eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak Polacy czytają e-booki?

Jak Polacy czytają e-booki?

2014-08-20 11:09

Przeczytaj także: E-booki - przyszłość książek?


Dla porównania warto przytoczyć badania z 2013 r. przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które uznawane są za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów pod względem dostępności książek elektronicznych (rynek e-booków w Stanach Zjednoczonych stanowi ok. 27% całego rynku książki w tym kraju). Z badań opublikowanych przez Forbes.com wynika, że Amerykanie, podobnie jak Polacy, najchętniej czytają e-booki na czytnikach marki Kindle. I to właściwie jedyne podobieństwo. Na kolejnych miejscach pod względem popularności wśród czytelników ze Stanów Zjednoczonych znajduje się: Ipad, Kindle Fire (tablet), tablety z systemem operacyjnym Android oraz e-czytnik i tablet NOOK. Na polskim rynku czytniki NOOK są właściwie niewidoczne, natomiast do czytania na jakimkolwiek tablecie przyznało się zaledwie 6% ankietowanych. Powstaje pytanie, czy wraz z upowszechnianiem się e-czytelnictwa oraz coraz większą dostępnością e-booków, również u nas tablety zaczną piąć się w górę po szczeblach popularności wśród e-czytelników?

Tablet staje się coraz popularniejszym urządzeniem domowym, z którego korzystają zarówno dorośli jak i dzieci. Być może w najbliższych latach czytelnicy zamiast kupować e-czytniki, uznają, że tablet, który i tak jest w domu, wystarczy im do odczytywania e-booków. Na razie jednak pozycja e-czytników na polskim rynku pod względem popularności wśród e-czytelników wydaje się być niezagrożona.

Jaki jest styl czytania? Kim jest e-czytelnik?

Jak wskazuje bardzo wysoka średnia liczba książek czytanych przez ankietowanych, czyli aż 2,5 książki na miesiąc, polski eCzytelnik, to osoba ponadprzeciętnie oczytana. Pamiętajmy jednak też, że w badaniach tego typu biorą zazwyczaj udział osoby najbardziej aktywne - te, które dużo i często czytają.

Z przeprowadzonych badań Virtualo wynika, że 28% respondentów pod względem czytelnictwa to "maratończycy", czyli osoby, które czytają dużo oraz długo i bardzo cierpliwie realizują swoją listę lektur. Są to raczej osoby, które "wiedzą, czego chcą". Mają swoich ulubionych autorów i gatunek literacki, któremu są wierni. 24% wybrało opcję "połykacza książek", czyli osoby, która czyta w kółko i bez przerwy, nawet kilka pozycji w jednym momencie. 20% e-czytelników to "smakosze", którzy raz na pewien czas czytają książki, na których im szczególnie zależy. 14% to "sprinterzy", czytają bardzo intensywnie, nawet kilka pozycji jednocześnie, później mają dość - robią sobie kilkunastodniową przerwę i ponownie wracają do lektury. Zaledwie 4% ankietowanych to "autostopowicze", czyli osoby, które czytają raz na pewien czas książki polecane przez znajomych lub media. 10% preferuje jeszcze inny styl czytania.

fot. mat. prasowe

Styl czytania

Z przeprowadzonych badań Virtualo wynika, że 28% respondentów pod względem czytelnictwa to "maratończycy", czyli osoby, które czytają dużo oraz długo i bardzo cierpliwie realizują swoją listę lektur.


Pierwsza ogólnopolska akcja "Czytnikoliczenie" umożliwiła nam dotarcie do najbardziej "zaczytanej" grupy e-czytelników, czyli osób, które same siebie określiły mianem "połykaczy książek" lub "maratończyków". Przeciętny e-czytelnik czyta dużo - średnio ok. 30 książek rocznie. Jest to niewątpliwie związane z coraz większą dostępnością najnowszych tytułów w wersji elektronicznej oraz możliwością ich zamówienia o dowolnej porze dnia - w ciągu kilku sekund od dokonania płatności można już czytać zakupionego e-booka na czytniku.

Polski rynek e-booków cały czas jest w fazie dynamicznego rozwoju, bardzo możliwe, że w ciągu najbliższych miesięcy profil e-czytelnika bardzo się zmieni. Czy tak będzie na pewno pokażą wyniki drugiego ogólnopolskiego "Czytnikoliczenia", które odbędzie się już w przyszłym roku.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: