eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2005

Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2005

2005-05-30 13:02

Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według informacji pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego w marcu zanotowano spadek liczby bezrobotnych w Polsce. Było ich mniej zarówno w stosunku do lutego, jak i do marca ubiegłego roku. Według danych GUS-u do urzędów pracy wpłynęło więcej ofert pracy od pracodawców a zmniejszyła się liczba bezrobotnych pozostających bez prawa do zasiłku.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Luty 2005

Najtrudniejsza jest ciągle sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 29,5%. Ponad dwudziestoprocentowe bezrobocie panuje także w województwach: zachodniopomorskim (27,5%), kujawsko-pomorskim (23,8%), lubuskim (26,1%), dolnośląskim (22,5%) oraz świętokrzyskim (22%), pomorskim (21,6%).

Relatywnie najlepsza jest sytuacja na Mazowszu oraz w Małopolsce, gdzie stopa bezrobocia oscyluje wokół 15%; jednakże także tutaj liczba bezrobotnych ciągle nie zmniejsza się znacząco.

Badani przez GUS przedsiębiorcy pozytywni ocenili ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Najwięcej optymizmu wykazywali producenci wyrobów chemicznych – część z nich przewiduje nawet zwiększenie zatrudnienia. Podobne nastroje panowały w firmach produkujących sprzęt RTV, oraz meble. Ostrożniej niż w marcu oceniały koniunkturę firmy z sektora FMCG, produkujące artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe. Negatywnie jest oceniana w kwietniu koniunktura w handlu detalicznym. Spadek sprzedaży i związane z nim pogorszenie nastrojów sygnalizują przedsiębiorstwa handlowe zajmujące się sprzedażą odzieży i obuwia, żywności i aut. Wzrost sprzedaży poprawia nastroje sprzedawców mebli oraz sprzętu RTV i AGD, jednak przedsiębiorcy obawiają się, że może być on krótkotrwały.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:

• Aaaby.pl - 2473
• Jobs.pl - 1324
• Jobpilot - 2339
• onet.pl - 4125
• pracuj.pl - 2505
• wp.pl - 3148

źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.

Branże

Najwięcej prasowych ogłoszeń rekrutacyjnych pochodziło w kwietniu z branży handlowej. Za sprawą głównie supermarketów oraz marketów budowlanych liczba ofert z tego sektora wzrosła w stosunku do marca o 70, dzięki czemu osiągnęły one 15% udział we wszystkich ogłoszeniach.

Na drugim miejscu branż, które poszukiwały największej ilości pracowników znalazła się produkcja i przemysł. Liczba ofert, którą zamieścili pracodawcy wzrosła nieznacznie i sektor ten zanotował spadek o dwa punkty procentowe uzyskując w kwietniu 12% udział w rynku badanych ogłoszeń. Niewielki przyrost nowych etatów w tej branży może mieć związek z odnotowanym spadkiem produkcji przemysłowej.

W pierwszej trójce znalazły się w omawianym miesiącu usługi, ze wzrostem o 77 ofert i prawie 12% udziałem w badanych ogłoszeniach. Zaledwie o kilka ofert wyprzedziły one sektor finansów (11%), który nadal aktywnie poszukuje pracowników – pracodawcami, którzy zamieścili najwięcej ogłoszeń w tej grupie są banki oraz firmy konsultingowe zajmujące się doradztwem finansowym. Podobnie wzrosła liczba ogłoszeń w budownictwie – udział tej branży w ogłoszeniach prasowych zwiększył się do 5%. Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że sytuacja w tym sektorze, a szczególnie w budownictwie mieszkaniowym poprawia się. Wydaje się coraz więcej pozwoleń na budowę i rośnie liczba już rozpoczętych inwestycji. W styczniu br. urzędy wydały 4% więcej pozwoleń na budowę mieszkań niż w ubiegłym roku.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Finanse przez Internet

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: