eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Testosteron w finansach? A po co?

Testosteron w finansach? A po co?

2014-09-08 12:42

Testosteron w finansach? A po co?

W finansach testosteron wcale nie jest potrzebny © Monika Wisniewska - Fotolia.com

Finanse to jedna z dziedzin historycznie zarezerwowanych dla mężczyzn. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest niezbędny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską – psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.

Przeczytaj także: Płeć a decyzje inwestycyjne

Kobieta w cieniu męża


Kobiety, jako płeć „słabsza” i „niezdolna do samodzielnego podejmowania decyzji”, historycznie nie miały prawa do samodzielnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Dopiero w 1884 r. poszczególne stany USA zaczęły uznawać odrębność ekonomiczną kobiety od jej męża. Polskie prawo pozwoliło kobietom zarządzać zarobionymi przez siebie pieniędzmi dopiero w 1907 r. Krótka historia kobiet w finansach pokazała jednak bardzo szybko, że panie doskonale odnajdują się w świecie pieniądza, zarządzając już nie tylko domowymi budżetami, ale całymi przedsiębiorstwami. A uwarunkowania płciowe nie tylko nie są przeszkodą, ale wręcz predysponują panie do podejmowania finansowych decyzji.

fot. Monika Wisniewska - Fotolia.com

W finansach testosteron wcale nie jest potrzebny

Kobiety świetnie sobie radzą w świecie pieniędzy, świadomie podejmują decyzje finansowe, coraz częściej sięgając po zaawansowane produkty finansowe.


Stereotypy w odstawkę


W powszechnej świadomości wciąż jeszcze pokutuje sporo stereotypów na temat różnic płciowych.
- Wiele z nich możemy włożyć między bajki – mówi dr Lidia Czarkowska, psycholog i socjolog. – Takim przekonaniem jest bardzo popularna teoria, zgodnie z którą kobiety kiepsko odnajdują się w finansach z uwagi na swoją emocjonalną naturę i mało pragmatyczne podejście do życia. Nic bardziej mylnego. Wyniki badań społecznych pokazują, że w kobiecych decyzjach bardzo istotne są aspekty pragmatyczne, zwłaszcza jeśli te decyzje dotyczą ważnych życiowych spraw. Na przykład wybierając męża kobiety kierują się w znacznym stopniu logiką i myślą w perspektywie długoterminowej: patrzą na pozycję społeczną kandydata, wykonywany zawód, rodzinę pochodzenia i perspektywę przychodów – a więc wszystko to, co zapewni bezpieczeństwo i stabilizację rodzinie. Pomimo zmian społecznych to na kobiecie spoczywa ostatecznie obowiązek wychowania i utrzymania dzieci, więc przy wyborze życiowego partnera kobiety nie patrzą tylko na sentymenty – zauważa psycholog. – Również ich decyzje finansowe dotyczące oszczędzania i inwestowania muszą być przemyślane i logiczne. Troska o rodzinę i jej byt jest dla kobiety niezwykle ważna – mówi Lidia Czarkowska.

Odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji nie dotyczy oczywiście tylko żon i matek.
– Konsekwencją zmieniającej się roli kobiety w społeczeństwie jest rosnąca rzesza osób żyjących jako single, na własny rachunek, ale i par pozostających w związkach, w których każdy z partnerów odpowiada za siebie finansowo – zauważa ekspert. – Większa niezależność kobiet i chęć rozwoju sprawiają, że w świecie pieniądza muszą sobie radzić równie dobrze jak mężczyźni. Tu również nie ma miejsca na sentymenty. Kobieta musi twardo stąpać po ziemi i podejmować rozsądne, pragmatyczne decyzje, aby samodzielnie się utrzymać – tłumaczy dr Lidia Czarkowska.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: