eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Audiobooki. Czego chcemy słuchać?

Audiobooki. Czego chcemy słuchać?

2017-05-18 11:32

Audiobooki. Czego chcemy słuchać?

Audiobooki © alexkich - Fotolia.com

Audiobooki zyskują coraz większą popularność. Słuchanie lektury stało się atrakcyjną alternatywą tradycyjnego czytelnictwa. Kiedy najczęściej sięgamy po audiobooki? Gdzie je kupujemy? Jakie formaty preferujemy? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi badanie zrealizowane przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo.

Przeczytaj także: Lektura na wakacje. Tradycyjne książki czy e-booki?

Czytelnictwo w Polsce ciągle nie zachwyca. Badania Biblioteki Narodowej wskazują, że w minionym roku aż 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki. Dlaczego? Przeszkodą jest m.in. ciągły pośpiech. Nawet jednak, gdy nasz terminarz wypełniony jest po brzegi, możemy znaleźć czas na lekturę - z pomocą przychodzą nam audiobooki, których możemy słuchać na rowerze, w pociągu, samochodzie czy podczas domowych obowiązków.

Dowodem na to, że audiobooki stały się alternatywą papierowych książek, a ich słuchanie przynosi Polakom prawdziwą przyjemność, są chociażby odpowiedzi, których udzielili respondenci badania „Zwyczaje polskich czytelników ebooków i audiobooków”.

Okazuje się, że aż 72% respondentów słucha audiobooków w czasie codziennego podróżowania środkami komunikacji miejskiej, a 65% w trakcie jazdy samochodem. Ankietowani podkreślają, że audiobooki są niezastąpionym towarzyszem podróży (74% wskazań) i wakacyjnego odpoczynku (69% odpowiedzi). Zdecydowanym liderem wśród gatunków okazują się sensacja i kryminał, choć na brak popularności nie może narzekać także fantastyka, horror, thriller czy też powieści obyczajowe i historyczne.

fot. alexkich - Fotolia.com

Audiobooki

72% respondentów słucha audiobooków w czasie codziennego podróżowania środkami komunikacji miejskiej, a 65% w trakcie jazdy samochodem.


Mimo iż udział audiobooków w polskim rynku wydawniczym jest mniejszy niż ebooków, pasjonatów książek w wersji audio dynamicznie przybywa. Pozytywną rolę w zmianie postrzegania audiobooków przynoszą między innymi wspaniałe interpretacje treści dokonywane przez lektorów. Recenzenci i czytelnicy coraz częściej postrzegają je jako prawdziwa sztukę, w której lektorzy budują postacie przekazując słuchaczom emocje i oddając niepowtarzalny charakter utworu.

Jeszcze kilka lat temu dostęp do audiobooków był bardzo ograniczony, do dyspozycji mieliśmy jedynie nagrania na CD i niewielki wybór tytułów. Obecnie możemy wybierać z ponad 5 000 tytułów, wśród których odnajdziemy wiele bestsellerów oraz nowości, np. jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tego roku, czyli „Inwazję” Wojtka Miłoszewskiego wydaną przez Bibliotekę Akustyczną.

Aktualnie najczęściej używanym formatem audiobooka, jak potwierdziło aż 93% respondentów badania Virtualo, są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków, a audiobooki na płytach są najczęściej słuchane przez dzieci.

Użytkownicy audiobooków zdecydowanie najczęściej korzystają z nich osobiście, jak deklaruje 82% z nich. W przypadku 29% respondentów, korzysta z nich również mąż czy żona, a w przypadku 26% również dzieci.

Co drugi Polak biorący udział w badaniu Virtualo prezentującym zwyczaje użytkowania książek elektronicznych deklaruje, iż pobiera bezpłatne tytuły audiobooków dostępne na oficjalnych stronach, 43% podkreśla iż kupuje je samodzielnie, a 32% korzysta z tytułów audio kupionych przez inne osoby. Co trzeci przyznaje, iż pobiera audiobooki z nieoficjalnych źródeł. Dla 28% respondentów książka do słuchania to prezent, który otrzymali od bliskich.

Audiobook stał się wygodnym zamiennikiem tradycyjnej książki, który powoli, ale konsekwentnie zdobywa swoich fanów. Sprawdza się w podróży, podczas domowego odpoczynku i pozwala wypocząć oczom. Trudno uwierzyć, iż jeszcze 10 lat temu rynek audiobooków w Polsce nie istniał, a dziś w dobie cyfrowej rewolucji i współczesnego, szybkiego trybu życia jest ważną formą kontaktu ludzi z literaturą.

Obecnie znajdujemy coraz mniej czasu na czytanie tradycyjnych książek, ale nie chcemy rezygnować z przyjemności i wiedzy, jaką daje lektura. Audiobooki pozwalają nam na codzienne obcowanie z książką i odkrywanie jej na nowo, nawet przy bardzo aktywnym stylu życia – komentuje Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej. Warto spróbować książek do słuchania i sprawdzić czy taka forma lektury nam odpowiada. Dobrą okazją mogą być Warszawskie Targi Książki. W dniach 18-21 maja br. na stoisku Biblioteki Akustycznej będzie można posłuchać wybranych tytułów i podyskutować z pasjonatami audiobooków. - dodaje Anna Kotlonek-Kowalik.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: