eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lektura na wakacje. Tradycyjne książki czy e-booki?

Lektura na wakacje. Tradycyjne książki czy e-booki?

2017-10-03 11:39

Lektura na wakacje. Tradycyjne książki czy e-booki?

Jak Polacy czytali podczas wakacji? © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Czytniki e-booków nie zdobyły wprawdzie takiej popularności jak smartfony, ale wyraźnie widać, że nie przeszkadza to e-czytelnictwu w notowaniu coraz lepszych wyników. Dowodem na jego rosnącą popularność może być chociażby przeprowadzone przez inkBOOK badanie, z którego wynika m.in., że w tym roku książki na wakacje często miały postać elektroniczną - do czytania e-booków na urlopie przyznało się niemal 6 na 10 respondentów.

Przeczytaj także: Audiobooki. Czego chcemy słuchać?

E-booki coraz chętniej wybierane przez Polaków


Z badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w minionym roku aż 63 proc. z nas nie przeczytało żadnej książki. Jeżeli jednak czytamy, to najczęściej całkiem sporo.

Z ankiety przeprowadzonej na profilach społecznościowych marki inkBOOK oraz wśród uczestników grup dyskusyjnych (AK - Klub (nie) Anonimowych Książkoholików, Poczytalni, Polskie Kundelki, Nie mam czasu, czytam książki) wynika, że połowa respondentów po książkę sięga codziennie. Najczęściej w lekturze zatapiamy się w domu (66,1%), poza nim (16,7%) i w czasie podróży komunikacją (11,5%). Śmiało zatem można stwierdzić że czytelnicy z książką nie rozstają się prawie nigdy. Dodatkowo, niemal 6 na 10 badanych przyznaje, że korzysta z e-booków. Okazuje się zatem, że Polacy doceniają wygodę, jaką daje im czytnik - małe, lekkie urządzenie, gwarantujące dostęp do wielu tytułów bez konieczności dźwigania opasłych i obciążających kręgosłup tomów.

Sprzęt najchętniej wykorzystywany do czytania to czytniki e-booków, których używa 82% ankietowanych. Pozostałe wybierane urządzenia to smartfon, tablet i komputer. Korzysta z nich odpowiednio 28%, 13% i 10% ankietowanych. Takie wyniki to efekt dużej świadomości Polaków - czytniki e-booków jako jedyne z wyżej wymienionych urządzeń wyposażone są w ekrany E Ink, które zasadą działania przypominają kartkę papieru - nie świecą, nie odbijają światła i nie męczą wzroku.

fot. mat. prasowe

Gdzie i jak czytamy?

4 na 10 badanych czyta tylko papierowe książki.


E-czytelnictwo największą popularnością cieszy się wśród kobiet w wieku 25-34 lat. To dane, które pokrywają się z wynikami raportu Biblioteki Narodowej za rok 2016. Wynika z niego, że największa grupa czytających to 20-30-letnie kobiety mieszkające w średnich miastach, które najchętniej czytają popularne powieści obyczajowe.

Polacy czytają legalnie


Poza e-bookami, dużą popularnością cieszą się książki drukowane (209 głosów), prasa drukowana (38 głosów), a także artykuły w internecie (115 głosów). Jak wykazały wyniki ankiety, najpopularniejszą formą pozyskiwania książek jest ich zakup w księgarni (438 głosów). Niewiele mniej popularne są zakupy w e-księgarniach (370 głosów), korzystanie z bibliotek (368 głosów), a także pobieranie z internetu (217 głosów). Większość książek według deklaracji ankietowanych pozyskiwana jest z legalnych źródeł. Dane te są zgodne z wynikami raportu Biblioteki Narodowej za 2016 rok (na 49 osób przypadało 69 książek z legalnego obiegu, natomiast na 18 osób przypadało 21 książek z obiegu nieformalnego). Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy otwarcie przyznaje się do pozyskiwania książek z obiegu nieformalnego, nie każdy ma też świadomość, że np. nieograniczone kopiowanie e-booków w gronie znajomych jest niezgodne z prawem.

fot. mat. prasowe

Skąd bierzemy książki?

Większość badanych kupuje książki w księgarniach.


Przykładem takiego zachowania są cieszące się dużą popularnością grupy zakładane na Facebooku. Ich członkowie wymieniają się między sobą e-bookami lub razem dokonują zakupów nowych pozycji dzieląc koszty między sobą. Takie grupy powstają pod pretekstem legalnego udostępniania e-booków rodzinie i znajomym, w rzeczywistości jednak ich społeczność to dziesiątki, setki, a nawet tysiące niespokrewnionych ze sobą osób. Udostępnianie raz zakupionych książek takiej społeczności nie jest zgodne z prawem, a więc mamy do czynienia z nowym rodzajem piractwa.

fot. mat. prasowe

Książki na wakacjach

2/3 Polaków zadeklarowało, że w wakacje przeczyta minimum 5 książek.


Wakacyjne deklaracje Polaków


Ponad 64% ankietowanych zadeklarowało, że podczas wakacji przeczyta ponad 5 książek. Dodatkowo, prawie połowa użytkowników twierdzi, że podczas wakacji czyta więcej niż w pozostałych miesiącach. Książka idealna na wakacje to według badanych:
  • Coś lekkiego, co szybko się czyta (205 głosów)
  • Wciągający kryminał lub powieść sensacyjna (199 głosów)
  • Fantasy, sci-fi lub horror (125 głosów) Romanse (60 głosów)
  • Powieści podróżnicze lub przygodowe (79 głosów)
  • Literatura faktu (50 głosów)

Ważnym aspektem jest również sposób doboru czytanych treści. Najpopularniejszymi metodami jest czytanie nieznanych dzieł ulubionych autorów (286 głosów) , wybór lektury na podstawie czytania recenzji (210 głosów), wybieranie nowości wydawniczych (155 głosów), kierowanie się rekomendacjami znajomych (153 głosy) oraz czytanie bestsellerów (129 głosów).

E-booki tańsze od papierowych wydań?


Ponad 39% ankietowanych stwierdziło, że cena książki elektronicznej powinna być niższa od jej papierowej wersji. Użytkownicy zaproponowali przedział cenowy od 11 do 20 zł jako najbardziej optymalny koszt jednego e-booka. Obecnie ceny e-booków wahają się w przedziale od 25 zł do 35 zł. Jedną z przyczyn takich cen jest wysoki podatek, jaki państwo narzuca przedsiębiorcom. Od tradycyjnych książek trzeba odprowadzić pięcioprocentowy VAT, natomiast e-booki opodatkowane są stawką 23 procentową.

Mimo to księgarnie internetowe na e-booki oferują o wiele bardziej atrakcyjne rabaty niż w przypadku wydań papierowych. Przykładem jest e-księgarnia inkBOOKS, która dla posiadaczy czytników inkBOOK uruchomiła usługę Klub Książki, w ramach której użytkownicy otrzymują dożywotni 15-procentowy rabat na dowolne tytuły (e-booki, audiobooki lub e-prasę).

fot. mat. prasowe

Ceny e-booków

Pewna grupa badanych uważa, że e-booki powinny być darmowe.


Największe plusy i minusy czytników e-booków


Użytkownicy cenią e-booki przede wszystkim za wygodę obsługi, dużą liczbę tytułów tytułów w jednym urządzeniu, małe gabaryty. Wśród zalet wymieniają także możliwość czytania po zmroku dzięki doświetleniu ekranu, zaawansowane możliwości formatowania tekstu, a także możliwość kupna e-książek jednym kliknięciem za pośrednictwem e-księgarni. Jedną z najczęściej wymienianych wad jest brak fizycznego kontaktu z papierem - jego zapachu i możliwości skompletowania na półce cieszącej oko biblioteki.

fot. mat. prasowe

Dobór treści

Polacy najczęściej sięgają po ulubionych autorów.


Informacje o badaniu
Ankieta “czytanie podczas wakacji” została udostępniona na profilach marki inkBOOK w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter) oraz na grupach dyskusyjnych (AK - Klub (nie) Anonimowych Książkoholików, Poczytalni, Polskie Kundelki, Nie mam czasu, czytam książki). W badaniu wzięło udział 686 osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: