eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?

Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?

2015-09-08 12:30

Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?

Jeden z memów nt. uchodźców © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Prawie 23 tysiące komentarzy związanych z problemem uchodźców w Europie ukazało się w polskim internecie i mediach społecznościowych – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów przeprowadzonej między 16 lipca a 3 września. Głównym miejscem dyskusji jest Facebook, gdzie opublikowano prawie 17 tysięcy wzmianek. Dyskusja trwa od połowy lipca, kiedy rzecznik rządu potwierdził, że Polska jest gotowa na przyjęcie 2 tysięcy uchodźców.

Przeczytaj także: Uchodźcy niemile widziani

Nie taki imigrant straszny, jak go opisują?


Skala obecnego kryzysu migracyjnego uznawana jest za największą od czasów II wojny światowej. Natomiast skala hejtu i nienawiści w sieci nie wzrasta z nim wprost proporcjonalnie, tylko zaczyna być równoważona pozytywnymi reakcjami internautów. Po bardzo ostrej krytyce lipcowej decyzji polskiego rządu ze strony internautów fala niechęci zaczęła nieznacznie opadać. Coraz częściej głos zabierają zwolennicy udzielenia pomocy uchodźcom.

Po dokładnej analizie publikacji z okresu od 20 sierpnia do 3 września okazuje się, że w sieci pojawiło się ponad 9 tysięcy wypowiedzi o uchodźcach, z czego nadal aż 17% miało zabarwienie negatywne, natomiast treści o wydźwięku pozytywnym stanowią 8%. W poprzednim badaniu IMM z okresu 1-15.07.15, z 7 tysięcy wpisów na ten temat negatywny wydźwięk miało aż 30% wypowiedzi, a pozytywny – 6%. „Przyznaję, że niewiele dobrego spodziewam się po polskim zakątku internetu. Ale to, co dzieje się z wieloma ludźmi, gdy zaczynają komentować w internecie sprawę przyjęcia uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, przechodzi wszelkie pojęcie” – pisze jeden z internautów.

Pomóc, ale jak?


W porównaniu do okresu zmasowanej krytyki z początku lipca, dziś częściej pojawiają się wypowiedzi wyrażające poparcie i chęć przyjęcia imigrantów, choć często w rozmaitych formach. „Należy skoszarować. Dać pracę (budownictwo, rolnictwo, gospodarka odpadami) nauczyć języka. Kto przejdzie taki 2 letni staż może zostać” – czytamy w mediach społecznościowych. „Zdaj sobie sprawę że oni tu przyjadą czy tego chcesz czy nie. Więc pomyśl jak rozwiązać ten problem. Gadanie żeby ich nie wpuszczać jest bez sensu” - przekonywał kolejny internauta na forum.

W ciągu dwóch ostatnich tygodni w mediach internetowych pojawiły się materiały opatrzone dramatycznymi zdjęciami imigrantów, którzy próbują przedostać się do Europy, co wzbudziło współczucie części użytkowników kanałów społecznościowych oraz skłoniło ich do refleksji. Na Facebooku m.in. chętnie udostępniano nagranie brytyjskiej kroniki filmowej dokumentującej przybycie polskich uchodźców do Iranu w 1942 roku, na znak integracji z uchodźcami z Bliskiego Wschodu.

fot. mat. prasowe

Wydźwięk publikacji - udział procentowy

Wydźwięk 3/4 publikacji ma zabarwienie neutralne. Komentarzy negatywnych jest więcej niż pozytywnych.


Niezależnie od mobilizacji osób opowiadających się za pomocą uchodźcom, komentarze pełne ogromnej agresji i nienawiści nadal są bardzo widoczne - w badanym okresie pojawiło ponad 1,6 tys. negatywnych wzmianek. „Jest rada, ogrodzić granicę płotem pod napięciem rozstawić wieżyczki strzelnicze i napie........ć ile wejdzie, a tak na poważnie to bez zamknięcia granic chyba się nie obejdzie”, „Czy tylko ja uważam, że teren firmy Oświęcim SSp.Z.O.O byłby idealny do przyjęcia naszych drogich uchodźców. Wystarczy podłączyć instalacje” – to tylko niektóre z szokujących wypowiedzi, jakie możemy przeczytać na Facebooku.

fot. mat. prasowe

Jeden z memów nt. uchodźców

Część Polaków opowiada się za pomocą uchodźcom, grupa ich przeciwników jest duża.


Czego boją się internauci?


Jednym z problemów, do którego odwołują się internauci w kontekście potencjalnego przyjęcia do Polski kolejnej grupy uchodźców, jest strach przed islamizacją Europy. Najwięcej komentarzy na ten temat pojawiło się na Facebooku oraz na forach internetowych, takich jak: forum.o2.pl, komentarze.onet.pl, czy forum.moja.norwegia.pl, m.in.: „Jest wiele już istniejących dowodów na ich fanatyczne zachowanie wobec innych, łącznie z zaczepkami innych obywateli w którym dany Kraj ich przyjął jako imigrantów. Owszem zdarzają się i tacy, którzy naprawdę szukają lepszego życia, ale w większości to wyrzutki, którzy oprócz tego że narzucają swą religię innym pod groźbą rozróby wobec nie wiernych Islamowi.”

fot. mat. prasowe

Wypowiedź z Facebooka

Niektóre z wypowiedzi pojawiających się w mediach społecznościowych mogą wręcz szokować.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: