eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2005

Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2005

2005-08-20 12:10

Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W lipcu z rynku pracy dochodziły optymistyczne sygnały. Według danych GUS-u spadła stopa bezrobocia i wyniosła 17,9%. Spadek jest widoczny zarówno w stosunku do czerwca br. kiedy to bezrobocie w Polsce wyniosło 18%, jak i do analogicznego okresu sprzed roku: w lipcu 2004 stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 19,3%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 18,4 tysięcy osób. W porównaniu z danymi sprzed roku wzrosły także wynagrodzenia Polaków.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Maj 2005

Przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w lipcu 2507 złotych, a więc o 3,2% więcej niż w 2004. Ten wzrost statystyczny wobec malejącej inflacji przekłada się według ekonomistów także na realny wzrost pensji. Średnio, po uwzględnieniu wzrostu cen średnia pensja w lipcu 2005 zwiększyła się o 1,9%. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło także w gospodarce narodowej. W drugim kwartale 2005 roku wyniosło ono 2318 złotych, a więc o prawie 4% więcej niż przed rokiem.

Lipiec był także kolejnym miesiącem, w którym wzrosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. W ujęciu rocznym przybyło o 1,8% miejsc pracy. Wzrost – choć nie tak duży jak w czerwcu zanotowała produkcja przemysłowa. Największy udział miały w nim branże produkujące na eksport: producenci maszyn i urządzeń, wyrobów gumowych, sprzętu transportowego oraz wyrobów RTV. Dobrym wynikiem może pochwalić się także budownictwo: w lipcu produkcja budowlana zwiększyła się o 17,4%.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w lipcu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 2412
- Jobs.pl - 1937
- Jobpilot - 2212
- onet.pl - 5917
- pracuj.pl - 3031
- topbjobs - 420
- wp.pl - 5628

źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.


Branże

Lipcowy rynek rekrutacyjnych ogłoszeń prasowych odnotował niewielki spadek liczby zamieszczonych ofert. Ogółem ukazało się 1718 ogłoszeń.

Podobnie jak przed miesiącem pracodawcami poszukującymi najwięcej nowych pracowników byli przedstawiciele firm z branży produkcji i przemysłu. Liczba ofert pochodzących z tego sektora utrzymała się na stabilnym, podobnym do czerwcowego poziomie, a udział procentowy tej branży w badanych ogłoszeniach wzrósł nieznacznie i wyniósł 17,8%.

Na drugim miejscu branż, które poszukiwały największej ilości pracowników znalazły się usługi z wynikiem 11,8%. Tym samym awansowały z trzeciego miejsca na drugą pozycję.

Pierwszą trójkę najbardziej aktywnych w poszukiwaniu pracowników zamyka w lipcu sektor handlu ze spadkiem o 58 ofert i blisko dziesięcioprocentowym udziałem we wszystkich ogłoszeniach. Spadek o ponad dwa punkty procentowe w stosunku do czerwca spowodował, że branża handlowa przesunęła się z drugiego na trzecie miejsce. Czwarta pozycja przypadła branży FMCG, która przesunęła się z szóstego miejsca w czerwcu i osiągnęła 9,5% udział w liczbie wszystkich ogłoszeń, wyprzedzając zaledwie jednym ogłoszeniem sektor finansów. Pracodawcami, którzy zamieścili najwięcej ogłoszeń w tej grupie są banki oraz firmy konsultingowe zajmujące się doradztwem finansowym. Wzrost udziału w liczbie ofert odnotowały media i reklama, które z 7% pułapu w czerwcu przesunęły się do góry o 1 punkt procentowy.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: mapa rynku pracy, praca, rynek pracy, oferty pracy
Polaków praca w Unii

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: