eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chmura motorem rozwoju contact center

Chmura motorem rozwoju contact center

2014-01-23 09:31

Chmura motorem rozwoju contact center

Chmura motorem rozwoju contact center © Brian Jackson - Fotolia.com

Interactive Intelligence Group Inc. (Nasdaq: ININ), globalny dostawca oprogramowania i usług zwiększających jakość obsługi klienta, udostępnił najnowszą analizę firmy Frost & Sullivan “Cloud Momentum Boosts Trends in the Contact Center". Według opublikowanych w niej danych, w 2012 roku po raz pierwszy wydatki na chmurowe rozwiązania contact center prześcignęły rynek rozwiązań wdrażanych tradycyjnie, w siedzibie firmy. Frost & Sullivan przewiduje, że do 2017 roku nakłady na hostowane contact center będą rosły w średnim tempie 12,1% rocznie, podczas gdy tempo wzrostu rynku rozwiązań wdrażanych tradycyjnie nie przekroczy w tym okresie 5,5%.

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing

Analitycy firmy Frost & Sullivan szacują, że wartość globalnego rynku hostowanych rozwiązań contact center wzrosła od 1,561 bilionów dolarów w 2011 roku do 1,761 bilionów dolarów w 2012 r., co oznacza rozwój o 12,8%. W kalkulacji uwzględniono wydatki na hostowane i chmurowe aplikacje ACD, IVR, kampanie wychodzące, czaty, monitoring jakości, zarządzanie personelem i analitykę obsługi klienta. W tym samym roku globalna wartość rozwiązań contact center wdrożonych w modelu tradycyjnym zwiększyła się tylko o 0,6%, od 1,615 do 1,62 bilionów dolarów. Choć porównanie nie jest idealne, ponieważ podczas określania wartości rynku tradycyjnego nie uwzględniono opłat za wsparcie, jednak dane te obrazują niezaprzeczalny trend, polegający na częściowej lub całkowitej migracji klientów do rozwiązań contact center w modelu cloud.

„Dane opublikowane przez firmę Frost & Sullivan potwierdziły naszą opinię o kierunku rozwoju branży. Interactive Intelligence udostępnia system contact center w chmurze od 2009 roku; od tego czasu co roku obserwujemy znaczący wzrost ilości wdrożeń w tym modelu. W 2012 roku zamówienia cloud osiągnęły poziom 35% całkowitej liczby zamówień firmy. Tak wyraźny i stały wzrost w ciągu trzech lat to moim zdaniem świadectwo, że chmura to coś więcej niż przelotna medialna moda” – powiedział Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej, Interactive Intelligence.

Frost & Sullivan przewiduje, że w 2017 roku globalny rynek hostowanych rozwiązań contact center osiągnie wartość 3.162 bilionów dolarów, co oznacza średnie roczne tempo wzrostu 12,1%. W tym samym czasie sektor rozwiązań wdrożonych w modelu tradycyjnym będzie rósł w średnim tempie 5,5 % rocznie, osiągając w 2017 roku wartość 1.892 biliona dolarów.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Chmura motorem rozwoju contact center

Frost & Sullivan przewiduje, że do 2017 roku nakłady na hostowane contact center będą rosły w średnim tempie 12,1% rocznie, podczas gdy tempo wzrostu rynku rozwiązań wdrażanych tradycyjnie nie przekroczy w tym okresie 5,5%.


„Chmura podbija rynek, ponieważ z punktu widzenia użytkownika jest po prostu bardzo wygodna. Zamiast kupować serwery i licencje, klient kupuje jedynie funkcje, których w danym momencie potrzebuje. Zamiast martwić się o ciągłość pracy systemu i bezpieczeństwo danych, podpisuje z dostawcą umowę na dany poziom SLA i rozlicza go z osiąganych efektów. Zamiast szkolenia własnego zespołu administracyjnego, korzysta ze specjalistów, którzy z danym systemem pracują od lat” – powiedział Marcin Grygielski.

W Europie rozwój chmury jest dodatkowo stymulowany przez kryzys ekonomiczny. W niepewnej sytuacji gospodarczej firmy poszukują oszczędności, a model chmury jest bardzo korzystny finansowo. Brak bariery inwestycyjnej, redukcja kosztów CAPEX i kontrola OPEX, powiązanie kosztów z wykorzystywanymi zasobami oraz niższe nakłady na sprzęt dla wielu firm stanowią znaczące argumenty. Frost & Sullivan przewiduje, że na rynku europejskim penetracja chmurowych i hostowanych rozwiązań contact center wzrośnie od 8% w 2012 roku do 15% w 2017.

“Największymi barierami dla rozwoju chmurowych contact center w Polsce są obawy klientów o bezpieczeństwo i ciągłość pracy systemu. Faktycznie jeszcze kilka lat temu większość systemów borykała się z tymi problemami. Jednak aktualnie istnieją już na rynku rozwiązania w pełni zwirtualizowane, które umożliwiają tworzenie na serwerze systemowym odrębnej instancji dla każdego odbiorcy usługi chmurowej i zapewniają wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych. Szczególnie wymagający klienci zawsze mogą wybrać usługę cloud w modelu hybrydowym, w którym dane wrażliwe nie opuszczają wewnętrznej sieci odbiorcy. Jeśli chodzi o ciągłość pracy systemu, zaufany dostawca jest w stanie podpisać z nami umowę SLA gwarantującą czas działania usługi na poziomie 99,999%. Praktycznie rzecz biorąc mamy w tym wypadku większą gwarancję stabilności, niż w wypadku tradycyjnego zakupu licencji.” – powiedział Marcin Grygielski.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: