eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Działalność produkcyjna: najlepsze lokalizacje 2014

Działalność produkcyjna: najlepsze lokalizacje 2014

2014-03-20 10:30

Działalność produkcyjna: najlepsze lokalizacje 2014

Działalność produkcyjna: najlepsze lokalizacje 2014 © Vladimir Melnik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jeśli prowadzić w dzisiejszych czasach przedsiębiorstwo trudniące się produkcją, to w Azji - najlepiej w Malezji, na Tajwanie lub w Korei Południowej - tak przynajmniej wynika z najnowszego rankingu najlepszych lokalizacji na świecie według kosztów, rodzajów ryzyka i warunków prowadzenia działalności produkcyjnej (Manufacturing Index 2014).

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Powodów do wstydu nie powinna mieć również Polska - w zestawieniu sporządzonym przez Cushman & Wakefield zajmujemy wysoką, trzynastą pozycję na świecie i czwartą w regionie EMEA, przed Republiką Południowej Afryki, Szwecją, Austrią i Wielką Brytanią.

W opublikowanym raporcie uwzględniono czynniki, które mogą wpływać na działalność przedsiębiorstw produkcyjnych w 30 krajach o największej produkcji przemysłowej według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

Głównym celem opracowanego rankingu jest wskazanie parametrów, które przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę przy ocenie i wyborze najbardziej odpowiednich lokalizacji na potrzeby ekspansji lub relokacji.

Raport zawiera analizę trzech głównych obszarów, tj. kosztów, rodzajów ryzyka i warunków, które zostały podzielone na ponad 30 podkategorii. W celach porównawczych określono wagę poszczególnych czynników, takich jak logistyka, prawdopodobieństwo klęsk żywiołowych, ryzyko gospodarcze oraz koszty energii i pracy.

fot. mat. prasowe

Ranking lokalizacji pod działalność produkcyjną

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Ranking lokalizacji pod działalność produkcyjną” (Manufacturing Index 2014) wynika, że najlepszą lokalizacją świata jest obecnie Malezja.


Ranking sporządzono dla przykładowej spółki o wysoko zmechanizowanym profilu działalności, która na ogół potrzebuje niewykwalifikowanej siły roboczej, funkcjonuje na rynku obejmującym wiele regionów oraz oferuje jeden produkt gotowy. Firmy tego typu zazwyczaj kierują swoją ofertę do rosnącej populacji miejskiej i uważają zrównoważony rozwój za istotny czynnik. Pozycje wszystkich państw w rankingu zostały określone w wyniku przyjęcia takiej firmy za punkt odniesienia.

fot. mat. prasowe

Waga kategorii

Malezja uzyskała szczególnie wysokie oceny w kategoriach związanych z kosztami i poszczególnymi rodzajami ryzyka, co tłumaczy jej najwyższą pozycję w rankingu.



Malezja uzyskała szczególnie wysokie oceny w kategoriach związanych z kosztami i poszczególnymi rodzajami ryzyka, co tłumaczy jej najwyższą pozycję w rankingu. Kraj ten należy do grona najtańszych lokalizacji uwzględnionych w zestawieniu. Na drugim miejscu uplasował się Tajwan, a na kolejnych Korea Południowa i Tajlandia.

Chiny, które są największą potęgą produkcyjną świata, pozostały w tyle za liderem rankingu ze względu na gorsze oceny w kategorii ryzyka, ale niskie koszty pozwoliły im utrzymać się na piątym miejscu zestawienia.

Richard Middleton, dyrektor zarządzający firmy Cushman & Wakefield w regionie Azji i Pacyfiku, dział usług dla inwestorów i najemców korporacyjnych, powiedział: „Azja i Pacyfik nadal zajmuje kluczowe miejsce na mapie produkcji przemysłowej świata, o czym świadczy obecność państw z tego regionu w pierwszej piątce rankingu. W kolejnych latach inne kraje takie jak Wietnam i Filipiny również mogą stać się ważnymi lokalizacjami produkcyjnymi”.

Wśród państw Ameryki Północnej i Południowej na najwyższym szóstym miejscu znalazła się Kanada, która zawdzięcza swą pozycję przede wszystkim uznaniu jej za najbardziej bezpieczną lokalizację ze wszystkich 30 uwzględnionych w badaniu. Stany Zjednoczone i Meksyk również uplasowały się wysoko w rankingu, odpowiednio na dziewiątym i dziesiątym miejscu.

Mark Wanic, dyrektor działu rozwiązań dla najemców w firmie Cushman & Wakefield w Ameryce Północnej i Południowej, powiedział: „Kraje obu Ameryk stanowią blisko jedną trzecią lokalizacji z pierwszej dziesiątki tegorocznego zestawienia, co świadczy o atrakcyjności tego regionu dla globalnych producentów. Sektor produkcji przemysłowej nadal rozwija się w Stanach Zjednoczonych i będzie czynnikiem dalszego wzrostu w regionie”.

W regionie EMEA na uwagę zasługują Rosja i Turcja, które znalazły się odpowiednio na siódmej i jedenastej pozycji. Ze względu na dynamiczny rozwój produkcji w Turcji coraz więcej firm decyduje się na tę lokalizację.

Simon O’Reilly, dyrektor ds. zarządzania relacjami z klientami firmy Cushman & Wakefield, dział usług dla inwestorów i najemców korporacyjnych w regionie EMEA, powiedział: „W krajach EMEA działa wiele firm produkcyjnych z różnych sektorów gospodarki i w kolejnych latach region ten będzie nadal się rozwijać. Obserwujemy wzrost zainteresowania lokalizacjami takimi jak Turcja, ale tradycyjne obszary produkcyjne, między innymi w Europie Środkowej i Niemczech, nadal cieszą się dużą popularnością”.

Tom Listowski, Partner oraz Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią, powiedział: „Trzynaste miejsce w rankingu obejmującym 30 krajów na świecie, w tym takich gigantów w zakresie produkcji jak Chiny, Indie i USA, to ogromny sukces Polski i potwierdzenie jej dominującej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej (nie włączając Rosji) jako doskonałej lokalizacji dla działań produkcyjnych zagranicznych firm. Ponadto zajęcie czwartego miejsca w całym regionie EMEA świadczy o tym, że Polska jest postrzegana jako kraj o silnych fundamentach makroekonomicznych oraz bezpiecznym i wiarygodnym rynku, który jest i będzie atrakcyjnym miejscem dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: