eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport V 2014

Przetargi - raport V 2014

2014-07-01 12:58

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2014


Z kolei według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w maju bezrobotnych było o ponad 86 tys. mniej niż w kwietniu, a stopa bezrobocia wyniosła 12,5 procent. W ciągu roku liczba osób bez pracy spadła o 183 tys. osób. Tak znaczny spadek bezrobocia w maju po raz ostatni miał miejsce 7 lat temu, w 2007 r., jeszcze przed początkiem kryzysu. Pod koniec maja pracy nie miało 1 mln 993 tys. osób, o ponad 86 tys. mniej niż w kwietniu.

W maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 514,7 tys. osób i w stosunku do poprzedniego miesiąca praktycznie nie zmieniło się. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosło o 0,7 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosło 3 tys. 878,31 zł. Wprawdzie zmalało ono o 2,5 proc. w stosunku do kwietnia 2014, jednak w stosunku do maja ubiegłego roku wzrosło o 4,8 proc.

W maju nadal na rekordowo niskim poziomie utrzymywała się inflacja, wyniosła ona 0,2 procent w relacji rocznej. Względem kwietnia ceny spadły o 0,1 procent.
Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 3,8 procent, dla porównania, w kwietniu sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,4 proc.

Gospodarka, pomimo dość wyraźnego przyspieszenia, nadal nie może jeszcze wybić się na ścieżkę trwałego wzrostu. Zatrudnienie rośnie bardzo powoli, zwiększają się inwestycje, jednak sprzedaż detaliczna, czyli jeden z głównych silników wzrostu, nadal nie wykazuje trwałych tendencji. Część analityków uważa, że bardzo dobry wynik PKB w pierwszym kwartale, w kolejnych może już ulec osłabieniu. Dodatkowo rośnie ryzyko zewnętrzne dla polskiej gospodarki, wyraźnie słabnie polska wymiana gospodarcza z Ukrainą i Rosją – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Słabnie też dynamika produkcji przemysłowej, maj był bowiem w przemyśle trochę słabszy niż poprzednie trzy miesiące. Jeśli wyhamowywanie dynamiki to początek trendu, wówczas nie mamy szans na zachowanie dobrego wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony bardzo optymistycznym wskaźnikiem jest dobra kondycja budownictwa, które wyraźnie podniosło się po ubiegłorocznej zapaści. W maju, czwarty miesiąc z rzędu, utrzymywała się wysoka dynamika produkcji w budownictwie, co wskazuje na wzrost inwestycji – dodaje Beata Szkodzin.

Śmieci wracają do normy. Zmienione progi

Zestawienie struktury zamówień publicznych ogłaszanych w maju 2014, wskazuje na znaczny spadek w relacji rocznej postępowań związanych z gospodarką odpadami. Nic dziwnego, krajobraz „przetargowy” wraca bowiem do normy, po gwałtownej eksplozji zamówień z tej dziedziny tuż przed wejściem w życie ustawy popularnie nazywanej mianem „śmieciowej” (czyli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), które nastąpiło 1 lipca 2013 roku. Spadki dotknęły jednak nie tylko usługi i towary związane z gospodarką odpadami. Zmniejszyła się liczba ogłaszanych przetargów na dostawy komputerów, odczynników, farmaceutyków, aparatury medycznej czy urządzeń komputerowych. Spadek ten ma związek z nowelizacją Prawa Zamówień Publicznych, która weszła w życie w połowie kwietnia (a więc obowiązywała już przez cały maj), i z jednej strony ponad dwukrotnie podwyższyła próg wartości zamówień w których należy obowiązkowo stosować procedury PZP (z równowartości 14 tys. euro do poziomu 30 tys. euro), z drugiej zaś radykalnie uprościła procedury zamówień z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej. Zamówienia takie zostały w znacznej mierze wyłączone z ogólnych rygorów dotyczących zamówień publicznych, czyli również z obowiązku przeprowadzania przetargów.
Dlatego też w maju 2014 największe roczne spadki wykazały postępowania przetargowe na usługi recyklingu odpadów (-79,76 proc. w relacji rocznej), usługi gospodarki odpadami (-78,62 proc.), usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (-78,56 procent rdr), usługi wywozu odpadów (-76,32 proc.), usługi związane z odpadami (-75,28 proc.), dostawy pojemników i koszy na odpady i śmieci (-74,81 proc.), usługi transportu odpadów (-73,87 proc.), usługi odbioru ścieków, usuwania odpadów, czyszczenia/sprzątania i usługi ekologiczne (-73,02 proc.), produkty farmaceutyczne (-20,78 proc.), odczynniki laboratoryjne (-19,87 procent rdr), urządzenia komputerowe (-10,69 procent), urządzenia medyczne (-9,93 proc.).

Wysoką dodatnią dynamiką wykazały się z kolei przetargi na prace budowlane: roboty w zakresie kształtowania placów zabaw, roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: