eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy X 2014

Monitor Rynku Pracy X 2014

2014-10-06 18:13

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2014



Nieco mniej obaw o utrzymanie pracy, więcej dystansu do dostępności ofert zatrudnienia


W bieżącym kwartale po raz pierwszy od początku roku odnotowano w badaniu niewielki spadek obaw Polaków o możliwość utrzymania obecnej pracy. Obecnie 8% respondentów przyznaje, że odczuwa duże ryzyko utraty aktualnego miejsca pracy, a 25% deklaruje w tym pytaniu umiarkowane obawy. Jest to łącznie lepiej o 1 punkt procentowy niż w poprzednim badaniu i 4 punkty procentowe lepiej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Jednak w grupie badanych krajów europejskich w minionym okresie nastąpił silniejszy spadek tego parametru – o 3 punkty procentowe (z 31% w 2Q2014 do 29% w 3Q2014). W konsekwencji, mimo nieco lepszej obecnie sytuacji wewnętrznej, Polska pozostaje w grupie państw o większym niż średnia europejska ryzyku utracenia miejsca pracy.

Stabilizującemu się poczuciu niepewności o możliwość utrzymania wykonywanej pracy towarzyszy raczej optymistyczne przekonanie o dostępności ofert zatrudnienia u innych pracodawców. Niemal ¾ badanych (74%) jest przekonana, że w razie takiej konieczności jakiekolwiek zatrudnienie znajdzie w okresie do 6 miesięcy. Nieco mniej, jednak nadal większość badanych (62%) uważa, że w tym czasie znajdzie ofertę pracy porównywalną atrakcyjnością do obecnej.
„Przekonanie badanych Polaków o możliwości znalezienia pracy jest wysokie na tle krajów europejskich, jednak trzeba zauważyć, że jest też od lat bardzo charakterystyczne dla naszego kraju. Co ważniejsze, jego poziom w perspektywie minionych trzech kwartałów niemal nie ulega zmianom, a w porównaniu do lat 2010-2012 wręcz systematycznie spada. Nie możemy zatem zakładać, że obserwowany optymizm jest związany z faktem dostrzegania na rynku pracy wyraźnie większej liczby ofert, a raczej wynika z naszych doświadczeń, czyli z oswojenia z powracającą sytuacją utraty i ponownego znajdowania miejsca pracy.” – komentuje Agnieszka Bulik.

Wyniki Monitora Rynku Pracy pokazują, że podobnie jak w przypadku rotacji, sytuacja najmłodszych Polaków jest znacząco inna niż reszty społeczeństwa. W grupie badanych w wieku od 18 do 24 lat, poziom dużej obawy o utratę pracy w nadchodzącym półroczu jest niemal dwukrotnie wyższy niż ogółem u wszystkich badanych (15% wobec 8%). Łącznie aż 41% badanych tej grupy odczuwa co najmniej umiarkowane ryzyko utraty pracy.

Należy jednak też zaznaczyć, że w tej samej grupie największe jest również przekonanie o możliwości znalezienia nowej pracy. Dostępność na rynku ofert jakiejkolwiek pracy dostrzega ponad 80% dwudziestolatków. Dla badanych powyżej 45 roku życia odsetek ten jest na poziomie ok. 60%.

fot. mat. prasowe

Szansa na znalezienie nowej pracy

Przekonanie o dostępności ofert pracy jest najmocniejsze w grupach najmłodszych Polaków i zdecydowanie słabnie z wiekiem badanych. Dostępność jakiejkolwiek pracy dostrzega ponad 80% dwudziesto- i trzydziestolatków. Dla badanych powyżej 45 roku życia odsetek ten jest na poziomie ok. 60%.


Zdaniem Łukasza Komudy wskaźniki te nie wyróżniają młodego pokolenia w Polsce od rówieśników z innych krajów. „W większości badanych krajów młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki na rynku pracy i zdobywający pierwsze lata doświadczenia są najbardziej ruchliwi, najczęściej tracą pracę, najczęściej zmieniają ją też z własnej woli i mają najwięcej wiary w znalezienie kolejnego miejsca zatrudnienia. Te dwa ostatnie czynniki powinny nas cieszyć: to oznacza, że nie zasypiają gruszek w popiele, nie zadowalają się warunkami u pierwszego pracodawcy, które są zwykle skromne, i stale szukają czegoś lepszego. Gorzej – przynajmniej dla naszych firm – że swoją szansę znajdują nierzadko poza granicami kraju. Warto podkreślić, że to zjawisko nie zaniknie nawet wtedy, gdy rynek pracy wyraźnie się ożywi i przybędzie na nim wakatów. Młodzi ludzie zmuszeni do tego, by o swojej karierze myśleć geograficznie szerzej, nie przestaną tak myśleć nawet w latach dobrej koniunktury.” – ocenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: