eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm III 2014

Upadłości firm III 2014

2014-04-03 12:55

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I kw. 2014 r.


Lepsze perspektywy na rynku krajowym? Wraca skłonność do akceptacji przez wierzycieli postępowań układowych. Za granicą – potwierdzają się obawy o kondycję firm w Europie Środkowej.

W marcu sytuacja wróciła do normy, tj. więcej było otwieranych postępowań układowych (dwanaście) niż zamiany nieudanych postępowań naprawczych na likwidację (siedem takich przypadków).

– Różnica nie jest jednak duża – oczekujemy więc na sytuację, gdy zdecydowana większość postępowań układowych będzie kończyła się sukcesem, i to nie tylko w wyniku zmiany prawa – zapowiadanego wyraźnego uproszczenia procedur naprawczych i układowych, ale także w wyniku wyraźniejszej poprawy warunków rynkowych. Jak na razie zarówno zmiana prawa jak i bardziej łaskawa dla firm w procesie naprawczym koniunktura rynkowa każą na siebie czekać – zwraca uwagę Maciej Harczuk, prezes zarządu Euler Hermes Collections Sp. z o.o. Jak dodaje na temat bieżących problemów, z którymi muszą się mierzyć polscy przedsiębiorcy: - Spodziewaliśmy się w bieżącym roku lekkiej zadyszki w naszym regionie i niestety rosnące problemy z odzyskaniem należności na jednych z najdynamiczniej dotychczas rosnących rynkach eksportowych – czeskim i słowackim to potwierdzają. Od naszych południowych sąsiadów notujemy coraz więcej zleceń odzyskania należności na rzecz polskich eksporterów żywności oraz innych artykułów pierwszej potrzeby. Potwierdza to także rosnąca u naszych południowych sąsiadów liczba zgłaszanych nam przez przedsiębiorców prób wyłudzeń, przejęcia towaru itp. Wbrew pozorom były to dotychczas zdarzenia kojarzone częściej z rynkami zachodnioeuropejskimi, np. brytyjskim, niż środkowoeuropejskimi, lepiej przecież znanymi i o mniejszej barierze kulturowej dla polskich przedsiębiorców.

Marzec – przerwana negatywna tendencja wzrostu liczby upadłości na południowym wschodzie i w Wielkopolsce; kontynuacja spadku liczby bankructw na północy kraju i w woj. dolnośląskim

Zaskakujący jest wzrost liczby upadłości w woj. kujawsko-pomorskim. To tutaj miała miejsce największa upadłość opublikowana w marcu, mająca negatywne skutki dla lokalnej społeczności, ale bez strat dla dostawców – wiązała się bowiem z planowaną restrukturyzacją w ramach grupy firm należących do krajowego potentata chemicznego.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Zaskakujący jest wzrost liczby upadłości w woj. kujawsko-pomorskim. To tutaj miała miejsce największa upadłość opublikowana w marcu, mająca negatywne skutki dla lokalnej społeczności, ale bez strat dla dostawców.


W woj. mazowieckim upadłości podzielić można pomiędzy budownictwo, handel i usługi – zaskoczeniem nie jest, iż w tym województwie firm produkcyjnych działa i w efekcie upada mniej. Nie jest więc jak na razie Mazowsze beneficjentem poprawy koniunktury przemysłowej, odwrotnie niż Dolny Śląsk.

fot. mat. prasowe

Informacje o upadłościach firm opublikowane w ciągu I kw. w odniesieniu do ich miejsca rejestracji

W woj. mazowieckim upadłości podzielić można pomiędzy budownictwo, handel i usługi – zaskoczeniem nie jest, iż w tym województwie firm produkcyjnych działa i w efekcie upada mniej.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: