eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkcja ogrodnicza w Polsce 2012

Produkcja ogrodnicza w Polsce 2012

2013-11-05 13:37

Przeczytaj także: Niższe ceny warzyw i owoców dopiero na jesieni?


Informacje dodatkowe

W 2012 r. największy udział w ogólnej liczbie gospodarstw z uprawą sadów stanowiły gospodarstwa do 1 ha powierzchni upraw sadowniczych (67,3%). Drugą grupę co do liczebności gospodarstw sadowniczych stanowiły sady o powierzchni 1,01 – 1,99 ha (9,7%), natomiast w grupie sadów o powierzchni od 10 ha do niespełna 20 ha znalazło się 2,4%, a w grupie 20 ha i więcej jedynie 0,6% wszystkich gospodarstw sadowniczych. Jednak w tej najmniej licznej grupie skupione było 14,2% powierzchni sadów w Polsce, a największa część powierzchni upraw sadowniczych (ok. 25,8%) skupiona była w gospodarstwach o powierzchni od 5 ha do niespełna 10 ha użytków rolnych.

W 2012 r. średnio 11,7% powierzchni sadów było nawadnianej, jednak w sadach o areale do 1 ha włącznie procent powierzchni nawadnianej był znacznie niższy i wynosił jedynie 3,1%, natomiast największy udział powierzchni nawadnianej zanotowano w sadach o powierzchni 10 do 19,99 ha, tj. 21,5% oraz w sadach o powierzchni 20 do 49,99 ha. W tej grupie sadów nawadniane było średnio 19,4% areału upraw.

Wśród osób kierujących produkcją sadowniczą w 2012 r. przeważały osoby w wieku średnim, tj. między 30 a 59 rokiem życia (78,9%).

Osoby młode (w wieku do 29 lat) stanowiły 4,3% kierujących produkcją sadowniczą, a udział osób w wieku 60 lat i więcej wynosił ok. 16,8%.

Wśród osób kierujących produkcją sadowniczą w 2012 r. blisko 20% posiadało wykształcenie ogrodnicze (na różnych poziomach), tj. około dwa razy więcej niż odnotowano w 2007 r.

Najczęściej były to w dalszym ciągu kursy zawodowe (ok. 54,2%), lecz ich znaczenie w strukturze wykształcenia ogrodniczego osób kierujących produkcją sadowniczą zmniejszyło się w porównaniu do 2007 r. (o ok. 6 p. proc.), natomiast zwiększył się udział osób kierujących produkcją sadowniczą z wykształceniem średnim ogrodniczym do 24,2% (tj. o ok. 4 p. proc.). Jedynie ok. 7,1% osób legitymowało się wykształceniem wyższym o kierunku ogrodniczym (o ok. 0,5 p. proc. więcej niż w 2007 r.).

Sadownictwo w Polsce ulega ciągłym zmianom, idącym w kierunku koncentracji i specjalizacji produkcji. Potencjał produkcyjny polskiego sadownictwa nadal rozwija się, co sprawia, że Polska nadal odgrywa znaczącą rolę w produkcji owoców w świecie.

fot. mat. prasowe

Porównanie struktury wiekowej sadów jabłoniowych odmiany Idared

Idared jest wciąż najpowszechniejsza wśród odmian jabłoni uprawianych w polskich sadach, udział powierzchni uprawy drzew najmłodszych odmiany Idared zwiększył się w stosunku do 2007 roku o ok. 2 p. proc., natomiast udział powierzchni uprawy drzew 15 letnich i starszych w 2012 r. był o 15,5 p. proc. większy niż w 2007 r.


Uwagi metodyczne
Dane zawarte w informacji sygnalnej opracowano na podstawie reprezentacyjnego badania sadów według gatunków i odmian przeprowadzonego w dniach od 24 września do 8 października 2012 r. Próbę do badania wylosowano z operatu do badań rolniczych, z gospodarstw indywidualnych, które według Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. posiadały sady (ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw posiadających uprawę jabłoni, brzoskwiń i moreli). Operat do badań rolniczych był aktualizowany na podstawie rolniczych badań reprezentacyjnych przeprowadzonych w kolejnych latach oraz z dostępnych źródeł administracyjnych. W badaniu sadów uwzględniono wszystkie gospodarstwa posiadające minimum 10 ha upraw sadowniczych, a z puli pozostałych gospodarstw wylosowano próbę z zastosowaniem schematu losowania warstwowego - optymalnego. Jako kryteria tworzenia warstw i alokacji próby pomiędzy warstwy przyjęto powierzchnię sadów ogółem oraz łączną powierzchnię jabłoni, brzoskwiń i moreli. W każdym województwie utworzono 5 warstw, z których wylosowano próbę. Uzupełnieniem badania reprezentacyjnego było „Sprawozdanie o badaniu sadów według gatunków i odmian w 2012 r.”, z którego uzyskano dane dla gospodarstw sadowniczych osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Badanie sadów w 2012 r. (podobnie jak poprzednie w 2007 r.) prowadzone było zgodnie z kalendarzem badań Unii Europejskiej, natomiast zakres tematyczny badania spełniał wymagania nowej regulacji prawnej, tj. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1337/2011 z 13 grudnia 2011 r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem badania sadów w państwach członkowskich Unii Europejskiej są nadal przeprowadzane cyklicznie - raz na 5 lat, a Polska jest zobligowana do przeprowadzenia szczegółowego badania uprawy jabłoni, grusz, brzoskwiń, nektaryn i moreli w sadach. W Polsce do badania sadów w 2012 r. wprowadzono nowy formularz, aby spełnić wymagania wspomnianego nowego rozporządzenia, a jednocześnie ograniczyć obciążenie respondentów. Zawężono nieco zakres tematyczny na potrzeby krajowe oraz wprowadzono otwartą tabelę ułatwiającą rejestrowanie danych na potrzeby Unii Europejskiej.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: