eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Projektowanie centrum danych: 9 najczęstszych błędów

Projektowanie centrum danych: 9 najczęstszych błędów

2013-11-26 10:02

Przeczytaj także: Polska hubem centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej


Rozpoczęcie planowania przestrzeni przed określeniem kryteriów projektowych

Ulokowanie wszystkich elementów infrastruktury centrum danych może wymagać znacznej ilości miejsca. Definiując wymogi przestrzenne, wiele firm bierze pod uwagę wyłącznie potrzeby sprzętu IT. Jednak urządzenia mechaniczne i elektryczne również zajmują dużo miejsca. Dlatego, aby trafnie określić ilość potrzebnej przestrzeni, która zaspokoi wszystkie potrzeby, bezwzględnie konieczne jest określenie kryteriów projektowych zanim przystąpi się do tworzenia planu przestrzennego.

Projektowanie kończące się w ślepym zaułku

Organizacje same zapędzają się często w ślepy zaułek, posługując się złymi narzędziami prognozowania przyszłych potrzeb, ponieważ wszystko może się zmienić – i pewnie prędzej czy później tak właśnie się stanie. Dlatego modułowe, elastyczne konstrukcje są kluczem do długofalowego sukcesu. Bardzo istotne jest, aby plan umożliwiał wprowadzanie późniejszych modyfikacji infrastruktury.

Niewłaściwe korzystanie ze wskaźnika PUE

Poziom energooszczędności PUE (Power Usage Effectiveness) jest skutecznym narzędziem pozwalającym na mierzenie i zwiększanie wydajności energetycznej. Jednak często organizacje posługując się nim w dobrej wierze, dokonują obliczeń nie biorąc pod uwagę wszystkich ważnych czynników. Ze wskaźnika PUE należy korzystać pamiętając o ogólnych celach biznesowych, ale jednocześnie uważając, aby nie wpaść w pułapkę wykorzystywania go, jako usprawiedliwienia dla wysokości budżetów inwestycyjnych i operacyjnych.

Niewłaściwe korzystanie z certyfikatów LEED

Ubieganie się o certyfikat LEED nie powinno być dodatkiem, lecz wstępnym zamierzeniem towarzyszącym pracy nad koncepcją centrum realizowanym wraz z zakończeniem budowy. Na początku procesu planowania, można skorzystać z pomocy eksperta lub firmy doradczej. Co więcej, certyfikacja wiąże się z dodatkowymi kosztami, które należy uwzględnić podczas układania budżetu.

Tworzenie zbyt skomplikowanych projektów

Definiowanie zbędnych celów i zadań podnosi poziom komplikacji infrastruktury i może przeszkodzić w udanej budowie centrum danych. Wysoka złożoność wiąże się często z wdrażaniem dodatkowego sprzętu i komponentów, co oznacza zwiększenie liczby potencjalnych usterek i awarii oraz wyższe koszty eksploatacji i utrzymania. Bardziej skomplikowane systemy generują także poważniejsze ryzyko operacyjne, ponieważ większość awarii w centrach danych jest wywołana błędem człowieka.

Starannie przeprowadzony proces planowania, w którym uwzględniono powyższe ostrzeżenia, pozwoli firmom stworzyć infrastrukturę centrów danych, która zaspokoi aktualne i przyszłe potrzeby związane z wydajnością pracy i wynikami biznesowymi.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: