Neostrada pod lupą UOKiK
2005-11-01 00:12
Przeczytaj także: Tańsza Neostrada
Postępowanie UOKiK dotyczy abonentów, którzy zawarli z Telekomunikacją Polską umowy na czas określony. TP SA żąda od nich bowiem kar umownych w sytuacji, gdy nie godząc się na podwyżkę abonamentu, chcą przed terminem rozwiązać kontrakt.W opinii Prezesa UOKiK powyższe działania spółki są niezgodne z prawem telekomunikacyjnym. W świetle jego przepisów, jedynie w wypadku udzielenia abonentowi rabatu operator ma prawo żądać od konsumenta dodatkowych opłat z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy. Opłata ta nie może jednak przekraczać wysokości przyznanej zniżki. Tymczasem – jak ustalił Urząd – możliwe jest zawarcie umowy o świadczenie usługi Neostrada na czas określony bez korzystania z jakichkolwiek promocji. Taka standardowa umowa nie jest związana z żadną ulgą przyznaną konsumentowi.
Także wynikająca z cennika Neostrady różnica między ceną usługi przy umowie zawartej na czas określony oraz wysokością opłat przy umowie na czas nieokreślony nie może być w ocenie Urzędu uznana za ulgę przyznaną abonentowi.
Wobec powyższego, Prezes UOKiK uznał, że opisywana praktyka Telekomunikacji Polskiej może naruszać zbiorowe interesy konsumentów i wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne.
![Dostęp do Internetu a usługa telefoniczna: wyrok ETS w sprawie TP [© pizuttipics - Fotolia.com] Dostęp do Internetu a usługa telefoniczna: wyrok ETS w sprawie TP](https://s3.egospodarka.pl/grafika/dostep-do-internetu/Dostep-do-Internetu-a-usluga-telefoniczna-wyrok-ETS-w-sprawie-TP-QhDXHQ.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Nowa aplikacja Koszyk Zakupowy: sprawdź, gdzie zrobisz taniej zakupy spożywcze w największych sieciach
-
Cyberprzestępcy testują nową technikę FileFix. Ataki phishingowe bez użycia luk w oprogramowaniu.
-
Google testuje AI, które dzwoni do firm. Zmiany w kampaniach Performance Max i raportach Google Ads
-
Kobiety na rynku pracy: mniejsze ambicje czy większe bariery?