eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Luty 2005

Mapa Rynku Pracy - Luty 2005

2005-04-04 11:15

Mapa Rynku Pracy - Luty 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W lutym pojawiły się pierwsze podsumowania roku 2004. Dla wielu firm był on bardzo dobrym rokiem. Niektóre koncerny osiągnęły tak dobre wyniki finansowe, że przez dziennikarzy zjawisko to zostało okrzyknięte "festiwalem zysków". Rekordowo wysokie wyniki osiągnęły banki, co biorąc pod uwagę niedawny poważny kryzys w tej branży jest bardzo dobrym prognostykiem. Według danych opublikowanych przez GUS wzrost gospodarczy w ubiegłym roku wyniósł 5,3%, a poprawa sytuacji największych firm jest jego odzwierciedleniem.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Styczeń 2005

Poprawa w gospodarce i utrzymujący się na przyzwoitym poziomie wzrost gospodarczy nie mają odzwierciedlenia w nastrojach Polaków. Z badania przeprowadzonego przez BBC Worldservice ponad połowa mieszkańców naszego kraju negatywnie ocenia sytuację polskiej gospodarki. Lepiej oceniamy sytuację na świecie; 31% badanych stwierdziło, że sytuacja gospodarki światowej poprawia się.

Nie wszystkie branże na polskim rynku odnotowały poprawę. Ciągle pogarsza się sytuacja w sektorze motoryzacyjnym. Luty był kolejnym miesiącem, w którym spadła liczba sprzedanych nowych samochodów. Firmy z tej branży na próżno kuszą konsumentów promocjami – Polacy ciągle kupują używane auta w krajach UE.

Na rynku pracy na razie bez zmian. Odczuwalna lekka poprawa nie zwiększa się ani nie zmniejsza. W styczniu zatrudnienie wzrosło o 1,4%. Analitycy prognozują ożywienie w inwestycjach – z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że duża ilość przedsiębiorców planuje inwestycje na pierwszy kwartał 2005 roku. Może to poprawić sytuację na rynku pracy, choć nie wszyscy analitycy są w tej kwestii optymistami.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 2172
- Jobs.pl - 1683
- Jobpilot - 2500
- onet.pl - 3746
- pracuj.pl - 1949
- topbjobs - 420
- wp.pl - 3193
źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.


Branże

Liczba badanych ogłoszeń w lutym wyniosła 2026. Branżą, która opublikowała ich najwięcej została ponownie branża produkcyjno – przemysłowa. Pracodawcy do niej należący zamieścili 309 ofert pracy, co dało temu sektorowi 15% udział we wszystkich badanych ogłoszeniach. Branża ta od wielu miesięcy pozostaje najbardziej aktywną w poszukiwaniu nowych pracowników i przoduje pod względem ilości zamieszczanych ofert. W lutym na drugiej pozycji z 11% znalazły się usługi. Liczba ogłoszeń pochodzących z firm usługowych nieznacznie się zmniejszyła i wyniosła 230.

Sektor FMCG zamieścił 204 ogłoszenia i znalazł się na trzecim miejscu wśród badanych branż z 10% udziałem w rynku ogłoszeń. Podobny udział procentowy uzyskała branża finansów i bankowości, w której ukazało się w lutym 200 ogłoszeń. Banki uzyskały za poprzedni rok bardzo dobre wyniki finansowe. Po części było to spowodowane akcesją do UE i wielkim boomem na zaciąganie kredytów mieszkaniowych bezpośrednio przed nią. Ale może to oznaczać że branża bankowości najpoważniejszy kryzys ma już za sobą. Przedstawiciele banków podkreślają, że dobre wyniki są powiązane z lepszą kontrolą kosztów oraz wyższymi zyskami z prowizji.

Po styczniowym wzroście zmalała liczba ofert w branży IT&Telecom. Pracodawcy z tej branży zamieścili 177 ogłoszeń, co dało firmom z sektora teleinformatycznego prawie 9% udział w rynku. Na takim samym poziomie kształtowała się w lutym liczba ofert zamieszczonych przez branżę mediów i reklamy.

Branża handlowa odnotowała w lutym największy spadek liczby zamieszczonych ogłoszeń. W omawianym miesiącu pojawiło się ich 169. Wskutek tego udział procentowy tej branży w rynku ogłoszeń zmalał z 10% w styczniu do 8% w omawianym miesiącu.

Podobną liczbę ogłoszeń (166) zamieścili pracodawcy z logistyki. Tutaj jednak liczba ofert w porównaniu do stycznia nie spadła tak znacznie.

Stanowiska

Pierwsza trójka stanowisk, na które najchętniej zatrudniają pracodawcy nie uległa zmianie w stosunku do stycznia. Grupą ciągle najbardziej poszukiwaną pozostają sprzedawcy. Ponad 38% badanych lutowych ogłoszeń dotyczyło działów sprzedaży. Zainteresowaniem pracodawców cieszyli się także pracownicy finansów i księgowości (11% wszystkich badanych ogłoszeń) oraz rzemiosła, czyli grupy, do której zaliczamy w badaniu: pracowników gastronomii, kelnerów, agentów ochrony, oraz specjalistów takich jak: elektrycy, tokarze, zbrojarze i frezerzy. Ta ostatnia grupa zanotowała 10% udział w badanych ofertach.

Zmalała liczba ofert skierowanych do pracowników marketingu, ale stanowiska te utrzymały miejsce w pierwszej piątce najczęściej rekrutowanych. Pracownicy działów PR oraz marketingu mogli znaleźć w lutym 157 ofert. Na podobnym poziomie kształtowała się liczba ogłoszeń dla informatyków.

Pracownicy administracji – czyli asystentki, sekretarki oraz office managerowie mogli liczyć na 136 ofert. Grupa ta utrzymała prawie 7% udział w badanych ogłoszeniach.

Pracodawcy poszukiwali także logistyków (110 ofert), pracowników produkcji (108 ofert), oraz przedstawicieli wolnych zawodów – głównie redaktorów oraz lekarzy różnych specjalności. Firmy zamieściły 81 ogłoszeń dla ostatniej grupy stanowisk.

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: rynek pracy, praca, Mapa Rynku Pracy, oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: