eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak Polacy czytają e-booki?

Jak Polacy czytają e-booki?

2014-08-20 11:09

Jak Polacy czytają e-booki?

Jak Polacy czytają e-booki? © monropic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Znane są już wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania e-czytelnictwa w Polsce. Co pokazało "Czytnikoliczenie"? Okazuje się m.in., że statystyczny polski e-czytelnik „połyka” 2,5 książki miesięcznie. Ten wynik może wydawać się imponujący, jednak należy zaznaczyć, że badaniu poddana została grupa osób aktywnie czytających.

Przeczytaj także: E-booki - przyszłość książek?

Na przełomie maja i czerwca 2014 r. odbyło się pierwsze ogólnopolskie "Czytnikoliczenie". Była to akcja skierowana do e-czytelników przeprowadzona przez Virtualo we współpracy z Burda Media oraz Allegro. W badaniu wzięło udział ponad 5 500 osób, a w prezencie na uczestników zabawy czekało 5 000 e-booków wydawnictwa Burda Media. Jest to największe do tej pory tego typu badanie zrealizowane w Polsce, a jego wyniki pokazują, że miłośnicy e-booków stanowią czytelniczą elitę Polski.

Ilu jest e-czytelników?

- W ramach przeprowadzonej akcji chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić, ilu jest e-czytelników oraz jakie są najpopularniejsze urządzenia do czytania e-booków. Wszystkie osoby, które odwiedziły stronę www.czytnikoliczenie.pl prosiliśmy o wypełnienie prostego formularza, w którym trzeba było określić rodzaj urządzenia, na którym czyta respondent, liczbę przeczytanych przez niego książek, rok, w którym e-czytelnik dostał lub kupił swój czytnik oraz sposób czytania - komentuje Martyna Bednarczyk, Koordynator ds.marketingu Virtualo. Dodatkowo formularz zawierał również prostą metryczkę z pytaniem o płeć i wiek respondenta - dodaje.

Wśród osób biorących udział w badaniu większość stanowili mężczyźni - 56% w porównaniu do 44% kobiet. Warto przypomnieć, że według badań Biblioteki Narodowej z 2012 r. to kobiety czytają więcej niż mężczyźni. Wygląda na to, że w przypadku e-czytelnictwa sytuacja ta wygląda inaczej - to mężczyźni częściej niż kobiety spędzają wolny czas z e-czytnikiem. Aż 67% uczestników akcji "Czytnikoliczenie" stanowiły osoby w wieku od 25 do 45 lat, 44% było w przedziale wiekowym 25-35 lat, a 23% od 36 do 45 lat. W badanej próbie stosunkowo niedoreprezentowana pozostała grupa młodszych e-czytelników w wieku od 19 do 24 lat.

fot. monropic - Fotolia.com

Jak Polacy czytają e-booki?

Statystyczny polski e-czytelnik „połyka” 2,5 książki miesięcznie.


Uczestnicy "Czytnikoliczenia" przeczytali łącznie imponującą liczbę ponad 250 tysięcy książek cyfrowych. W formularzu była możliwość zaznaczenia dokładnej daty otrzymania lub zakupienia e-czytnika. Data ta została przez nas uznana za moment, w którym czytelnik zaczął czytać e-booki, a odpowiedzi zostały rozłożone proporcjonalnie do podanych dat. Skrajne i nierealistyczne deklaracje zostały zdyskwalifikowane z badania. Wyniki pokazują, że każdy z uczestników badania przeczytał średnio 50 e-booków na przestrzeni różnej liczby lat. Zaledwie 2% osób rozpoczęło swoją przygodę z e-czytaniem przed 2009 rokiem, a 4% ankietowanych czyta na e-czytniku od 2010 roku. Z kolei 10% ankietowanych zaczęło czytać e-booki w 2011 roku, 29% w 2012, a aż 39% w 2013 roku. Odsetek uczestników badania, którzy kupili swój czytnik w 2014 roku wyniósł 16% - trzeba jednak pamiętać, że badanie wykonywane było w połowie roku 2014 roku.

Z uwzględnieniem upływu czasu i wielkości próby, średnia ważona wyniosła 29,8 e-booków czytanych rocznie przez jednego e-czytelnika. Daje to wynik 2,5 książki na miesiąc. W badaniu czytelnictwa Biblioteki Narodowej kryterium dla "czytelników rzeczywistych" było 7 i więcej książek rocznie i tylko 11% Polaków tyle książek rocznie czyta. Tymczasem z przeprowadzonych przez Virtualo badań wynika, że e-czytelnicy czytają średnio 3 razy więcej niż czytelnicy papierowi, którzy są głównie przedmiotem badania Biblioteki Narodowej. Interesująco w tym kontekście przedstawiają się również dane Biblioteki Narodowej, z których wynika, że do lektury e-booków przyznało się 7% badanych, a do słuchania audiobooka – 6%. Wynika z tego, że mimo iż e-czytelnicy stanowią mniejszość wśród ogółu czytelników, która jednak tworzy swoistą elitę osób czytających ponadprzeciętnie dużo.

Jakie czytniki mają Polacy i ile ich jest?

Spośród 5 500 osób, które wzięły udział w "Czytnikoliczeniu" prawie 4 000, czyli 73%, posiada czytnik Kindle. Właściwie na równi znalazły się firmy OnyxBoox z wynikiem 4,6% i PocketBook 4,2%. 1,6% czytelników wybrało markę Prestigio, a 7,6% wskazało na jeszcze inne marki urządzeń. Tylko 6% e-czytelników czyta na tablecie, a 3% na smartfonie. W ankiecie można było wskazać tylko jedno urządzenie. W badaniu przeprowadzonym przez Virtualo rok wcześniej na próbie 100 osób, wśród 48% posiadających czytnik 60% wskazało również na czytnik Kindle. Aż 41% respondentów ankiety kupiło swój czytnik bezpośrednio od producenta na Amazon.com. 25% zaopatrzyło się na Allegro.pl. 20% skorzystało z usług innej strony internetowej, a 14% z marketu RTV/AGD.

fot. mat. prasowe

Jakie są najpopularniejsze e-czytniki?

Spośród 5 500 osób, które wzięły udział w "Czytnikoliczeniu" prawie 4 000, czyli 73%, posiada czytnik Kindle.

fot. mat. prasowe

Gdzie kupujemy e-czytniki?

Aż 41% respondentów ankiety kupiło swój czytnik bezpośrednio od producenta na Amazon.com.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: