eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

Wybory samorządowe 2014: kto zrezygnował z Sejmu?

2014-12-18 13:24

Przeczytaj także: Parlamentarzyści a wizerunek Polski


Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pracowała jako nauczycielka. Doświadczenie w samorządzie zdobyła w radzie sejmiku województwa wielkopolskiego. Jest prezeską Stowarzyszenia „Światło Nadziei” oraz Klubu Szachowego „Wieża”. Należy do PO. W l. 2007-2011 pełniła funkcję senatora, w kolejnych wyborach startowała z sukcesem do Sejmu. Jako posłanka VII kadencji zasiadała w komisjach rodziny, polityki społecznej oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Adam Żyliński (56 l.), burmistrz Iławy. Cel: pozyskanie dotacji europejskich


Dotychczasowy poseł PO objął funkcję burmistrza Iławy na miejsce Włodzimierza Ptasznika. Żyliński, startujący z listy własnego komitetu, w II turze rywalizował z kandydatką PO Bernadettą Hordejuk, którą pokonał stosunkiem głosów 62 do 38 proc. W kampanii wzbraniał się przed wyliczaniem "świetlanych inwestycji dla miasta i wygłaszanie nic nie znaczących okrągłych haseł o łagodzeniu skutków bezrobocia, o poziomie edukacji, czy o rozwoju sportu i kultury". Zamierza pozyskiwać dotacje europejskie. Nowy burmistrz ma przewagę w radzie miasta - jego komitet uzyskał 9 mandatów. Pozostałe ma PO - 7, PiS - 4 i SLD - 1.

Żyliński z wykształcenia jest prawnikiem. Samorządowiec, w l. 1990-2002 pełnił urząd burmistrza Iławy. W l. 1997-2001 łączył go z funkcją posła na Sejm RP. Był związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, Unią Wolności i Platformą Obywatelską (wystąpił z PO w 2013, pozostając członkiem klubu poselskiego). W l. 2004-2006 był dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy. W 2007 r. ponownie otrzymał mandat poselski, tym razem z list PO. W 2011 nie powtórzył sukcesu wyborczego, ale rok później objął funkcję posła zastępując Sławomira Rybickiego, który przeszedł do Kancelarii Prezydenta. Zasiadał w komisjach: kultury fizycznej i turystyki, rolnictwa i rozwoju wsi, polityki przestrzennej, budowlanej i mieszkaniowej, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, finansów publicznych, gospodarki.

Wojciech Saługa (45 l.), marszałek woj. Śląskiego. Cele: kolej śląska i intelektualne zaplecze


Dotychczasowy poseł Platformy będzie marszałkiem województwa śląskiego, choć wcale nie kandydował na radnego. Stało się to możliwe dzięki koalicji, którą zawiązali radni PO-PSL-SLD. Na pierwszym posiedzeniu sejmiku wygrał ze swoim konkurentem Piotrem Czarnynogą (PiS), otrzymując 25 głosów. Kandydat PiS dostał ich 19. Były poseł PO na stanowisku zastąpi Mirosława Sekułę (też z PO). Zapowiada dokończenie budowy Stadionu Śląskiego, poprawienie działania Kolei Śląskich i wprowadzenie wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Zobowiązał się do powołania „śląskiej rady ekspertów”, nazywanych też „intelektualnym zapleczem śląskiego samorządu”.

Karierę ekonomisty Saługa zaczął w oddziale Banku Śląskiego w Jaworznie. Jego polityczne korzenie sięgają Unii Polityki Realnej za prezesury Janusza Korwin-Mikkego (l. 1994-1998). W 1998 r. został radnym Jaworzna z listy AWS, a po dwóch latach – wiceprezydentem miasta. W l. 2003-2004 był członkiem w rady nadzorczej miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania. W 2004 r. wybrany z listy PO w wyborach uzupełniających do Senatu. Zasiadał w zarządzie tej partii w województwie.

Jarosław Katulski (53 l.), radny sejmiku wielkopolskiego. Cele: zająć się problemami regionu


Poseł klubu PO, został wybrany na radnego sejmiku województwa wielkopolskiego z najwyższym wynikiem w regionie: 8996 głosów. Katulski deklaruje, że w Sejmie przeprowadził już najważniejsze ustawy i teraz chce skupić się na rozwiązywaniu problemów regionu. Wcześniej był radnym powiatu tucholskiego (1998-2002) oraz sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (2006-2007), z którego zrezygnował po uzyskaniu mandatu poselskiego. Od 2005 r. jest członkiem PO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję posła (2007-2014). Zasiadał w komisjach zdrowia (również jako jej wiceprzewodniczący) oraz kultury i środków przekazu.

Praktykuje jako ginekolog położnik. Pracę zawodową rozpoczął w Szpitalu w Tucholi w 1986 r., w l. 1994-1998 był zastępcą ordynatora tej placówki, w l. 1999-2001 dyrektorem szpitala powiatowego. W l. 2002-2007 pełnił funkcje: prezesa Zarządu Szpitala Tucholskiego oraz prezesa Związku Szpitali Powiatowych województwie kujawsko-pomorskiego.

Magdalena Wnuk

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: