eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska Ekstraklasa 2014

Polska Ekstraklasa 2014

2014-07-16 11:45

Przeczytaj także: Polska Ekstraklasa 2013


7 milionów na płace zawodników może (ale nie musi) wystarczyć by utrzymać klub w Ekstraklasie

W raporcie Ekstraklasa piłkarskiego biznesu po raz pierwszy w historii pojawia się wskaźnik kosztu wynagrodzeń piłkarzy na 1 zdobyty punkt. - Ponieważ jednak nie zawsze jest on miarodajny, bo jak wiadomo „pieniądze nie grają” oraz ze względu na zmianę formuły rozgrywek i podział punktów po 30 spotkaniach, nie uwzględniliśmy tego wskaźnika w rankingu biznesowym. Jest to raczej forma symulacji i zabawy, ale mimo wszystko pokazuje pewne zjawiska i daje obraz tego, jak kosztowne jest utrzymywanie klubów w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Sachs z EY.

Koszt jednego zdobytego w roku 2013 punktu, mierzony wynagrodzeniami zawodników, wynosił w Ekstraklasie średnio 208 tys. PLN. Przy obliczaniu tej kwoty brano pod uwagę punkty zdobyte w roku kalendarzowym 2013 i koszty wynagrodzeń piłkarzy w tym okresie. Gdyby więc, czysto teoretycznie, pokusić się o symulację tego, ile trzeba wydać na wynagrodzenia piłkarzy, aby utrzymać klub w polskiej Ekstraklasie, można by założyć, że jest to kwota zbliżona do liczby punktów wywalczonych przez przedostatni w tabeli sezonu 2013/2014 Widzew w plus 1 punkt (bez uwzględniania dzielenia punktów po 30 kolejkach) pomnożonej przez średnie wynagrodzenie za punkt. Dałoby to kwotę rzędu ok. 7,1 mln PLN. W roku 2013 były jednak w lidze kluby, które wydały na wynagrodzenia piłkarzy mniej niż 7 mln PLN, a jednak w sezonie 2013/2014 utrzymały się w Ekstraklasie. Były to Lechia Gdańsk, Zawisza Bydgoszcz i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Z drugiej strony Zagłębie „zapłaciło” zawodnikom najwięcej po Legii, a mimo to spadło do 1. Ligi.

Długi – czyli problemy podobne jak w innych ligach europejskich

Mimo wyraźnego wzrostu przychodów oraz najniższej łącznej straty w historii raportów Ekstraklasa piłkarskiego biznesu, sytuacja finansowania majątków klubowych nie wygląda dobrze. Wskaźnik obciążenia zobowiązaniami pokazuje, że połowa klubów posiada zadłużenie ponad dwukrotnie przewyższające wartość majątku. Rekordzistą jest Śląsk, którego zobowiązania dziesięć razy przewyższają aktywa. W miarę pozytywnym wskaźnikiem zadłużenia do majątku (niższym niż 100%) może się pochwalić zaledwie pięć klubów.

- Problem zadłużenia pozostaje obecny nie tylko w Ekstraklasie, ale i w innych ligach europejskich. Kluby rozmaicie uzasadniają swoje zadłużenie – chęcią pozyskania piłkarzy na odpowiednim poziomie, walką o utrzymanie, próbą awansu do europejskich pucharów, bądź najzwyczajniej koniecznością pokrycia bieżących zobowiązań. Warto jednak walczyć o powstrzymanie tego negatywnego trendu – podsumowuje Krzysztof Sachs z EY.

O raporcie
Eksperci EY i Ekstraklasy S.A. już po raz szósty przygotowali raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu". Zawiera on między innymi kompleksowe informacje o spółce Ekstraklasa S.A., opisanej od strony sportowej, biznesowej i formalno-prawnej. W raporcie znajdują się również kluczowe informacje o systemie licencyjnym oraz ranking biznesowy klubów Ekstraklasy (16 klubów biorących udział w rozgrywkach 2013/2014). Ranking ten składa się z 3 komponentów: Efektywności sportowej, Marketingowo – medialnego i Finansowego.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: