eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

2014-12-18 13:24

Przeczytaj także: Parlamentarzyści a wizerunek Polski


Zbigniew Włodkowski (53 l.), burmistrz Orzysza. Cele: przedszkola i place zabaw


Dotychczasowy poseł klubu PSL wygrał wybory na burmistrza Orzysza z Janem Aleszczykiem z komitetu Na rzecz Rozwoju Gminy Orzysz z wynikiem 56 do 44 proc. Aleszczyk, poprzedni burmistrz, choć kojarzony z PSL, ostatecznie nie otrzymał poparcia partii w wyborach. Włodkowski zorganizował serię lokalnych spotkań, na które zapraszał mieszkańców Orzysza i okolic. Jako były nauczyciel w obietnicach odniósł się do spraw edukacji i opieki nad dziećmi – nie zamierza prywatyzować stołówek ani przedszkoli, będzie natomiast wspierał budowę nowych placówek przedszkolnych i placów zabaw. Nowy burmistrz ma mocną pozycję w radzie Orzysza: radni PSL zdobyli 10 mandatów, pozostałe pięć przypadły kandydatom trzech lokalnych komitetów.

Włodkowski jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie. Pracował jako nauczyciel, był dyrektorem szkoły podstawowej. W l. 2002-2005 pełnił funkcję starosty piskiego. Z samorządu przeszedł do Sejmu w 2005 r. W 2007 r. nie udało mu się ponownie uzyskać mandatu, ale jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Edukacji Narodowej na stanowisku podsekretarza stanu. W 2010 r. został wybrany do sejmiku warmińsko-mazurskiego. Zrezygnował z funkcji radnego w 2011 r., kiedy ponownie został posłem.

Jarosław Żaczek (47 l.), burmistrz Ryk. Cele: kanalizacja, drogi i budżet obywatelski


Poseł klubu Sprawiedliwa Polska pokonał w Rykach urzędującego burmistrza Jerzego Gąskę (Gminne Porozumienie Samorządowe), zdobywając 62 proc. głosów. W kampanii postulował naprawę gospodarki finansowej gminy, dokończenie inwestycji kanalizacyjnych i drogowych, budowę hali sportowej przy stadionie oraz utworzenie budżetu obywatelskiego w gminie. Jego dwoma największymi oponentami w radzie będą: Gminne Porozumienie Samorządowe (5 mandatów) oraz PSL (6 mandatów). PiS ma niewielką przewagę – zdobyło 7 mandatów.

W latach 90. Żaczek pracował w urzędzie rejonowym w Rykach oraz urzędzie wojewódzkim w Lublinie. W 1998 r. został wybrany na radnego powiatu ryckiego. Był nim do 2002 r., kiedy zrezygnował na rzecz stanowiska wiceburmistrza Ryk. Od 2005 r. sprawował mandat posła z ramienia PiS. Zasiadał w komisjach: infrastruktury, rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczaniem biurokracji. W przeszłości Żaczek był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej, Akcji Wyborczej Solidarność oraz PiS. Należał m.in. do Stowarzyszenia „Prawicowy Ruch Samorządowy”. Członkiem PiS jest od 2001 r.

Jerzy Rębek (54 l.), burmistrz Radzynia Podlaskiego. Cel: otwarcie strefy gospodarczej


Dotychczasowy poseł klubu PiS został burmistrzem Radzynia Podlaskiego z wynikiem 50,5 proc. Rębek wszedł na miejsce Lucjana Kotwicy z Radzyńskiego Forum Samorządowego. W kampanii wyborczej obiecał stworzenie strefy gospodarczej na terenie miasta lub którejś z pobliskich gmin. Opowiedział się przeciwko prywatyzacji pałacu radzyńskiego, który jego zdaniem może stać się dużym zakładem pracy. Burmistrz będzie miał poparcie w radzie: PiS zdobyło 8 mandatów, sześć należy do Radzyńskiego Forum Samorządowego, a jeden do komitetu „LRA”.

Rębek skończył prawo, a zawodu urzędnikiem samorządowym. W l. 1990-2002 pełnił funkcję wójta gminy Radzyń, a w l. 1998-2007 był radnym powiatu radzyńskiego. Pełnił też funkcję dyrektora w urzędzie gminy Radzyń. W przeszłości związany ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i Solidarną Polską. Obecnie członek PiS. W 2007 r. Rębek został wybrany do Sejmu z list PiS-u. Pracował w komisjach ds. kontroli państwowej, gospodarki, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

Małgorzata Adamczak (43 l.), burmistrz Śmigła. Cel: bezpieczeństwo w szkołach


Dotychczasowa posłanka klubu PO została burmistrzem Śmigła, pokonując byłego burmistrza Wiktora Snelę stosunkiem głosów 51,4 do 48,6 proc. Komitet Adamczak uzyskał tylko jeden mandat w radzie. Burmistrz będzie musiała współpracować z radnymi większościowego Porozumienia Ziemi Kościańskiej, którzy zdobyli 10 z 15 mandatów. Zapowiada, że „drzwi jej gabinetu będą zawsze otwarte”. Jako burmistrz zamierza dbać o kwestie społeczne, m.in. bezpieczeństwo dzieci w szkołach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: