eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Prowadzenie działalności produkcyjnej: Polska najlepsza w EMEA?

Prowadzenie działalności produkcyjnej: Polska najlepsza w EMEA?

2022-12-17 00:20

Prowadzenie działalności produkcyjnej: Polska najlepsza w EMEA?

Polska z pozycją lidera wśród najlepszych lokalizacji produkcyjnych w regionie EMEA © pixabay.com

Cushman & Wakefield przedstawia wyniki najnowszego rankingu Manufacturing Risk Index (MRI). Opracowanie ocenia atrakcyjność 45 krajów pod względem prowadzenia w nich działalności produkcyjnej. W przypadku regionu EMEA, Polska okazała się najwyżej sklasyfikowanym w zestawieniu krajem. Za tym wynikiem stoją niższe w porównaniu z Europą Zachodnią i Północną koszty pracy i energii elektrycznej. Tuż za nami uplasowały się Czechy, które utraciły pozycję lidera.

Przeczytaj także: Pracownik produkcji przemysłowej potrzebny od zaraz. Kogo szukają firmy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Co powoduje, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla prowadzenia działalności przemysłowej?
  • Który z krajów jest liderem rankingu bazowego?
  • Co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje firm o wyborze lokalizacji dla swojej działalności?

Ranking Manufacturing Risk Index (MRI) ocenia względną atrakcyjność 45 krajów w regionie EMEA, obu Amerykach oraz regionie Azji, Australii i Oceanii pod kątem lokowania w nich produkcji oraz umożliwiają firmom przeanalizowanie potencjalnego wpływu aktualnych warunków na prowadzoną działalność.
Pozycja Polski, jako najbardziej atrakcyjnego dla prowadzenia działalności produkcyjnej kraju EMEA jest kolejnym potwierdzeniem dobrych perspektyw, pomimo wymagających kolejnych miesięcy. Wykwalifikowani i rzetelni pracownicy, dostęp do doskonałej infrastruktury logistycznej, doskonałe otoczenie biznesowe, a także stosunkowo niskie ryzyka ekonomiczne i energetyczne, a także atrakcyjne koszty budowy i jedne z najniższych w regionie koszty mediów czynią nasz kraj idealną lokalizacją dla działalności produkcyjno-przemysłowej. – komentuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.

Ocena poszczególnych krajów obejmuje trzy główne obszary:
  • Warunki – środowisko biznesowe, w tym dostępność pracowników oraz dostęp do rynków zbytu
  • Koszty – koszty operacyjne, w tym koszty pracy, energii elektrycznej i nieruchomości
  • Ryzyko – ryzyko polityczne, ekonomiczne i środowiskowe

Dokonaliśmy weryfikacji ryzyk, kosztów i otoczenia biznesowego pod kątem wielu kryteriów i wskaźników, niemniej jednak w każdym przypadku Polska plasowała się w najwyższym kwartylu skupiającym najbardziej atrakcyjne kraje świata, w których ryzyka związane z uruchomieniem operacji produkcyjnej zostało zdefiniowane jako najniższe – tłumaczy Damian Kołata.

Według danych OECD bezpośrednie inwestycje do Polski w 2021 roku były rekordowe i wyniosły aż 24.8 miliardy dolarów (w ramach prawie 450 nowych zagranicznych projektów) co uplasowało Polskę pod tym względem jako 6 największy kraj pod względem wielkości inwestycji w Europie i 3 w Unii Europejskiej.
Wysoką pozycję Polski potwierdzają również inne wyniki badań C&W, które pokazują, iż typowa operacja logistyczna, prowadzona w średniej wielkości magazynie o powierzchni 10 000 mkw, generuje o ponad 1/3 mniej koszów (34%), niż w Czechach i aż o 2/3 mniej (62%) niż w Niemczech, ze względu na niskie koszty energii, pracy, a także najmu w porównaniu do innych europejskich krajów - dodaje ekspert.

Ogólne wnioski z raportu MRI Manufacturing Risk Index (MRI)


Pozycję lidera rankingu bazowego utrzymują Chiny, dzięki wciąż znacznie niższym kosztom pracy w porównaniu z innymi głównymi lokalizacjami produkcyjnymi. Ponadto na wzrost produkcji przemysłowej w Chinach pozytywnie wpływają nowo powstające sektory gospodarki, m.in. branża produktów bazujących na tzw. nowej energii czy nowych materiałach, takich jak stacje do ładowania samochodów elektrycznych, turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne, a także produkcja pojazdów zasilanych tego typu energią – wszystko to dzięki rządowym programom wsparcia. Transformacja ta – w połączeniu z dalszą ekspansją gospodarczą regionu Azji, Australii i Oceanii oraz związanym z tym popytem na towary – nadal będzie wpływać na umacnianie się chińskiego przemysłu.

Pod względem wysokości kosztów prowadzenia działalności produkcyjnej, kraje azjatyckie dominują wśród najlepszych lokalizacji świata – 8 z 10 pierwszych pozycji w rankingu MRI znajduje się w Azji. Na korzyść Chin, Indonezji i Indii nadal przemawia nie tylko duża podaż taniej siły roboczej, lecz także niższy koszt energii elektrycznej i budowy nieruchomości.

Wśród państw europejskich i basenu Morza Śródziemnego, swoje pozycje w tegorocznym rankingu umocniły również Turcja, Polska, Maroko oraz Tunezja. Oferują one koszty pracy w przeliczeniu na USD na zasadniczo stabilnym, a nawet nieznacznie niższym poziomie, a także stosunkowo niskie ceny energii elektrycznej. Choć koszty energii w Polsce wzrosły, wciąż są niższe niż w innych krajach, takich jak Litwa, Rumunia, Bułgaria czy Czechy.

Biorąc pod uwagę ryzyko jako główny czynnik lokalizacyjny, Chiny pozostają liderem rankingu – częściowo za sprawą wysokich ocen w takich kategoriach, jak warunki prowadzenia działalności i czynniki kosztowe, ale także dzięki zmniejszeniu się ryzyka korporacyjnego i ekonomicznego. W ostatnich latach Chiny wdrożyły reformy mające na celu złagodzenie przepisów regulujących inwestycje zagraniczne, co sygnalizuje determinację tego kraju w tworzeniu atrakcyjnych warunków dla kolejnych inwestycji.

Kraje europejskie zazwyczaj charakteryzują się najniższym ryzykiem geopolitycznym w świecie, ale z powodu wyzwań związanych z dynamiką wydarzeń w skali regionalnej i globalnej obecnie wiele z nich stoi w obliczu podwyższonego poziomu ryzyka, zwłaszcza ekonomicznego i politycznego. W przypadku niektórych, m.in. Czech i Polski, postępy na drodze do osiągnięcia celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – w połączeniu z bardzo konkurencyjnym poziomem kosztów – umożliwiły im umocnienie swoich pozycji w rankingu, pomimo wzrostu ryzyka gospodarczego.

Warunki geopolityczne funkcjonowania rynku przemysłowego


Po niemal trzech latach zarządzania ryzykiem i trudnościami związanymi z globalną pandemią COVID-19, firmy działające w sektorze produkcyjno-przemysłowym stają w obliczu kolejnych, nowych wyzwań oraz konieczności rozwiązywania długofalowych problemów.

Pandemia COVID-19 oraz zakłócenia w produkcji i transporcie towarów na całym świecie uwydatniły znaczenie dobrze funkcjonujących i niezawodnych łańcuchów dostaw. Najbardziej znaczące skutki pandemii stały się nieco mniej dotkliwe, ale globalna gospodarka i przedsiębiorstwa stanęły w obliczu nowych, zmieniających się wyzwań.

Wojna w Ukrainie nie tylko wpłynęła na dostępność oraz ceny energii i surowców, lecz także spowodowała wzrost ryzyka, zwłaszcza gospodarczego i politycznego, ponieważ widmo rosnących kosztów i trudności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej prowadzi do coraz większych napięć społecznych i politycznych. Zmiany klimatu i ryzyko klęsk żywiołowych w dalszym ciągu utrudniają poszczególnym krajom stworzenie i zapewnienie stabilnych i bezpiecznych warunków dla rozwoju firm. Ponadto, dynamika na rynku pracy – zwłaszcza dostępność i koszt odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – wciąż jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje firm o wyborze lokalizacji dla prowadzenia działalności produkcyjnej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: