eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł w Europie wymaga odnowy

Przemysł w Europie wymaga odnowy

2014-01-24 13:38

Przeczytaj także: Grudzień 2013: słabe wyniki przemysłu


Konkurencyjny przemysł priorytetem polityki europejskiej

Wyzwania przyszłości, jaka rysuje się przed Europą, wymagają wytycznych dla wspólnej polityki, uzgodnionych na najwyższym politycznym szczeblu: na forum Rady Europejskiej. Jest to konieczne, jeśli mamy zapewnić spójność i odpowiednią rangę wszelkich dostępnych Unii instrumentów. Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich, przekonując rządzących do uznania podstawowej roli przemysłu jako dźwigni konkurencyjności i zrównoważonego wzrostu gospodarki europejskiej oraz do priorytetowego traktowania – bez względu na dziedzinę polityki – problemu konkurencyjności przemysłu.

Komisja uważa, że w dążeniu do umocnienia konkurencyjności przemysłu europejskiego należy konsekwentnie egzekwować następujące priorytety:
  • Szczególnie priorytetowe traktowanie, w każdej dziedzinie polityki, problemu konkurencyjności przemysłowej, przez wzgląd na wagę wkładu przemysłu w ogólne wyniki gospodarcze UE.
  • Maksymalne zwiększenie potencjału rynku wewnętrznego, poprzez rozwój niezbędnej infrastruktury, przy zapewnieniu ciągłości, prostoty i przewidywalności ram prawnych sprzyjających przedsiębiorczości i innowacji, przez dalszą integrację rynków finansowych, zwiększenie możliwości w zakresie szkoleń i swobody przemieszczania się obywateli, a także uzupełniając wewnętrzny rynek usług, będący istotnym czynnikiem wzmacniającym konkurencyjność przemysłu.
  • Podejmowanie kroków, tak na rynku wewnętrznym, jak i na arenie międzynarodowej, zmierzających do zapewnienia dostępu do surowców i energii w korzystnej, lecz stosownej do globalnej sytuacji cenie.
  • Efektywne wdrożenie i wykorzystanie wszelkich instrumentów finansowych UE poprzez kombinację funduszy regionalnych i finansowania w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME), środków na badania naukowe („Horyzont 2020”), funduszy strukturalnych (nie mniej niż 100 mld EUR ze środków regionalnych) oraz budżetów krajowych z korzyścią dla innowacji, inwestycji i odnowy przemysłu.
  • Przywrócenie normalnego kredytowania dla realnej gospodarki. W szczególności Europejski Bank Inwestycyjny ma tu do odegrania strategiczną rolę poprzez ściślejsze ukierunkowanie pożyczek na rzecz innowacyjnych i przemysłowych projektów. Unia musi w dalszym ciągu pokonywać trudności wynikające z rozdrobnienia rynków finansowych, tworząc warunki dla rozwoju alternatywnych źródeł finansowania.
  • Usprawnienie dalszej integracji unijnych przedsiębiorstw, w szczególności MŚP, w ramach globalnych łańcuchów wartości, dążąc do zwiększenia ich konkurencyjności i ułatwionego dostępu do rynków światowych na dogodniejszych warunkach konkurencji.
  • Umacnianie konkurencyjności przemysłu ma żywotne znaczenie dla ożywienia gospodarki i wzrostu zatrudnienia w perspektywie wyznaczonego na rok 2020 celu: nie mniej niż dwudziestoprocentowego udziału przemysłu w unijnym PKB.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: