eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne w świetle nowej perspektywy budżetowej

Dotacje unijne w świetle nowej perspektywy budżetowej

2014-04-09 00:30

Przeczytaj także: Fundusze Europejskie: z jakich programów można obecnie korzystać?


Mocne dostosowanie dotacji do rzeczywistych potrzeb gospodarki

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w świetle nowej perspektywy budżetowej jest znaczący wzrost roli regionów w kształtowaniu programów dotacyjnych i dysponowaniu środkami na granty.

Urzędy Marszałkowskie aktualnie wypracowują strategie wykorzystania pomocy unijnej na najbliższe lata i oczywiście czynią to z uwzględnieniem lokalnych potrzeb. Projekty programów dotacji mają zostać przedstawione przez regiony rządowi w najbliższych tygodniach, tak abyśmy na przełomie roku mogli wysłać nasz pomysł na wykorzystanie dotacji do akceptacji KE.

fot. mat. prasowe

Propozycja podziału Funduszy Europejskich 2014-20 na regiony (w mln euro)

Nie ma wątpliwości, że ponad połowa grantów pod względem wartości będzie dysponowana na poziomie województw. Wpłynie to na silne zróżnicowanie ale i dopasowanie działań dotacyjnych do potrzeb zgłaszanych oddolnie.

Nie ma wątpliwości, że ponad połowa grantów pod względem wartości będzie dysponowana na poziomie województw. Wpłynie to na silne zróżnicowanie ale i dopasowanie działań dotacyjnych do potrzeb zgłaszanych oddolnie. Zróżnicowanie to wyrażać się będzie nie tylko poprzez różny nacisk na poszczególne obszary wsparcia, ale także dzięki mechanizmowi selekcjonowania przez regiony tzw. inteligentnych specjalizacji.

Zgodnie z tą strategią każdy region będzie wybierał określone priorytety, biorąc pod uwagę swoje mocne strony oraz obszary szczególnie rokujące na trwały wpływ inwestycji na rozwój gospodarczy danego regionu. Pomoże to regionom wykorzystać i dopasować ich potencjał do branż, które w ich obszarze mają szansę osiągnąć masę krytyczną i zyskać przez to szczególną rangę na skalę krajową i międzynarodową.

W nowej perspektywie musimy się liczyć niestety ze zmniejszeniem intensywności pomocy w ramach dotacji. Przyjęte już rozporządzenie przewiduje intensywność pomocy regionalnej na poziomie 50% na obszarach należących do ściany wschodniej, pozostałe regiony, poza najlepiej rozwiniętymi będą otrzymywały wsparcie na poziomie 35%.

Te najlepiej rozwinięte: Dolny Śląsk, Wielkopolska, Śląsk i Mazowsze otrzymają 25% z wyłączeniem podregionu Mazowsza zachodniego (20%) i samej Warszawy (początkowo 15 a później 10%). Intensywność pomocy podwyższy się o 10% w przypadku grantów dla średniego przedsiębiorstwa oraz o 20% dla małej firmy.

Zgodnie z deklaracjami urzędników, pomimo chyba największego tempa na tle całej Unii w przygotowaniu się do nowej perspektywy budżetowej, nie możemy liczyć na ogłoszenie naborów do nowych programów dotacyjnych wcześniej niż przed końcem 2014 roku.

Czy warto czekać z założonymi rękami? Z pewnością nie! Warto w oczekiwaniu na nowe dotacje dokonać gruntownego przeglądu strategii firmy i wynikających z niej inwestycji pod kątem potencjalnego pozyskania dotacji.

Następnym krokiem jest przygotowanie pełnej dokumentacji do realizacji planowanych inwestycji. Jest to proces długotrwały i czas pomiędzy ogłoszeniem naboru wniosków a zakończeniem przyjmowania aplikacji jest najczęściej niewystarczający na zebranie wymaganych dokumentów.

W dalszej kolejności oczywiście można uruchomić pozyskiwanie finansowania na wkład własny dotowanych przedsięwzięć o ile firma nie dysponuje środkami własnymi w wystarczającej ilości.

Tomasz Hoffmann,

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: