eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska Ekstraklasa 2015

Polska Ekstraklasa 2015

2015-07-17 11:42

Polska Ekstraklasa 2015

Polska Ekstraklasa 2015 © Vitaly Krivosheev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Największe przychody wśród klubów piłkarskich generuje obecnie warszawska Legia, której udało się pobić własny rekord sprzed roku. Mimo to na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu biznesowego klubów piłkarskich uplasował się Lech Poznań. Kolejorz miał wprawdzie o niemal połowę niższe dochody, ale za to cechowały się największą dywersyfikacją w lidze. Do tego jego płynność finansowa również była lepsza od warszawskiej - podaje najnowsza edycja raportu Ekstraklasa piłkarskiego biznesu, opracowanego przez Ernst & Young i Ekstraklasa SA.

Przeczytaj także: Polska Ekstraklasa 2014

To już siódma edycja corocznego raportu EY i Ekstraklasy S.A. Tym razem opracowanie „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu” obejmuje między innymi ranking biznesowy 16 klubów fanom piłki nożnej nie tylko informacji na temat osiągnięć sportowych, marketingowych i medialnych w sezonie 2014/2015, ale również danych na temat klubowych finansów za rok 2014.
– Ekstraklasa to dziś liga utrzymana na stabilnym poziomie. Pracujemy nad tym, aby każdy klub prezentował wysoką jakość sportową i organizacyjną po to, abyśmy byli silni jako grupa. Dzięki ścisłej współpracy wszystkich akcjonariuszy nasza liga scentralizowała dużą część praw mediowych i marketingowych, a w ramach wynegocjowanych kontraktów centralnych przelewa do klubów znacznie większe kwoty w porównaniu do innych lig tej części Europy. Kluby się profesjonalizują, działania marketingowe są coraz częściej na poziomie spotykanym w dużym biznesie – komentuje Dariusz Marzec, prezes zarządu Ekstraklasy od 1 lipca 2015 roku. – Przed nami teraz sporo pracy w zakresie podnoszenia poziomu sportowego i atrakcyjności dnia meczowego, by coraz większa liczba kibiców uwierzyła w atrakcyjną ofertę Ekstraklasy – zaznacza.


(Znów) rekordowa Legia i 14 klubów z wyższymi przychodami


14 z 16 klubów Ekstraklasy zwiększyło swoje przychody w roku 2014 w porównaniu do 2013. Mimo to nie udało się osiągnąć łącznego poziomu wpływów sprzed roku, kiedy to wyniosły one 459 mln PLN. W całym 2014 roku przychody klubów osiągnęły wartość 454 mln PLN, a spadek ich wysokości spowodowany był degradacją do 1.Ligi Zagłębia Lubin, które rokrocznie plasowało się w czołówce klasyfikacji finansowej klubów w raporcie EY i Ekstraklasy.
– Warte odnotowania są dwa fakty. Po pierwsze: Legia Warszawa pobiła własny rekord sprzed roku, jeśli chodzi o wysokość przychodów. Wyniosły one ponad 115 milionów złotych i są najwyższymi przychodami jednego polskiego klubu w historii. Po drugie: w tym roku, po raz pierwszy odkąd publikujemy nasz raport, klub o najniższych przychodach przekroczył granicę 10 mln złotych wpływów. Był to Górnik Łęczna z blisko 11 milionami – mówi Krzysztof Sachs, Partner w firmie doradczej EY i pomysłodawca raportu „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu”.

Mistrz Polski został mistrzem finansów


Mimo kolejnego rekordu, Legia nie zdołała wygrać klasyfikacji finansowej rankingu. Zwycięzcą został piłkarski Mistrz Polski, Lech Poznań. Kolejorz miał przychody prawie o połowę niższe od warszawian (65,5 mln PLN), za to były one najbardziej zdywersyfikowane w lidze. Klub z Poznania wykazał też lepszą płynność finansową i niższe zadłużenie od Legii.

fot. mat. prasowe

TOP dziesięciolecia Ekstraklasy

Tylko Paweł Brożek był dwukrotnie królem strzelców w dziesięcioleciu,oprócz sezonu 2007/08 jeszcze w 2008/09 (ex aequo z Takesurem Chinyamą).

Trzecie miejsce w klasyfikacji finansowej rankingu biznesowego zajęła, tak jak rok wcześniej, Cracovia. Pasy wyróżniły się najniższym poziomem zadłużenia w lidze oraz drugim najbardziej korzystnym wskaźnikiem płynności finansowej (po Podbeskidziu Bielsko-Biała). Czwartą siłą finansową Ekstraklasy jest Lechia Gdańsk, która odnotowała trzecie najwyższe przychody w lidze (ponad 40 mln PLN).
– Już siódma edycja naszego wspólnego raportu, jak co roku, może być nieco zaskakująca dla kibiców – mówi Marcin Animucki, wiceprezes zarządu Ekstraklasy S.A. – Nie zawsze bowiem wyniki z boiska przekładają się jeden do jednego na biznes. Przykładem miejsce na finansowym podium Cracovii, która w Ekstraklasie była dziewiąta – dodaje Marcin Animucki.

fot. mat. prasowe

Średnia oglądalność

O ile obecność w czołówce takich zespołów, jak Legia, Lech, Wisła i Lechia nie jest zaskoczeniem, to na uwagę zasługuje wysokie miejsce Korony Kielce.


Koniec życia ponad stan – kluby zaciskają pasa


Sytuacja finansowa klubów Ekstraklasy w roku 2014, w porównaniu do roku 2013, uległa poprawie. Prawie wszystkie (za wyjątkiem Śląska Wrocław i Górnika Zabrze) zwiększyły swoje przychody. 7 klubów osiągnęło zysk (rok wcześniej tylko 3), a łączna strata wszystkich spółek wyniosła zaledwie 42 mln PLN. Po raz drugi z rzędu w siedmioletniej historii raportów „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu” strata nie przekroczyła 100 mln PLN i w porównaniu do roku 2013 zmniejszyła się aż o ok. 6 mln.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: