszystkich wyodrębnionych połączeń. Raport poddaje również analizie 3 obszary, które mogą oddziaływać na społeczeństwo: koncepcja (nie)pełnoprawnego obywatela, wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wybuch pandemii. Wiedza dotycząca powiązań, o których mowa, jest niezwykle pomocna w planowaniu ewentualnych rozwiązań czy walce z zaistniałymi już konsekwencjami zagrożeń.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: