eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2014

Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2014

2014-01-24 11:21

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface


Diagnoza dla pozostałej części strefy euro jest mniej jednoznaczna. Można przynajmniej stwierdzić, że ryzyko przestało rosnąć. We Francji, gdzie przedsiębiorcom nie udało się znacząco obniżyć kosztów, firmy nadal są niezwykle wrażliwe na wahania popytu krajowego, a ten w dalszym ciągu jest bardzo mizerny w porównaniu z historyczną średnią (prognozowany wzrost gospodarczy +0,6% w 2014 r.) Konsekwencją tej wrażliwości jest wciąż wysoka liczba przypadków niewypłacalności: około 62.000 w 2014 r. W Europie Południowej słaby popyt wewnętrzny, zdominowanie działalności gospodarczej przez bardzo małe i wrażliwe firmy, a dodatkowo brak innowacji, uniemożliwiły poprawę w zakresie ryzyka kredytowego. Ponadto, na przykład w Hiszpanii, wysoki poziom osiąga zadłużenie przedsiębiorstw.

Gospodarki wschodzące: trudna sytuacja firm na głównych rynkach wschodzących, jednak wiele gospodarek Afryki Subsaharyjskiej utrzymuje dobre wyniki

W 2014 r. wzrost w państwach BRICS wyhamuje o 2,4 punktu w porównaniu ze średnią za lata 2000–2011. Zdaniem Coface nie jest to wynikiem zwykłego cyklicznego spadku koniunktury, lecz wynika z ograniczeń podaży (popyt gospodarstw domowych przewyższa możliwości lokalnej produkcji, która nie jest w stanie dłużej utrzymać się na takim samym poziomie). Inwestycje natrafiają na przeszkody natury strukturalnej: niedostateczna infrastruktura, niesprzyjający klimat dla biznesu i niedobory wykwalifikowanej siły roboczej. Dodatkowo, słabnąca podaż lokalna napędza import, przez co w 2014 r. utrzyma się wysoki deficyt obrotów bieżących. Kursy walutowe będą zatem niestabilne tym bardziej, że Brazylię, Indie, Turcję i RPA czekają w 2014 r. ważne wybory.

Cztery państwa Afryki Subsaharyjskiej oparły się temu nowemu wzrostowi ryzyka. Pomimo niepewnej sytuacji pod względem bezpieczeństwa Coface umieszcza na pozytywnej liście obserwacyjnej ocenę D Rwandy i Nigerii, oraz C - Kenii. Ocena Wybrzeża Kości Słoniowej zostaje podwyższona do poziomu C. W 2014 r. powinien się tam utrzymać solidny wzrost gospodarczy, który kraj zawdzięcza korzystnej dla konsumentów dywersyfikacji branż.

– Obniżenie poziomu ryzyka w krajach rozwiniętych potwierdzają pozytywne tendencje obserwowane w dwóch dużych gospodarkach – USA i Niemiec. Oba państwa zyskują na solidnych podstawach finansowych swojego sektora przedsiębiorstw oraz na ożywieniu gospodarczym, które obecnie opiera się na mocniejszych fundamentach. Jeśli chodzi o innych ważnych graczy europejskich, koniec recesji oznacza dla nich na razie stabilizację ryzyka. Oczekiwany wzrost będzie jednak powolny. Właściwie dopiero przy stopie wzrostu wynoszącej przynajmniej +0,8% we Włoszech, +1,6% we Francji i +2,5% w Wielkiej Brytanii, zaobserwowalibyśmy znaczący spadek liczby upadłości. Jednakże w żadnej z tych trzech gospodarek przewidywany wzrost w 2014 r. nie osiągnie takiego poziomu. W krajach wschodzących, deficyty na rachunkach bieżących i długotrwale spowolnienie wzrostu podcinają skrzydła firmom. Na szczęście jednak są od tego wyjątki: wyłania się nowa generacja państw charakteryzujących się odpornością na wstrząsy zewnętrzne, z wieloma gospodarkami Afryki Subsaharyjskiej na czele – mówi Yves Zlotowski, Główny Ekonomista Coface.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: