eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Mobilne produkty Oracle

Mobilne produkty Oracle

2005-10-19 00:05

Oracle zaprezentował mobilne aplikacje będące dziełem młodych inżynierów pracujących w mieszczącym się na Politechnice Warszawskiej Centrum Oprogramowania Bezprzewodowego Oracle.

Przeczytaj także: Konkurs na programy mobilne

Wśród aplikacji zaprezentowanych przez Oracle na IV Kongresie Technologicznym Polkomtela była aplikacja wspierająca pracę mobilnego sprzedawcy. Celem projektu było ułatwienie, przyspieszenie, usprawnienie i zwiększenie efektywności pracy mobilnego sprzedawcy. Jej głównym zastosowaniem jest raportowanie z jego wizyt w przydzielonych mu punktach handlowych. Na raport składa się ilość towaru na półkach w sklepie na chwilę przybycia sprzedawcy, nowe zamówienie oraz ankieta dotycząca konkretnego sklepu.

Aplikacja przewidziana jest do pracy w warunkach „czasowego połączenia” z siecią (occasionally connected) to znaczy, że jest ona całkowicie samodzielna, a informacje przesyłane są do centralnego systemu w chwili wygodnej dla jej użytkownika (np. na koniec dnia przez sieć GSM z domu lub po powrocie do biura poprzez sieć bezprzewodową lub połączenie USB).

Zastosowane jest w nim całe spektrum mobilnych technologii oferowanych przez Oracle. Wykorzystuje on m.in. bazę danych dla urządzeń mobilnych Oracle Database 10g Lite, czytnik RFID podłączony do PDA współpracujący z zainstalowanym na nim µEdge Serverem oraz synchronizacja po sieci GSM.

Inną aplikacją jest Oracle SensorEdge Server - produkt umożliwiający zbieranie danych z czujników i anten, przetwarzanie do dowolnej formy i przekazywanie dalej do serwera aplikacyjnego J2EE. Wymaga on jednak stałego, fizycznego połączenia ze wszystkimi czujnikami, które obsługuje.

Jednym z rozszerzeń Oracle SensorEdge Servera jest µEdge Server. Aplikacja instalowana jest na urządzeniu mobilnym podłączonym do czujników, a procesy odpowiedzialne za właściwe przetwarzanie danych i formowanie wyników wykonywane są bezpośrednio na nim (bez konieczności stałego kontaktu z serwerem). Gotowe rezultaty są następnie albo przesyłane do serwera centralnego albo zapisywane lokalnie w oczekiwaniu na późniejszą synchronizację.

Dobrym przykładem zastosowania µEdge Server jest umieszczenie go w samochodzie, gdzie będzie monitorował stan różnych czujników na jego pokładzie i w zależności od odczytów będzie podejmował konkretne działania. Na przykład powiadomi pogotowie w chwili uruchomienia poduszek powietrznych lub wyśle SMS w przypadku podejrzenia kradzieży. Może także poinformować o utrudnieniach w ruchu lub o ofertach pobliskiego centrum handlowego, kiedy antena GSM wykaże, że pojazd znalazł się w jego rejonie.

oprac. : Stefan Czerniecki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: programy mobilne, Oracle, aplikacje mobilne

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: