eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa 2014 wg prognoz Euler Hermes

Gospodarka światowa 2014 wg prognoz Euler Hermes

2014-02-07 13:46

Gospodarka światowa 2014 wg prognoz Euler Hermes

Mapa ryzyka © fot. mat. prasowe

Euler Hermes, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń należności, w analizie dotyczącej prognoz dla światowej gospodarki prognozuje wzrost światowego PKB o 3,1% w 2014 r. i 3,3% w 2015 r.; nowy układ sił – udział gospodarek rozwiniętych w globalnym wzroście wyniesie 45% w 2014 i 2015 r., w porównaniu do 2% w 2008 r.

Przeczytaj także: Prognozy dla gospodarki i firm na rok 2012

Transformacja w Chinach unormuje się, a Stany Zjednoczone rozpoczną reindustrializację, pomimo niepewności co do dalszego rozwoju polityki łatwych pieniędzy Banku Rezerwy Federalnej – uważa Euler Hermes. To tylko dwa z 10 punktów zwrotnych w światowej gospodarce, jakie znany ubezpieczyciel przewidział na 2014 rok. Według prognozy gospodarki Ameryki Północnej, strefy Euro i Japonii w większym stopniu przyczynią się do globalnego wzrostu, podczas gdy ważne wybory polityczne mogą podważyć stabilność niektórych gospodarek wschodzących.

– W miarę, jak coraz bardziej oddalamy się od globalnej recesji z 2008 i 2009 r., banki centralne na całym świecie zaczęły wprowadzać zmiany w swojej polityce monetarnej, aby dostosować się do warunków wzrostu – powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. – Rok 2014 nie będzie łatwy, ale wiele gospodarek nareszcie nabierze rozpędu, zwłaszcza że aktywność gospodarcza będzie rozłożona bardziej równomiernie dzięki lepszym prognozom dla gospodarek rozwiniętych.

Punkt zwrotny 1: Transformacja w Chinach będzie kontrolowana

Region Azji i Pacyfiku wchodzi w nowy cykl wzrostu, po angielsku określany mianem „cyklu trzech S”: solidny (solid), zrównoważony (sustainable), ale wolniejszy (slower). Podczas gdy region ten pozostanie ważnym motorem napędowym dla światowej gospodarki, głównie dzięki prężnej gospodarce chińskiej, sama Azja odnotuje spowolnienie wzrostu (+4,7% rocznie) w stosunku do poprzedniej dekady (+5%). Niemniej wzrost będzie też bardziej zrównoważony dzięki sile handlu wewnątrzregionalnego, który pozwoli gospodarkom amortyzować ewentualne wstrząsy na innych obszarach.

Punkt zwrotny 2: W Stanach Zjednoczonych nastąpi reindustrializacja, za pomocą łatwych pieniędzy lub bez nich

Stany Zjednoczone odczuwają spadek niepewności fiskalnej, dzięki utrzymaniu przez Bank Rezerwy Federalnej polityki łatwych pieniędzy, choć w nieco okrojonym zakresie. Widoczna jest też poprawa na rynku pracy i w nastrojach politycznych. Wskutek dalszej rewolucji energetycznej wywołanej wzrostem wydobycia gazu łupkowego i ropy naftowej rynek zostanie zalany tanią energii. Połączenie tych sił przyczyni się do ożywienia branży produkcyjnej, motoryzacyjnej i mieszkaniowej, dzięki czemu wzrost gospodarczy zwiększy się do 3% w 2014 r. w porównaniu do 1,8% w 2013 r.

fot. mat. prasowe

Mapa ryzyka

Euler Hermes, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń należności, w analizie dotyczącej prognoz dla światowej gospodarki prognozuje wzrost światowego PKB o 3,1% w 2014 r. i 3,3% w 2015 r


Punkt zwrotny 3: Strefa Euro nie może spuszczać oka z piłki – ale piłka jest w grze

W 2014 r. wzrost PKB w strefie Euro będzie dodatni i wyniesie 0,9%. Dwa najważniejsze czynniki napędzające wzrost to kontynuacja reform strukturalnych w państwach południowych i brak zmian w obecnych mechanizmach finansowych. Przykładowo, wprowadzone przez EBC operacje refinansowania typu VLTRO (Very Long Term Refinancing Operations) powinny pobudzić akcję kredytową na korzyść realnej gospodarki.

Punkt zwrotny 4: Monetarni muszkieterowie i japoński d’Artagnan

Dalsze wsparcie gospodarki ze strony banków centralnych w USA, strefie Euro i Japonii będzie niezbędne dla podtrzymania ożywienia koniunktury. W Stanach Zjednoczonych progresywne zmniejszanie dynamiki łagodzenia ilościowego (tzw. tapering) i jaśniejsze wytyczne na przyszłość nie powinny negatywnie wpłynąć na kondycję gospodarki. Podobnie w strefie Euro sprecyzowane wytyczne i odpowiednio ukierunkowane środki poprawiające płynność będą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu. W Japonii kierunek rozwoju krajowej gospodarki wyznacza tzw. Abenomika, obejmująca łagodzenie polityki monetarnej, bodźce fiskalne oraz reformy strukturalne.

Punkt zwrotny 5: „Cena, głupcze!”: kiedy deflacja ma znaczenie w gospodarkach rozwiniętych

Od początku 2012 roku inflacja w gospodarkach rozwiniętych zwolniła tempa, jeśli nie liczyć zmian polityki monetarnej w Japonii w 2013 r. Wyhamowanie wzrostu w Chinach stwarza dalsze ryzyko spadku cen surowców oraz inflacji w 2014 r., podczas gdy niezmiennie wysokie bezrobocie w Europie Południowej będzie w dalszym ciągu wywierać presję na inflację w tym regionie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: