eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2015

Koniunktura przemysłowa I 2015

2015-01-23 13:35

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2014


W stosunku do ocen z grudnia, dyrektorzy jednostek zgłaszają bardziej korzystne diagnozy i prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. W poprzednich miesiącach optymizm w tym zakresie systematycznie się zmniejszał od czerwca ub. r., a w zakresie odpowiednich prognoz – od września ub. r. W mniejszym stopniu niż w ostatnich dwóch miesiącach odczuwane są problemy związane z opóźnieniami płatności za wykonane usługi. W tej grupie podmiotów planowany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 4,0% (przed rokiem 3,1%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (75% w styczniu br., 77% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z kosztami zatrudnienia (z 38% do 23%), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 34% do 26%) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 51% do 43%).

Od 2013 r. odnotowywane są znaczące róż-nice w ocenach koniunktury zgłaszanych przez dyrektorów podmiotów należących do poszczególnych klas wielkości. Jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej pracujących) zgłaszają pozytywne opinie odnośnie koniunktury – w styczniu lepsze niż przed miesiącem, podczas gdy firmy należą-ce do sektora MŚP oceniają koniunkturę niekorzystnie (podmioty mikro i średnie – gorzej w porównaniu z grudniem ub. r., a małe – lepiej).

W podziale na klasy wielkości, w styczniu jako jedyne pozytywnie koniunkturę oceniają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej pracujących) i ich opinie są lepsze od formułowanych przed miesiącem. Oceny dyrektorów podmiotów małych i średnich są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w grudniu ub. r. (choć firmy mikro – do 9 pracujących – oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż przed miesiącem).

W styczniu oceny koniunktury podmiotów należących do wszystkich klas wielkości są pozytywne, lepsze od formułowanych przed miesiącem, przy czym opinie zgłaszane przez podmioty średnie i duże (50 i więcej pracujących) są korzystne od 2012 r., a przez jednostki małe (od 10 do 49 pracujących) – od 2013 r. Po raz pierwszy od stycznia 2014 r. nieznacznie pozytywnie oceniają koniunkturę firmy mikro (do 9 pracujących).

6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)


W styczniu podmioty z wszystkich województw pro-wadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, szczególnie jednostki zarejestrowane w województwach warmińsko-mazurskim, opolskim, małopolskim, wielkopolskim.

fot. mat. prasowe

Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw

W styczniu podmioty z wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury.


W styczniu jednostki z większości województw (za wyjątkiem przedsiębiorstw z województwa opolskiego) prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.

W styczniu najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa świętokrzyskiego i opolskiego. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają podmioty zarejestrowane w województwie lubuskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w styczniu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa zarejestrowane w województwie podkarpackim oraz opolskim.

W większości województw podmioty z sekcji trans-port i gospodarka magazynowa oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie.

Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie, gorsze od notowanych w ubiegłym miesiącu, zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie lubuskim.

Najbardziej korzystne oceny koniunktury, choć gorsze od formułowanych w grudniu ub. r., sygnalizują podmioty, których siedziba znajduje się w województwie dolnośląskim.

W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w styczniu koniunkturę negatywnie. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty zarejestrowane w województwie lubelskim i wielkopolskim. Najbardziej korzystne oceny koniunktury zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie podkarpackim.

Najbardziej optymistycznie w styczniu oceniają koniunkturę firmy prowadzące działalność w sekcji informacja i komunikacja mające siedzibę w województwie podkarpackim, podlaskim, zachodnio-pomorskim i łódzkim.

Tylko podmioty z województw opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego formułują negatywne oceny koniunktury.

7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)


Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w styczniu na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem.

W styczniu utrzymują się wartości zbliżone do zgłaszanych w poprzednim miesiącu dla wszystkich składowych wskaźnika syntetycznego (poza składową w usługach, która maleje). W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika (z wyjątkiem malejącej składowej w usługach), w największym stopniu w budownictwie i przemyśle.

Oceny diagnostyczne i prognostyczne kształtują się na poziomie z grudnia ub. r. W skali roku ma miejsce wzrost wartości składowej prognostycznej, przy utrzymującej się na zbliżonym poziomie – składowej diagnostycznej.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: