eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Służba zdrowia: globalne perspektywy 2014

Służba zdrowia: globalne perspektywy 2014

2014-02-27 12:29

Służba zdrowia: globalne perspektywy 2014

Rosnące koszty problemem służby zdrowia na świecie © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu najbliższych czterech lat globalne wydatki na służbę zdrowia wzrosną o 5,3 proc. rocznie. Jednocześnie jednak branża ta wciąż boryka się z problemem rosnących kosztów, a także coraz trudniejszym dostępem do usług medycznych. Sytuacji nie poprawia przewidywana perspektywa starzejącego się społeczeństwa. W 2050 roku na świecie będzie 2 mld osób powyżej 60. roku życia. Zdaniem autorów raportu „Global health care outlook: Shared challenges, shared opportunities” firmy doradczej Deloitte, wiele problemów służby zdrowia jest wspólnych dla całego świata. Część z nich musi być rozwiązywana w skali globalnej.

Przeczytaj także: Opieka zdrowotna, czyli profilaktyka i nowe technologie

W 2014 roku wydatki na służbę zdrowia na świecie będą stanowić 10,5 proc. globalnego PKB. W Ameryce Północnej w tym roku na służbę zdrowia zostanie przeznaczone aż 17,4 proc. PKB, w Europie Zachodniej będzie to 10,7 proc., ale już w Azji i Australii jedynie 6,6 proc. W Polsce będzie to 7,6 proc.

Według raportu Deloitte najważniejszymi czynnikami wzrostu w branży na całym świecie są: rosnące wydatki na ochronę zdrowia (także na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, Indie, Indonezja, Rosja i Meksyk), spodziewany wzrost liczby ludności, bogacenie się społeczeństw oraz programy rządowe (mające na celu poprawę dostępu do służby zdrowia).

fot. mat. prasowe

Przegląd branżowy

Według oczekiwań, w ciągu najbliższych pieciu lat szybko będą rosnąć wydatki na rynkach wschodzących, m.in. w Chinach, Indiach, Indonezji, Rosji i Meksyku.


Z drugiej strony w 2014 roku sektor ten będzie musiał stawić czoła czterem poważnym wyzwaniom, które będą miały charakter zarówno lokalny i globalny, tj.:
  • skutkom starzenia się społeczeństwa oraz rosnącej liczbie chorób przewlekłych,
  • wysokim kosztom i jakości świadczonych usług,
  • dostępowi do opieki medycznej w krajach rozwiniętych i na rynkach wschodzących,
  • a także wykorzystaniu technologii medycznych oraz procesów zarządzania danymi.

Starzenie się społeczeństwa i wzrost liczby osób cierpiących na choroby przewlekłe to trwały trend, który w najbliższych latach będzie kształtować popyt na usługi opieki medycznej zarówno w krajach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących. Do 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia potroi się i wyniesie 2 mld w skali globalnej. W Europie aż 37 proc. ludności w tym czasie będzie mieć powyżej 60 lat, dla porównania w Afryce – 10 proc. Już za trzy lata w Europie Zachodniej odsetek osób powyżej 65. roku życia wyniesie 20 proc., a w Japonii nawet 27 proc.

fot. mat. prasowe

Czynniki wzrostu

W ciągu najbliższych czterech lat globalne wydatki na służbę zdrowia wzrosną o 5,3 proc. rocznie. Jednocześnie jednak branża ta wciąż boryka się z problemem rosnących kosztów, a także coraz trudniejszym dostępem do usług medycznych.


Starzejące się społeczeństwo obciąży systemy opieki medycznej w wielu krajach. Wysokie koszty leczenia chorób przewlekłych, które obecnie są przyczyną 63 proc. zgonów, sprawią, że rządy oraz sami lekarze będą musieli skupić się na profilaktyce i propagowaniu wiedzy o zdrowiu, a jednocześnie firmy farmaceutyczne będą nadal intensywnie pracować nad odkrywaniem nowych leków.

Problem starzejącego się społeczeństwa skutkuje między innymi tym, że systemy finansowania publicznej i prywatnej służby zdrowia są coraz bardziej obciążone, a rosnące koszty ochrony zdrowia stają się niemożliwe do udźwignięcia.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze tendencje

Starzenie się społeczeństwa i wzrost liczby osób cierpiących na choroby przewlekłe to trwały trend, który w najbliższych latach będzie kształtować popyt na usługi opieki medycznej zarówno w krajach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących.


„W 2013 roku globalne wydatki na służbę zdrowia wzrosły o 2,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W latach 2014-2017 szacuje się szybszy wzrost na poziomie 5 proc. rocznie. Z uwagi na zwiększający się popyt na świadczenia medyczne (starzejące się społeczeństwa) rosnące nakłady nie zawsze przekładają się na lepsze wyniki lub na wyższą jakość opieki medycznej” – mówi Bartosz Krawczyk, menedżer w dziale Konsultingu, Deloitte.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: