eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projektowanie centrum danych: 9 najczęstszych błędów

Projektowanie centrum danych: 9 najczęstszych błędów

2013-11-26 10:02

Projektowanie centrum danych: 9 najczęstszych błędów

Jakie błędy popełniane są przy projektowaniu centrum danych? © buchachon - Fotolia.com

Błędy popełnione w trakcie planowania budowy lub rozbudowy centrum danych mogą prowadzić do klęski przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli nie zbadano konkretnych potrzeb firmy. Schneider Electric ostrzega przed dziewięcioma najczęstszymi błędami, których należy unikać, aby pomyślnie stworzyć centrum danych.

Przeczytaj także: Polska hubem centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej

„Wiele przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność przekraczając margines bezpieczeństwa i wydolności systemów danych i nie dysponując potencjałem do rozbudowy. Co więcej, istnieje wiele przeładowanych i przestarzałych centrów danych, które blokują dynamicznie rozwijające się firmy i instytucje. Szybkość wprowadzenia produktu na rynek jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego sukcesie, a jednak z powodu nieprzejrzystego planowania, wiele centrów danych jest przestarzała już w momencie powstania. Dlatego też odpowiednio staranne planowanie odgrywa tak wielką rolę w rozwiązywaniu tego typu problemów” – mówi Dariusz Koseski, Wiceprezes Schneider Electric Polska.

Oto lista dziewięciu najczęstszych błędów, których należy się wystrzegać podczas tworzenia i rozbudowy centrów danych:

Nie uwzględnienie całkowitego kosztu posiadania (TCO)

Skupianie się tylko na kosztach inwestycyjnych to pułapka, w którą łatwo wpaść. Podczas planowania należy też brać pod uwagę koszty eksploatacji i utrzymania (OpEx) elementów infrastruktury o krytycznym znaczeniu dla działalności centrum. Jeśli nie sformułuje się budżetu kosztów prowadzenia działalności i utrzymania na okres 3-7 lat, nie można będzie również opracować modelu zwrotu z inwestycji (ROI), a tym samym podejmować trafnych decyzji biznesowych. Dlatego optymalnie prowadzony proces planowania budowy bądź rozbudowy centrum danych powinien opierać się na uwzględnieniu trzech parametrów TCO: kosztów inwestycyjnych, kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem oraz wydatków na energię.

Nieprawidłowo oszacowane koszty budowy

Innym powszechnym błędem jest złe szacowanie kosztów. Wydatki na budowę są często niedoszacowane, co odbija się negatywnie na płynności procesu decyzyjnego, ponieważ zgłoszony i zatwierdzony budżet okazuje się niewystarczający do realizacji projektu. Konieczne jest zatem znalezienie nowych środków, a budowa się opóźnia.

Źle dobrane kryteria projektowe i nieprawidłowa charakterystyka systemu

Nadmierna rozbudowa infrastruktury to marnotrawstwo kapitału. Często zdarza się, że projektowana konstrukcja i prognozowany poziom zużycia energii nie odpowiadają rzeczywistym potrzebom. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac określić właściwe kryteria projektowe i poprawnie zdefiniować parametry wydajności, co stanowi podstawę stworzenia kosztorysu inwestycji i eksploatacji.

fot. buchachon - Fotolia.com

Jakie błędy popełniane są przy projektowaniu centrum danych?

Skupianie się tylko na kosztach inwestycyjnych to pułapka, w którą łatwo wpaść. Podczas planowania należy też brać pod uwagę koszty eksploatacji i utrzymania (OpEx) elementów infrastruktury o krytycznym znaczeniu dla działalności centrum.


Wybór lokalizacji zanim ustalono kryteria projektowe

Firmy i instytucje często rozpoczynają poszukiwania idealnej lokalizacji nie posiadając jeszcze przygotowanych kryteriów projektu i charakterystyki wydajności. Przedwczesny wybór lokalizacji często prowadzi do problematycznej sytuacji, w której zaplanowana przestrzeń nie spełnia zdefiniowanych później wymogów. Np. centra danych odpowiedzialne za realizację zadań o krytycznym znaczeniu biznesowym, wymagają spełnienia długiej listy wymogów, które często nie mogą być zaspokojone w przypadku przestrzeni podzielonej na kilka pomieszczeń bez narażania się na znacznie wyższe koszty konstrukcyjne lub ograniczenia przestrzeni dostępnej na przyszłą rozbudowę infrastruktury.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: