eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

Polskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

2014-08-29 11:48

Przeczytaj także: Coface TOP 500 CEE 2022: PKN Orlen niepokonany



Sektory: na czele nadal branża paliwowa


Znów najwięcej przedsiębiorstw spośród czołowej pięćsetki pochodzi z sektora paliwowego. 77 gigantów tej branży wygenerowało obroty na poziomie 162 mld EUR. Jest to spadek o 3,4%. Również pochodzący z Polski lider zestawienia ponownie nie uniknął w 2013 r. kłopotów: PKN ORLEN utrzymał się na czele rankingu pomimo spadku zysków netto i obrotów. Winę za złe wyniki można przypisać należącej do koncernu nierentownej rafinerii Możejki na Litwie, która zanotowała duże straty.

Tak jak rok wcześniej, sektor energetyczny osiągnął obroty (90 mld EUR) zbliżone do połowy obrotów wiodącej branży paliwowej. Chociaż w 2012 r. średni wzrost obrotów wyniósł obiecujące 11%, w 2013 r. zmalał do zaledwie 0,9%.

Dziesięciu debiutantów w TOP 500 CEE podwyższyło łączną liczbę spółek z sektora handlu detalicznego do 56. Na branżę tę przypada również największy odsetek pracowników (20,4%) spośród sektorów objętych rankingiem. Słaby popyt i obniżenie wydatków gospodarstw domowych na początku 2013 r. negatywnie odbiły się na wynikach spółek z branży handlu detalicznego i hurtowego. Sektory te ucierpiały również wskutek zaostrzającej się konkurencji i procesów konsolidacyjnych, jednak w drugim półroczu 2013 r. zaczęły już powoli wychodzić na prostą, wspomagane niską inflacją i powracającym optymizmem konsumentów. Na koniec tego trudnego roku wszystkie 56 przedsiębiorstw osiągnęło łączne obroty na poziomie 68 mld EUR (+5,1%), notując jednak ogólny spadek zysków.

fot. mat. prasowe

TOP 500 CEE - najlepsze firmy

Na pierwszym miejscu uplasował się POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A.


Wśród branż najgorzej wypada sektor budowlany. Nadal przechodzi on trudności w Europie Środkowo-Wschodniej i podwyższa statystyki upadłości w wielu krajach regionu. Do pięćsetki dostało się zaledwie sześć spółek z branży budowlanej, osiągając łączne obroty na poziomie 4,6 mld EUR (-17,7%). Tendencja do cięcia zatrudnienia (-8% w 2012 r.) jeszcze się nasiliła – spadek w 2013 r. wyniósł 16,9%. Kiepsko radziła sobie również branża telekomunikacyjna (25 spółek, -4% obrotów) i górnictwo (12 spółek, -5,2 obrotów).

Prognozy


Coface przewiduje, że w tym roku średni wzrost PKB krajów Europy Środkowo-Wschodniej zwiększy się około dwukrotnie – z 1,1% w 2013 r. do 2,4% w 2014 r. – podsumowuje Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. Wśród krajów, które zanotują najwyższy wzrost gospodarczy w regionie znajdzie się Polska ze wzrostem PKB o 3,2%, który będzie zasługą rosnącego popytu krajowego oraz lepszych perspektyw u głównych odbiorców polskiego eksportu. Niemniej jednak, pozytywny scenariusz ograniczany jest przez słabsze tempo ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz ryzyko geopolityczne i trudności w kontaktach handlowych z Rosją.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: