eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKN Orlen i KRKA zdobywcami Index of Success

PKN Orlen i KRKA zdobywcami Index of Success

2014-09-08 16:33

PKN Orlen i KRKA zdobywcami Index of Success

PKN Orlen i KRKA zdobywcami Index of Success © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

PKN Orlen oraz koncern farmaceutyczny KRKA to tegoroczni zdobywcy nagrody „Index of Success”, którą honorowane są od pół dekady najlepsze przedsiębiorstwa z regionu Europy Środkowej. Paliwowy gigant został doceniony za aktywność na rynku M&A, z kolei słoweńska spółka zdobyła uznanie kapituły za stabilność i wzrosty osiągane w ciągu ostatnich kilku lat. Godny podkreślenia jest fakt, że Indeks 30 najlepszych firm Europy Środkowej poprawił się pomimo trwającego spowolnienia gospodarczego i niepewnej sytuacji politycznej.

Przeczytaj także: PZU nagrodzone za stabilny rozwój

Przyznawana od pięciu lat nagroda jest elementem rankingu największych przedsiębiorstw Europy Środkowej „CE TOP 500”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i dziennik „Rzeczpospolita”. Wręczono ją podczas XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

PKN Orlen w ostatnich kilkunastu miesiącach dokonał znaczących akwizycji. W maju tego roku koncern przejął kanadyjską spółkę Brichill Exploration, a wartość tej transakcji wyniosła 168 mln euro. W listopadzie ub. roku PKN Orlen kupił, pochodzącą także z Kanady, spółkę wydobywczą TriOil Resources za 171 mln euro. Te dwie transakcje pozwoliły koncernowi podwoić jego kanadyjskie rezerwy ropy i gazu.
„PKN Orlen udowadnia, że przedsiębiorstwa z naszego regionu mogą i potrafią być liczącymi się na świecie graczami, z którymi konkurują najwięksi. Zarówno PKN Orlen, jak i nasz drugi laureat KRKA ustanawiają standardy dla innych firm z Europy Środkowej, które powinny podążać ich śladem” – mówi Tomasz Ochrymowicz, Partner Zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte.

PKN Orlen jest największą spółką w całym regionie, już kolejny rok z rzędu otwierającą ranking „CE TOP 500”. W 2013 roku przychody firmy wyniosły 27 mld euro, a w sieci Orlenu znajdowało się ponad 2,7 tys. stacji benzynowych, działających w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie.
„Przyznanie nam nagrody Index of Success w kategorii M&A doskonale pokazuje, że cele firmy odnośnie możliwości dywersyfikacji profilu działalności są konsekwentnie realizowane. Nasze ostatnie transakcje w Kanadzie bardzo dobrze wpisują się w strategię Grupy Orlen polegającej na poszerzaniu aktywów gazowych i naftowych. Mamy zamiar realizować ten cel zarówno poprzez rozwój organiczny w Polsce, jak również poprzez nabywanie aktywów za granicą” – mówi Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

fot. mat. prasowe

Index 2010-2014

Bazą indeksu są wyniki finansowe osiągnięte przez przedsiębiorstwa w 2010 roku.


KRKA, której siedziba mieści się w Słowenii, jest piątym co do wielkości producentem leków generycznych w Europie i piętnastym na świecie. Firma prowadzi działalność w ponad 70 krajach. Spółka generuje ponad 95 proc. sprzedaży za granicą. Kapituła nagrody „Index of Success” nagrodziła spółkę za realizację wieloletniej strategii gwarantującej stabilny wzrost. W 2013 roku przychody KRKA przekroczyły 1,2 mld euro. Nie bez znaczenia jest fakt, że firma 9 proc. swoich przychodów przeznacza na R&D, a w tej chwili pracuje nad ponad 170 nowymi produktami.
„Opieramy się głównie na własnej wiedzy i pracy, a także nowoczesnej produkcji farmaceutycznej. Nasz model biznesowy pozwala nam zaoferować klientom bezpieczne, skuteczne oraz wysokiej jakości produkty. Nasze główne przewagi konkurencyjne to szybkość i elastyczność” – wyjaśnia Jože Colarič, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający KRKA.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: