eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Największe firmy w Europie: Polska górą w rankingu TOP 500 CEE

Największe firmy w Europie: Polska górą w rankingu TOP 500 CEE

2015-08-31 12:19

Największe firmy w Europie: Polska górą w rankingu TOP 500 CEE

Polska górą w rankingu TOP 500 CEE © anidimi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coface przedstawił wyniki najnowszego zestawienia największych przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej – ranking TOP 500 CEE. Lista uwzględnia 500 największych firm regionu pod względem osiągniętych obrotów. Polacy mają powody do zadowolenia - kolejny rok z rzędu górujemy pod względem ilości naszych przedsiębiorstw ujętych w rankingu.

Przeczytaj także: Polskie firmy na czele rankingu TOP 500 CEE

Wyniki przedsiębiorstw, które znalazły się w tegorocznym, jubileuszowym - bo już dziesiątym zestawieniu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej - są odbiciem poprawy sytuacji regionu i rysują optymistyczny obraz środkowoeuropejskiego biznesu. Miniony rok był okresem ożywienia dla większości gigantów listy TOP 500 CEE. Poprawa sytuacji makroekonomicznej spowodowała wzrost gospodarczy w regionie z 1,3 proc. w 2013 r. do 2,5 proc. w 2014 r. Największe firmy w Europie Środkowo-Wschodniej wygenerowały w 2014 r. obroty w wysokości 572 mld EUR, co stanowiło ponad połowę łącznego nominalnego PKB gospodarek CEE. Tak dobre wyniki potwierdzają, jak silnym motorem napędowym regionu są przedsiębiorstwa z pięćsetki. Największym firmom udało się zwiększyć zarówno obroty, jak i siłę roboczą – powiedział Jarosław Jaworski, prezes Coface w Polsce.

500 wiodących graczy: ożywienie wzrostu, spadek stopy bezrobocia


Średni wzrost PKB wyniósł w 2014 r. 2,5 proc., czyli niemal dwa razy więcej niż w 2013 r. (1,3 proc.). Wzrost obrotów wśród 500 wiodących firm w regionie CEE (Central Eastern Europe) wykazał podobną tendencję. Niższe stopy bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, wsparcie niskiej inflacji i spadek cen ropy miały pozytywne skutki i sprawiły, że konsumpcja gospodarstw domowych stała się głównym czynnikiem przyspieszającym wzrost u większości gospodarek regionu.


Spadek stóp bezrobocia widoczny jest także w pięćsetce topowych przedsiębiorstw CEE, które zwiększyły swój personel o 1,7 proc. Ogółem – firmy z listy TOP 500 CEE zatrudniają 4,2 proc. siły roboczej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Tradycyjnie już w regionie CEE dominują duże firmy z sektora ropy naftowej i gazu. W 2014 r. musiały one stawić czoła bardzo trudnym warunkom gospodarczym. Ceny ropy gwałtownie spadły, co spowodowało zmniejszenie cen produktów rafineryjnych. Nie sposób nie wspomnieć także o znacznie mniejszej wymianie handlowej powodowanym rosyjskim embargiem. Mimo to, dzięki wyraźnym oznakom poprawy sytuacji w strefie euro pod koniec 2014 r. oraz poszukiwaniom alternatywnych rynków zbytu, przedsiębiorstwom z pięćsetki udało się zniwelować wpływ tych czynników - wyjaśnia Katarzyna Kompowska, Prezes Coface na Europę Środkowo-Wschodnią.

fot. mat. prasowe

Coface CEE Top 500 - przegląd krajów

Najwięcej gigantów biznesu na liście z Polski; na Węgrzech zaobserwowano najwyższą stopę wzrostu, a w Czechach nastąpiło ożywienie


Wiodąca pozycja Polski, najwyższa stopa wzrostu na Węgrzech i ożywienie w Czechach


Z trzech wiodących krajów pochodziło ponad 61 proc. firm, które znalazły się w rankingu.

Już kolejny rok z rzędu przewodzimy w zestawieniu TOP 500 CEE pod względem ilości firm. W 2014 r. na liście znalazło się 176 polskich przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że polskie firmy znajdujące się na liście stanowią bardzo ważną grupę pracodawców w regionie - zatrudnienie w największych polskich przedsiębiorstwach wzrosło w 2014 r. stosunku do 2013 r. o 2,5 proc..

Na drugim miejscu uplasowały się Węgry, z 73 firmami w rankingu (+4,3 proc.). Firmom tym udało się zwiększyć przychody o +5,6 proc., czyli niemal trzy razy więcej od łącznej stopy wzrostu wśród 500 wiodących firm w regionie CEE (+2,1 proc.). Gospodarka węgierska w 2014 r. rozwinęła się o +3,6 proc. – była to najwyższa stopa wzrostu w całym regionie.

Ostatnie miejsce na podium zajęły Czechy, skąd pochodziło 65 graczy. Stanowi to imponujący wzrost o +10,2 proc. Gospodarka wreszcie uległa ożywieniu po recesji spowodowanej konsolidacją budżetową. Czeskie przedsiębiorstwa odnotowały wzrost obrotów o +7,8 proc. – najwyższy spośród wszystkich krajów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: