eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Audiobooki i ebooki. Jak i co czytamy?

Audiobooki i ebooki. Jak i co czytamy?

2017-05-24 00:30

Audiobooki i ebooki. Jak i co czytamy?

Audiobooki © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie badania wskazują, że czytelnictwo w Polsce nieco podupada, to jednak dostrzegalne staje się wzmożone zainteresowanie książkami elektronicznymi. Co i jak najchętniej czytają Polacy? Virtualo postanowiło przyjrzeć się, jakie zwyczaje towarzyszą czytelnikom sięgającym po audiobooki i ebooki.

Przeczytaj także: Audiobooki. Czego chcemy słuchać?

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przyjrzał się zwyczajom i zachowaniom Polaków sięgających po ebooki i audiobooki. Pod uwagę wzięto wyłącznie opinie osób, które na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przeczytały minimum 3 książki w dowolnej formie. Celem, który przyświecał zleconemu przez Virtualo badaniu, było sprawdzenie, w jakim stopniu rosnąca mobilność oraz rozwój technologiczny wpływają na czytelnictwo.

Badanie dowiodło, że po ebooki oraz audiobooki sięgają przede wszystkim młodzi ludzie - 2/3 z nich to osoby od 15 do 34 roku życia, przeważnie mieszkańcy dużych miast, legitymujący się wykształceniem wyższym (55%) bądź średnim (31%). Wśród największych atutów e-książek wymieniają oni: brak konieczności noszenia ciężkich lektur w tradycyjnej, papierowej formie (43%), szybki dostęp do obszernej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygodę użytkowania (20%).

Korzystanie z ebooków nie oznacza jednak zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych, co potwierdza obserwację ekspertów rynku książki. Najważniejszym czynnikiem nie jest format, lecz treść książki, co oznacza że książki drukowane i elektroniczne mogą współistnieć. Obie formy czytelnictwa często uzupełniają się, gdyż korzystanie z różnych form książek, jak podkreślali respondenci badania, zależy od sytuacji.

Ważną rolę w korzystaniu z ebooków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Jak pokazało badanie „Zwyczaje polskich użytkowników ebooków i audiobooków”, 36% obecnych czytelników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych. Dla 30% Polaków motywacją do wypróbowania ebooków są ich atrakcyjne ceny, a dla 29% dobrym momentem na rozpoczęcie korzystania z e-książek jest wyjazd w dłuższą podróż. Rozpoczęcie czytania książek elektronicznych jest także powiązane z zainteresowaniem nowinkami technologicznymi - 28% wskazań.

fot. mat. prasowe

Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków

Audiobooki i ebooki przeważnie kupujemy dla siebie.


Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%).

fot. mat. prasowe

Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków cd.

Wśród czytanych gatunków dominuje sensacja i kryminał.


Popularnymi urządzeniami umożliwiającymi odczytywanie ebooków są czytniki, które dzięki swojej niewielkiej wadze oraz wymiarom, są idealnym towarzyszem podróży. Najbardziej popularnym czytnikiem jest Kindle - wybiera go ⅔ osób lubiących książki w wersji elektronicznej. Na drugim miejscu znajduje się PocketBook - czyta na nim 11% ankietowanych, a z inkBooka korzysta 7% z nich. Wybór danej marki czytnika najczęściej nie jest zależny od osoby, która z niego korzysta - 39% czytelników ebooków otrzymała go w prezencie. Wśród osób, które same nabywają czytnik, co trzeci Polak argumentuje wybór czytnika dobrą marką, a 27% przy zakupie korzysta z polecenia znajomych.
Polacy kupują coraz więcej ebooków, coraz chętniej sięgają również po audiobooki. Rosnąca popularność e-książek wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim książki elektroniczne są wygodniejsze w podróży czy podczas codziennego korzystania z transportu. Polacy stali się bardziej mobilni, a wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, ebooki i audiobooki stały się łatwo dostępne. Poza tym na ogół książki w wersji cyfrowej są tańsze od książek papierowych – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Książki elektronicznej cieszą się rosnącą sympatią Polaków. Mimo iż czytelnikom brakuje w obcowaniu z ebookami dotyku papieru i zapachu książki drukowanej, to boom na książki elektroniczne w Polsce trwa. Do korzystania z ebooków i audiobooków skłania czytelników przede wszystkim wygoda w korzystaniu i mobilność lektury, ale również moda na czytanie w nowoczesnej formie.

Informacje o badaniu
Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: