eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2004

Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2004

2004-08-18 11:57

Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W lipcu poprawiła się koniunktura w przemyśle wytwórczym. Większość firm odnotowała wzrost zamówień na swoje produkty i spodziewa się, że ta tendencja będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Najlepiej ocenili koniunkturę producenci wyrobów chemicznych, sprzętu RTV oraz pojazdów mechanicznych. Źle ocenili sytuację wydawcy i firmy poligraficzne.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Maj 2004

Optymizm przedsiębiorstw dotyczący zamówień nie przekłada się niestety na zatrudnienie. Firmy nie deklarują nowych rekrutacji.

W przyjętym przez rząd raporcie "Przedsiębiorczość w 2004" Ministerstwo Gospodarki dobrze ocenia przedsiębiorczość w Polsce. Wzrosła liczba małych, zatrudniających do 9 osób firm, poprawiła się także ich sytuacja finansowa. Dane te idą w parze z dobrymi prognozami dla tego sektora gospodarki pochodzącymi z raportu Hudson Job Index na sierpień-wrzesień. Wg niego małe przedsiębiorstwa pozostają ciągle najbardziej optymistycznie nastawionymi na przyszłość firmami.

Wg danych GUS-u nadal obserwujemy rozwój polskiej gospodarki. W pierwszym półroczu 2004 utrzymał się wzrost produkcji przemysłowej i eksportu. Zwiększyła się także sprzedaż usług, poprawiła się sytuacja w łączności i transporcie oraz w handlu detalicznym. Optymizm ciągle jednak jest tonowany przez dane z rynku pracy. Nie następuje zapowiadany spadek bezrobocia. Przedsiębiorcy ciągle zatrudniają ostrożnie, przeważa raczej klimat pozostawiania zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Trudno też powiedzieć, czy rok 2005 przyniesie zapowiadaną poprawę.

Od miesięcy analitycy podkreślają, że wzrost bezrobocia może iść w parze tylko ze wzrostem inwestycji w Polsce. Inwestorzy jednak rzadko inwestują w naszym kraju. Aby zmienić tę sytuację Ministerstwo Gospodarki zamierza wprowadzić ułatwienia w procesie inwestycyjnym (potrzeba do tego zmian w prawie budowlanym i ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym).

Praca w internecie:

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w czerwcu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 1461
- Jobs.pl - 1237
- Jobpilot - 1500
- onet.pl - 3878
- pracuj.pl - 1404
- topjobs - 450
- cvonline.pl - 196
źródło: portale. Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.

Praca - Branże

Więcej ogłoszeń niż przed miesiącem zamieściły firmy z sześciu na 16 badanych branż. Sektorem, który w lipcu poszukiwał najwięcej pracowników za pośrednictwem prasy był sektor handlowy. Pochodząca z niego liczba ofert wzrosła aż o 211 co dało tej branży 21% udział w rynku ogłoszeń. Po raz pierwszy od wielu miesięcy na czele rekrutujących branż nie znalazła się produkcja i przemysł.

Sektor produkcyjno-przemysłowy zajął drugą pozycję. W porównaniu do czerwca nieznacznie (-3) zmalała liczba ogłoszeń z firm do niego należących. Oznacza to, ilość rekrutacji w tej branży przestała rosnąć, ale utrzymuje się na stałym, stabilnym poziomie. Efektem był 14% udział we wszystkich ofertach.

Liczba ofert z sektora IT&Telecom wzrosła o 54. Dzięki temu branża ta znalazła się na trzeciej pozycji z wynikiem 9%. Na rynek telekomunikacyjny powoli wraca koniunktura. Producenci aparatów telefonów komórkowych sprzedają ich coraz więcej. Przewidywania na najbliższą przyszłość są optymistyczne. Prognozy sprzedaży zakładają jej wzrost nawet o 20%.

W omawianym okresie pojawiło się więcej ofert z branży FMCG. Było ich 40 więcej niż przed miesiącem. Sektor dóbr szybkozbywalnych od kilku miesięcy notował spadki w liczbie ogłoszeń z niego pochodzących. Wzrost z lipca nie musi oznaczać trwałej poprawy, szczególnie, że chłodne lato nie pomaga w sprzedaży piwa i kosmetyków do opalania, które wytwarzają firmy z tej branży. Wbrew przewidywaniom producentów tego lata sprzedaż piwa spadła (w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3%). Dodatkowo sytuacji browarów nie sprzyja zmiana przepisów dotyczących podatku akcyzowego.

Lipiec był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba ofert w usługach. Było to o 27 ofert więcej niż przed miesiącem. Dzięki temu usługi z wynikiem 8% zamykają pierwszą piątkę branż, które rekrutowały najwięcej. Pracowników w tym sektorze poszukiwały najczęściej firmy doradcze oraz prywatne kliniki medyczne.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: praca, oferty pracy, rynek pracy, mapa rynku pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: