eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2005

Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2005

2005-08-20 12:10

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Maj 2005


Nieznaczny wzrost w liczbie ogłoszeń dało się zauważyć w branży budowlanej – udział tej branży w ogłoszeniach prasowych zwiększył się do 5,3%. Podobnie niewielkie wzrosty w liczbie ofert oraz udziale w ogłoszeniach prasowych zanotowano w branżach: motoryzacyjnej, sektorze publicznym oraz branży elektronicznej, w której to ukazało się 18 ogłoszeń więcej. Powyższe branże uzyskały odpowiednio 2,7%, 1,6% oraz 2,3% udział w badanych ogłoszeniach.

Zmalała liczba ogłoszeń zamieszczonych przez pracodawców z branży IT&Telecom. Wśród badanych ofert stanowiły one 8,2%. W sumie firmy z tej branży zamieściły 141 ogłoszeń i jest to o ponad 30 ogłoszeń mniej niż w miesiącu lipcu. Nieznaczne spadki odnotowano również w branży logistycznej – w lipcu ukazało się 13 ofert mniej, w farmacji – spadek o 16 ofert. Mniej ogłoszeń pochodziło również z branży hotelarstwa i gastronomii (15 ofert mniej niż w czerwcu) oraz edukacji (18 ofert mniej).

Stanowiska

Na czele stawki najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk – bez zmian. Prym wiodą sprzedawcy z ponad 36% udziałem w badanych ogłoszeniach. W tej kategorii na najwięcej ofert mogli liczyć przedstawiciele handlowi i medyczni, account managerowie, handlowcy i doradcy klienta. Tradycyjnie dużo firm poszukiwało także dyrektorów i managerów ds. sprzedaży. Od kilku miesięcy pierwsza trójka zestawienia najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk wygląda tak samo: tuż za handlowcami plasują się stanowiska rzemieślnicze (czyli pozycje niższego szczebla: ochroniarze, kucharze, kelnerzy oraz pracownicy zajmujący się działalnością rzemieślniczą: elektronicy, blacharze, dekarze itp.). Pierwszą trójkę zamykają stanowiska finansowe. Najbardziej wzrosła w lipcu liczba ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do finansistów – mogli oni liczyć na 30 ofert więcej niż przed miesiącem a ich udział w całkowitej liczbie ogłoszeń wzrósł o 2 punkty procentowe i wyniósł 11,6%. Wzrosty zanotowały także takie grupy stanowisk jak logistyka: blisko 7% wskazań i zwiększenie liczby ofert o 15 oraz zarządzanie – prawie 2% udział i 36 ogłoszenia (o 18 więcej niż w czerwcu).

Wśród badanych ogłoszeń prawie 7% stanowiły oferty skierowane do pracowników marketingu. W tej kategorii największym zainteresowaniem rekrutujących cieszyli się brand- i product managerowie, specjaliści ds. marketingu oraz copywriterzy. Pojawiły się również pojedyncze ogłoszenia dla media plannerów, grafików oraz dyrektorów marketingu.

Na stabilnym poziomie pozostała liczba ofert dedykowanych do pracowników działów produkcyjnych – zaledwie 2 oferty mniej oraz pracowników związanych z branżą HR.

Relatywnie największe spadki ofert zanotowały stanowiska: administracyjne (spadek o 20 ofert), wolne zawody (spadek o 14 ofert) oraz stanowiska z branży edukacyjnej (16 ofert mniej).

poprzednia  

1 2

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: mapa rynku pracy, praca, rynek pracy, oferty pracy
Polaków praca w Unii

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: